MONTÁZS magazin MONTÁZS magazin
Regisztráció

2018. Január 24. Szerda  Timót

-2°C / 4°C

EUR: --- Ft

GBP: --- Ft

Küldjön képet!
Iratkozzon fel hírlevelünkre!
Hirdetés

Lakó Péterre emlékeztünk a Kiss Fotó Galériában

Csenki Csaba

2016.08.29. 21:03

Péter fantasztikus kisugárzással élt és fotografált. Túl hamar elégette azt a kiváltságos és különleges energiát, amit az élettől kapott. Talán ezért veszítettük el ily fiatalon - üzente Baricz Kati fotóművész azon a hétfői kiállításmegnyitón, melyen a közelmúltban elhunyt kecskeméti fotóművészre emlékeztek barátai, pályatársai, tanítványai. 

Nagyon furcsa volt ott állni, ahol nem is oly rég még Petivel beszélgettünk. A műteremben mosolyogva mutatta legújabb alkozásait, beszélt az ötleteiről, terveiről. Nem volt olyan rég, de azokból a tervekből nagyon sok minden megvalósult. Sőt, annál is több! Mert ő egy ilyen ember volt. Kitalálta, megcsinálta, megigazította mindig makulátlan ruházatát, biccentett, dobott egy boldog mosolyt, és ment tovább. Eltűnt. Felbukkant. És megint létrehozott valamit, amit boldogan megmutatott a világnak. És ez mindig így ment. Eltűnt, felbukkant az életünkben. Aztán megint eltűnt. 

És ma, hétfőn délután, a Kiss Fotó Galériában, ahol egykor a műterem volt, azt vártam, hogy kinyílik egy titkos ajtó, belép, kacsint egyet azzal a huncut mosollyal a szemüvege mögött, és bejelenti, szerzett egy üveg különleges bort, meg készített egy kis fimonságot a legjobb alapanyagokból, és azt mondja, lépjünk be. Mutat valamit. Valami újat. Mindig meg tudott lepni. 

De a meglepetés most elmaradt. 

Azonban az űrt betöltötte az a sok ember, akikkel megtelt a galéria, akik azért jöttek el, hogy rá emlékezzenek. Péter mindenkinek mást jelentett. Péterből mindenki mást látott. Péter mindenkinek adott egy-egy jól elkapott pillanatot. Mely aztán örökre beégett. Akik most összegyűltek, rövid, de tartalmas életének egy kis szeletét látták. De ehhez mindenkinek van egy-egy saját kis szelete, mely csak az övé Petitől. És így lesz kerek a történet. 

Voltak, akik zenével, voltak, akik szavakkal tisztelegtek emléke előtt. És voltak, akik szavak nélkül. Akárhogy is, de mindenki egyet érzett: hogy hiányzik ez a mindig vidám fickó. 

Hirdetés

Kiss Zsolt, a Kiss Fotó tulajdonosa elmesélte, ez a terület, ahol most állunk. ahol a galéria van Peti képeivel, ezelőtt egy házi műterem volt.

- Amikor Péter meglátta ezt a helyiséget, azt mondta, nagyon jó lenne neki, tartana itt tanfolyamokat. És így is történt. Éveken át használta, ide jött Baritz Kati is előadásokat tartani tanítványainak. Aztán mindez szakmai barátsággá vált. Amikor megkeresett Kövesdi Mária, örömmel fogadtam az ötletet, hogy itt rendezzük meg az emlékkiállítást - mondta Kiss Zsolt. 

Kövesdi Mária elmondta, a Pedagógia Sub Rosa Egyesület egy baráti társaság, melynek Péter is oszlopos tagja volt. Eljárt a rendezvényeikre, fotózott, tanította a fiatalokat.
- Péter személyében a művészt és pedagógust szeretnénk megőrizni. Úgy gondoljuk, egyesületünk ebből a kettősségből a pedagógust viszi tovább. Ezért a kiállítás két részből áll. Az első teremben a művészi vonal látható, a belsőben pedig Péter tanítványainak képei, illetve az eseményeken készített fotói láthatók.

 - Olyannyira szeretnénk tovább vinni azt a szellemiséget, amit Péterrel a beszélgetéseink során kialakítottunk, hogy egyesületünk meghirdeti a Lakó Péter Tehetséggondozó programot. Ennek ez első mozzanataként egy nemzetközi fotópályázatot írunk ki a mai nappal. Tehetségeket szeretnénk megtalálni, és utána kortárs fotóművészekkel szeretnénk őket megismertetni. Olyan fiatalokat várunk, akik még nem képzett, kimunkált fotóművészek, hanem van valami üzenetük a világ számára, és ezt szeretnék velünk megosztani - zárta beszédét az egyesület elnöke.

Baricz Kati fotóművész sajnos nem tudott jelen lenni a megnyitón, szavait Kövesdi Mária tolmácsolta.

"Személyeket fényképezni végtelenül hálás, meghitt és intim folyamat is egyben. Hiszem azt, hogy az igazán jó kép olyan, amelyből sugárzik az élet. A képkészítés varázslatos szertartásában gyógyító erő rejtőzik, mely a fotografáló személy, és a képre kerülő modellek között észrevétlenül kialakul, megsokszorozódik, és kölcsönösen áttolódik. Péter fantasztikus kisugárzással élt és fotografált. Túl hamar elégette azt a kiváltságos és különleges energiát, amit az élettől kapott. Talán ezért veszítettük el ily fiatalon. A művészféle lényeknek duplaéletet kell élni. Az egyszerű, hétköznapi emberét az életben maradásért, és a szárnyalást, szellemi, érzelmi éhségének kielégítésére. Melyet, ha nem tud önmagával harmóniába állítani, belepusztul. Nagy ajándékot kaptam az élettől, hogy Péter rám talált. Hogy életútja keresztezte az enyémet. Hálás vagyok minden percért, amelyet vele tölthettem el. Maradtak utána állóképek, a megfagyott pillanatok, de nekünk azt hagyta örökül, hogy az élet megy tovább. Mozgásban van minden. Ezt kell megélnünk  folyamatos áramlásban és a jelenben, örömmel emlékezve rá.”

percről percre

fő híreink

Hirdetés

helyi hírek

Alföldyné Dobozi Eszter átvette a Hungarikum-díjat

Alföldyné Dobozi Eszter átvette a Hungarikum-díjat

Átadták a Hungarikum-média díjakat és a Hungarikum-díjakat a Hungarikumok Klubjának negyedik rend...

Egészségfejlesztési iroda nyílik Kecskeméten

Egészségfejlesztési iroda nyílik Kecskeméten

90 millió forintot nyert egészségfejlesztési iroda kialakítására és a népegészségügy rendszerének...

Kecskeméti lány lett a Nemzeti Ifjúsági Tanács alelnöke

Kecskeméti lány lett a Nemzeti Ifjúsági Tanács alelnöke

A kecskeméti Dóka Ágnest választotta alelnökének Budapesten a Nemzeti Ifjúsági Tanács. A választá...

Hívja a rendőrséget, ha látta ezeket a férfiakat!

Hívja a rendőrséget, ha látta ezeket a férfiakat!

A rendőrség két férfit keres, akik 2017. szeptember 24-én a Korona utcánál lévő pa...

Hetente akció a Kecskeméti Tanyai Termék Piacon

Hetente akció a Kecskeméti Tanyai Termék Piacon

Az idén már negyedik éve, hogy az Aranyhomok Kistérségfejlesztési Egyesület és a Nemzeti Agrárgaz...

Félmilliárd forintot kapott fejlesztésre a Kecskeméti Szakképzési Centrum

Félmilliárd forintot kapott fejlesztésre a Kecskeméti Szakképzési Centrum

519 milliós uniós forrás felhasználásával indul program az iskolai lemorzsolódás megelőzésére a K...

Tornagyőztes a Mercedes-KLA az U9-es csapata

Tornagyőztes a Mercedes-KLA az U9-es csapata

Verebélyi Gábor csapata a gödöllői The Ground Sátor Kupán vett részt hétvégén, ahol 18 csapat köz...

Magyar nyelvű MBA képzés, nem csak gazdasági szakembereknek – immár Kecskeméten is

Magyar nyelvű MBA képzés, nem csak gazdasági szakembereknek – immár Kecskeméten is

​2018 őszétől mesterdiplomát adó MBA képzést indít a Neumann János Egyetem. Miért éppen Kecskemét...

Ittasan ütött el egy idős asszonyt

Ittasan ütött el egy idős asszonyt

Ittasan elütött egy idős nénit egy férfi Kecskeméten, majd elhajtott.  A férfival szemb...

Nem jutottak tovább a kecskeméti együttesek A Dalban

Nem jutottak tovább a kecskeméti együttesek A Dalban

Mindkét kecskeméti zenekar, a LivingRoom és a Fourtissimo is kiesett A Dal 2018 első válogat...

A beton alatt is megtalálják az elrejtett holttestet

A beton alatt is megtalálják az elrejtett holttestet

Kábítószert keresnek, bűnözők nyomában szaglásznak, eltűnt személyeket kutatnak fel, sőt sokszor ...

Ismét Montázs est!

Ismét Montázs est!

2018. január 27-én, szombaton 16.00 órakor kezdődik az újév első Montázs estje a kecskeméti Katon...

Átadták a Szalézi-díjakat

Átadták a Szalézi-díjakat

Három kecskeméti újságíró munkáját ismerték el a katolikus újságírás jeles védőszentjéről elnevez...

Zajlik a Violin Maraton

Zajlik a Violin Maraton

Az országos hírű, határon túl is meghirdetett futóversenyre idén is rengetegen beneveztek, a foly...

2018.01.21. 12:16

120 kép

violin maraton, maraton, futás, futóverseny, Kecskemét

12 baleset, 24 óra alatt

12 baleset, 24 óra alatt

Megyénk közútjain az elmúlt 24 órában négy súlyos és egy könnyű sérüléssel járó, valamint hét any...

Itt mérnek vasárnap!

Itt mérnek vasárnap!

Bács-Kiskun megyében a mai napon a következő helyszíneken számíthatnak sebességmérésre a járművez...

Ismét itt a hó, 12 járművel dolgoznak Kecskemét útjain

Ismét itt a hó, 12 járművel dolgoznak Kecskemét útjain

Reggelre nagy, fehér hótakaró borította be Kecskemétet. A folyamatos, intenzív hóesés megnehezíti...

2018.01.21. 09:19

hóhelyzet, havazas, Kecskemét, hókotró

Küzdelmes meccset nyert meg a KRC

Küzdelmes meccset nyert meg a KRC

Szettvesztség nélkül győzött a HÉP-KRC férfi röplabda csapata szombat délután a tabella hatodik h...

Több mint a százan küzdöttek meg egymással a Szkander OB-n

Több mint a százan küzdöttek meg egymással a Szkander OB-n

Nyolcadik alkalommal rendezték meg a Szkander Magyar Országos Bajnokságot, amely idén i...

Még több helyi hírmég több hír
Kecskeméti Lapok
Hírös históriák
Hírös gazdaság
A cookie-kkal még hatékonyabb szolgáltatásokat nyújthatunk. Szolgáltatásaink igénybevételével beleegyezel a cookie-k használatába. További információk Értem

Süti („cookie”) Információ

Weboldalunkon „cookie”-kat (továbbiakban „süti”) alkalmazunk. Ezek olyan fájlok, melyek információt tárolnak webes böngészőjében. Ehhez az Ön hozzájárulása szükséges.
A „sütiket” az elektronikus hírközlésről szóló 2003. évi C. törvény, az elektronikus kereskedelmi szolgáltatások, az információs társadalommal összefüggő szolgáltatások egyes kérdéseiről szóló 2001. évi CVIII. törvény, valamint az Európai Unió előírásainak megfelelően használjuk.
Azon weblapoknak, melyek az Európai Unió országain belül működnek, a „sütik” használatához, és ezeknek a felhasználó számítógépén vagy egyéb eszközén történő tárolásához a felhasználók hozzájárulását kell kérniük.

1. „Sütik” használatának szabályzata

Ez a szabályzat a domain név weboldal „sütijeire” vonatkozik.

2. Mik azok a „sütik”?

A „sütik” olyan kisméretű fájlok, melyek betűket és számokat tartalmaznak. A „süti” a webszerver és a felhasználó böngészője közötti információcsere eszköze. Ezek az adatfájlok nem futtathatók, nem tartalmaznak kémprogramokat és vírusokat, továbbá nem férhetnek hozzá a felhasználók merevlemez-tartalmához.

3. Mire használhatók a „sütik”?

A „sütik” által küldött információk segítségével az internetböngészők könnyebben felismerhetők, így a felhasználók releváns és „személyre szabott” tartalmat kapnak. A cookie-k kényelmesebbé teszik a böngészést, értve ez alatt az online adatbiztonsággal kapcsolatos igényeket és a releváns reklámokat. A „sütik” segítségével a weboldalak üzemeltetői névtelen (anonim) statisztikákat is készíthetnek az oldallátogatók szokásairól. Ezek felhasználásával az oldal szerkesztői még jobban személyre tudják szabni az oldal kinézetét és tartalmát.

4. Milyen „sütikkel” találkozhat?

A weboldalak kétféle sütit használhatnak:

Elengedhetetlen munkamenet (session-id) „sütik”:

Ezek használata elengedhetetlen a weboldalon történő navigáláshoz, a weboldal funkcióinak működéséhez. Ezek elfogadása nélkül a honlap, illetve annak egyes részei nem, vagy hibásan jelenhetnek meg.

Analitikai vagy teljesítményfigyelő „sütik”:

Ezek segítenek abban, hogy megkülönböztessük a weboldal látogatóit, és adatokat gyűjtsünk arról, hogy a látogatók hogyan viselkednek a weboldalon. Ezekkel a „sütikkel” biztosítjuk például, hogy a weboldal az Ön által kért esetekben megjegyezze a bejelentkezést. Ezek nem gyűjtenek Önt azonosítani képes információkat, az adatokat összesítve és névtelenül tárolják. ( pl: Google Analitika)

Funkcionális „sütik”:

E sütik feladata a felhasználói élmény javítása. Észlelik, és tárolják például, hogy milyen eszközzel nyitotta meg a honlapot, vagy az Ön által korábban megadott, és tárolni kért adatait: például automatikus bejelentkezés, a választott nyelv, a szövegméretben, betűtípusban vagy a honlap egyéb testre szabható elemében Ön által végrehajtott felhasználói változtatások. Ezek a „sütik” nem követik nyomon az Ön más weboldalakon folytatott tevékenységét. Az általuk gyűjtött információkban lehetnek azonban személyes azonosító adatok, amelyeket Ön megosztott.

Célzott vagy reklám „sütik”:

Ezek segítségével a weboldalak az Ön érdeklődési körének leginkább megfelelő információt (marketing) tudnak nyújtani. Ehhez az Ön kifejezett belegyezése szükséges. Ezek a sütik részletes információkat gyűjtenek böngészési szokásairól.

5. Tartalmaznak a „sütik” személyes adatokat?

A legtöbb „süti” nem tartalmaz személyes információkat, segítségével nem azonosíthatók a felhasználók. A tárolt adatok a kényelmesebb böngészésért szükségesek, tárolásuk olyan módon történik, hogy jogosulatlan személy nem férhet hozzájuk.

6. Miért fontosak a „sütik” az interneten?

A „sütik” szerepe, hogy kényelmesebbé tegyék a felhasználók számára a böngészést, hiszen a böngészési előzmények révén állítja be a felhasználóknak a reklámokat, tartalmakat. A „sütik” letiltása vagy korlátozása néhány weboldalt használhatatlanná tesz. A letiltott vagy korlátozott „sütik” azonban nem jelentik azt, hogy a felhasználóknak nem jelennek meg hirdetések, csupán a megjelenő hirdetések és tartalmak nem „személyre szabottak”, azaz nem igazodnak a felhasználó igényeihez és érdeklődési köréhez. Néhány minta a „sütik” felhasználására:

7. Biztonsággal és adatbiztonsággal kapcsolatos tényezők.

A „sütik” nem vírusok és kémprogramok. Mivel egyszerű szöveg típusú fájlok, ezért nem futtathatók, tehát nem tekinthetők programoknak. Előfordulhat azonban, hogy más szándékkal (rosszindulattal) rejtenek el információkat a „sütiben”, így azok spyware-ként működhetnek. Emiatt a víruskereső és –irtó programok a „sütiket” folyamatosan törlésre ítélhetik.

Mivel az internet böngészésre használt eszköz és a webszerverek folyamatosan kommunikálnak, tehát oda-vissza küldik az adatokat, ezért ha egy támadó (hekker) beavatkozik a folyamatba, kinyerheti a „sütik” által tárolt információkat. Ennek egyik oka lehet például a nem megfelelő módon titkosított internet (WiFi) beállítás. Ezt a rést kihasználva adatokat nyerhetnek ki a „sütikből”.

8. A „sütik” kezelése, törlése

A „sütiket” a használt böngészőprogramokban lehet törölni vagy letiltani. A böngészők alapértelmezett módon engedélyezik a „sütik” elhelyezését. Ezt a böngésző beállításainál lehet letiltani, valamint a meglévőket törölni. Mindemellett beállítható az is, hogy a böngésző értesítést küldjön a felhasználónak, amikor „sütit” küld az eszközre. Fontos hangsúlyozni azonban, hogy ezen fájlok letiltása vagy korlátozása rontja a böngészési élményt, valamint hiba jelentkezhet a weboldal funkciójában is.

Cookie settings in Internet Explorer
Cookie settings in Firefox
Cookie settings in Chrome
Cookie settings in Safari Google Analytics & Privacy vagy Google Elvek és Irányelvek

9. További hasznos linkek

Ha szeretne többet megtudni a „sütik”-ről, azok felhasználásáról:

Microsoft Cookies guide
All About Cookies
Facebook cookies