Múzeumok Éjszakája a kecskeméti kiállítóhelyeken

Kecskeméti Katona József Múzeum Múzeumok éjszakája 2023

KÖZLEMÉNY
2023. 06. 21., 20:01
Hamarosan kezdődik a nyár legismertebb kulturális eseménye: a Múzeumok Éjszakája idén június 24-én kerül megrendezésre. A Kecskeméti Katona József Múzeum tagintézményei kezdetektől részt vesznek az országos programsorozatban. 2023-ban is izgalmas, gazdag programokkal várják az érdeklődőket. A programokról részletes tájékoztatást az intézmény honlapján és facebook oldalain találhatnak.
A galéria 11 képet tartalmaz

Cifrapalota Kiállítóhely

Időpont: 2023.06.24. 18:00-24:00

Helyszín: Kecskemét, Rákóczi út 1.

Zene – képzőművészet – színes kavalkád, felnőtteknek és gyerekeknek – mindez Kecskemét egyik legszebb épületében, a szecessziós Cifrapalotában.

Állandó kiállítások:

  • Nagyurak és vezérek- Híres avar leletek a Kiskunságból (1.em)
  • Képzőművészeti kiállítás (2.em)

Időszaki kiállítások:

Tűzből született – A 25 éve alapított Tűzzománcművészek Magyar Társaságának csoportos kiállítása, különös hangsúllyal a művészek Kecskeméti Katona József Múzeumban őrzött alkotásai

Programok:

19:00, 20:00: A kakas és a kézimalom - Bábelőadás gyerekeknek

Az est során két alkalommal bábelőadást tekinthetnek meg a gyerekek a Cifrapalotában. 

1. előadás: 19:00-19:20

2. előadás: 20:00-20:20

20:00-20:45: Interaktív tárlatvezetés

Interaktív tárlatvezetés a Képzőművészeti Gyűjteményben. A tárlatvezetést tartja: Osztényi Éva Gizella, művészettörténész főmuzeológus

21:00-22:00: „Ritmo smooth jazzy guitar ” koncert

Németh Zsolt gitárművész zenés előadása a Pávás teremben.

21:00, 22:00: Tűzzsonglőr attrakció

Látványos tűzzsonglőr attrakció a Cifrapalota bejáratánál sötétedéskor, 21:00 és 22:00 órakor!

22:00-22:45: Tárlatvezetés a Tűzből született időszaki kiállításban

Zárónapi tárlatvezetés az időszaki kiállításban. A tárlatvezetést tartja: ifj. Gyergyádesz László, Móra Ferenc-díjas művészettörténész, a Kecskeméti Katona József Múzeum képzőművészeti osztályvezetője, a Tűzzománcművészek Magyar Társasága elnöke

Egész estés programok:

18:00-23:30: Alkotói vásár

A kecskeméti Cifrapalotában az est során többek között design vásárt rendezünk. Célunk, hogy ezen a különleges helyszínen teret adjunk az alkotóknak, tervezőknek saját termékeik bemutatására és vevőkörük kialakítására, bővítésére. A vásárra egyedi, saját készítésű termékekkel jelentkező művészek, kézművesek érkeznek.

18:00-23:00: Színkavalkád kreatív kuckó gyerekeknek

A gyerekek számára kialakított kuckóban, kézműves foglalkozások, amely során üvegfestés technikájával meseábrázolást vagy szivárványos pörgettyűt készíthetnek a gyerekek.

18:00-23:30: A Cifrapalota udvarán a kecskeméti Mellár Reggeliző és Kávézó kitelepülésével Buborék Gofri kapható.

18.00- tól Az MH KIKNYP 13. Hadkiegészítő és Toborzó Iroda Toborzó pontja a Cifrapalota Rákóczi úti homlokzatánál várja az érdeklődőket.

Szórakaténusz Játékmúzeum és Műhely

Időpont: 2023.06.24. 18.00-24.00

Helyszín: Kecskemét, Gáspár András krt. 11.

Állandó és időszaki kiállítás mellett színes programokkal várjuk a látogatókat: lesz vásári bábjáték, gyermekek és felnőttek számára is közkedvelt kézműves foglalkozás, s mind ezeken túl még a „varázslás” is helyet kap az est folyamán egy trükk tanulással egybekötött bűvész műsor alkalmával.

Állandó kiállítás:

Antanténusz Szórakaténusz… A Játékmúzeum 40 éves gyűjteményének keresztmetszete

Időutazás a régi korok játékaival! Mindenkit vár a diavetítő őse, a Laterna Magica, a Steiff mackó, az Anker kőépítő, Lehmann lemezautói, Grabowieczky Leon fajátékai, Rodolfo bűvészkellékei, a világ népeinek jtáékai és további több ezer játék a bronzkortól kezdve napjainkig!

Időszaki kiállítás:

GRABÓKA - kincsek Grabowieczky Leon játékműhelyéből

Játékterveire a magyaros virágmotívumokkal díszített, túlburjánzó szecessziós vonalvezetés volt a jellemző, mely a figurák formáján és festésén is megjelent. A gazdag hagyatékot a Szórakaténusz gyűjteménye őrzi. Az időszaki tárlat keretében eddig nem látható, gyönyörű szecessziós mintákkal díszített rajzaiból, játékterveiből tekinthető meg válogatás.

Programok:

Vásári forgatag

18.00-18.45:  „Gulyás Terka, avagy főzőcske Vitézlaci módra” - Vásári bábjáték

Az előadás egy kis színpadon játszódik, a vásári bábszínházakra jellemző energikus, humorral teli, igazságkereső és a rosszakat megbüntető új főhőssel, GULYÁS TERKÁVAL. Az előadás főszereplője mindent tud, amit híres elődei, de egy kicsit női szemmel nézi a világot. Szeretne egy jó gulyáslevest főzni a gyerekeknek, de az ördögök el akarják rabolni a levest, és le akarják vinni a pokolba. Persze Terka ezt nem hagyja, előveszi fakanalát és jól elagyabugyálja őket, hősiesen vigyáz a levesre.

Előadja: Aracs Eszter, bábszínész

Az előadást 3 éves kortól ajánljuk.

Az előadás időtartama: 35-40 perc

Helyszín: körterem

18.00-21.00                Vásárfia készítés: tükrös szív - Kézműves foglalkozás

Az Antanténusz Műhelyben kasírozott tükrös szívet lehet elkészíteni a vásári forgataghoz.

Puzzle kirakás

Óriási, 4000 db-os kirakó várja a türelmes, játszani vágyó gyermekeket, felnőtteket.

21.00-22.00               „Vásári mutatványos: bűvész”

Bűvészműsor és trükk tanulás: Az interaktív, humoros, helyzetkomikumokkal teli bűvészműsor során izgalmas trükköket, fogásokat is elsajátíthat a közönség.

Előadja: Csongrádi Béla, bűvész

Helyszín: körterem

Magyar Naiv Művészek Gyűjteménye

Időpont: 2023. 06. 24. 18.00-24.00

Helyszín: 6000 Kecskemét, Gáspár András krt. 11.

Állandó kiállítás:

18.00- 24.00   „A modern művészet forrásvidékén” - állandó kiállítás

A Magyar Naiv Művészek Gyűjteményében látható képek és szobrok a legkülönfélébb anyagokból és technikákkal készültek; fólia és huzal, csipkével körbevett terméskő szobor áll egymás mellett, mellettük egy valódi cipőt és postás egyenruhát viselő különös szoboralak. 

Programok:

Vásári forgatag az udvaron:

18.00-21.00                Vásári árusok: kézműves gyermekjátékok, kézműves péksütemények, kézműves szörpök

Vásári játékok: célba dobás, gólyaláb, stb.

19.00-21.00                Vásári jósnő

Az udvaron várja a látogatókat a vásári jósnő pavilonja, ahol egy varázslatos világba csöppenhetnek bele az érdeklődők.

22.00-22.30                „Régi idők meséi” - Esti mese diavetítővel

Mesélő: Környei Alice, mesemondó

Szent Iván-éji ünnepkörhöz kapcsolódó magyar népmeséink válogatásából mesél és énekel diavetítéssel egybekötve Környei Alice.

22.30-23.00                Esti mese felnőtteknek

Mesélő: Környei Alice, mesemondó

Szent Iván-éj alkalmához kötődő esti mesékkel búcsúzunk a felnőttektől Környei Alice mesemondó előadásában.

Népi Iparművészeti Gyűjtemény

Időpont: 2023. 06. 24. 17.00-24.00

Helyszín: 6000 Kecskemét, Serfőző u. 19.

A Kecskeméti Katona József Múzeum Népi Iparművészeti Gyűjteményében 2023. június 16-án, a Múzeumok Éjszakája programsorozat keretén belül éjszakába nyúlóan tekinthető meg állandó és két, időszaki kiállítás. Az este folyamán a női léthez kapcsolódó, különböző eszközök, öltözékek, munkák, kikapcsolódási formák, hiedelmek és dalok kapnak főszerepet. Játék a tárgyakkal, ismerkedés a magyar nyelvterület tájegységeivel és a népi díszítőművészettel szemet és fület megszólítva, mesék és történetek lányokról, asszonyokról, nagymamákról, házasságról, az élet fontos állomásairól.

Állandó kiállítás:

Hagyomány és megújulás a magyar népi kézművességben

Időszaki kiállítások:

Hímeshátsziget – Hímzett nemezek

Az I. Kárpát-medencei, hímzett nemez szakmai tanácskozáshoz kapcsolódó nemez alkotásokat bemutató kiállítás. 

Erdélyi viseletbemutató Pitlik-Sipos Eszter magángyűjteményéből

Pitlik-Sipos Eszter néptáncpedagógus, népviseletgyűjtő több mint 15 éve kutatja a teljes magyar nyelvterületen fellelhető, hagyományos leány és asszony viseleteket. Intézményünk kiállításán ennek az egyedi gyűjteménynek az erdélyi vonatkozású viseletei tekinthetőek meg. A tematikus kollekció kalotaszegi, moldvai, gyimesi, széki, szilágysági és sok más eredeti és az eredeti alapján pontosan elkészített ruhakölteményt tartalmaz.

Programok:

17:00 – 17:45 - A mángorló nyomában - interaktív családi tárlatvezetés a gyűjtemény állandó kiállításában Vágó Piros múzeumpedagógussal

17:45 – 18:30 – A Duna-Tisza közi Népművészeti Egyesület kézműves foglalkozása: nemezelés Vidák Annával nemezkészítővel, a Népművészet Ifjú Mesterével

18:30 – 19:30 – Nagy Mari és Vidák István nemezkészítők, a Népművészet Mesterei tárlatvezetése a Hímeshátsziget hímzett nemezek kiállításhoz kapcsolódóan

19:30 - 20:15 – "...minden éjjel tizenkétszer virágzik..." – énekes tárlatvezetés Kriskóné Dávid Mária néprajzkutató, főmuzeológussal és Szabó Kocsis Zsuzsanna népdalénekes, néprajzkutatóval

20:15 – 21:30 - „Magamhoz ölelem őket…” - Bumberák Maja mese- és énekmondó, valamint Klitsie-Szabad Boglárka mesemondó, néprajzkutató történetmondó estje, ahol különféle műfajok, hangulatok szövődnek egymásba és kalauzolnak el bennünket hangszerek, dalok kíséretével a nagy közösben: a női sorsokban. Személyes és családtörténetek, mesék, és hiedelemmondák lányokról, asszonyokról, nagymamákról, gyerekkorról – keserű és édes szavak szerelemről, házasságról, az élet fontos állomásairól.

Az este folyamán pálinkakóstoló a Népi Iparművészeti Gyűjtemény fáklyákkal körbevilágított, hangulatos udvarán.

Orvos- és Gyógyszerészettörténeti Gyűjtemény

Időpont: 2023. 06. 24. 18.00-24.00

Helyszín: 6000 Kecskemét, Kölcsey u. 3.

Állandó kiállítás:

Arc medicinae – a gyógyítás művészete

Programok:

„Bíbor, bársony, vendégség: jobb egy napi egészség.”

A népi gyógyászattól a biokertekig. Nem csak egészségügyi időutazás a KKJM Orvos- és Gyógyszerészet-történeti Gyűjteményében. Bepillantás a kortárs kertmozgalmakba az egészséges életmód és táplálkozás jegyében – avagy mit kell tennünk a mindennapok során, hogy megelőzzük a betegségeket?

18:00-24:00: Termék- és gondolatmustra – középpontban a Kecskemét-környéki ökotudatos szervezetek, közösségek, vállalkozások portékái.
(Aranyfű farm, Heti Friss, Kecskeméti Szatyor, Zöld Misszió, lajosmizsei Ökrös BIO-tanya)

19:00-20:00:  Dr. Farkas Judit előadása: Gyógyító természet – a természet gyógyítása. Természet, ember és egészség a magyar ökofalvakban
Dr. Farkas Judit egyetemi docens, a PTE BTK Néprajz - Kulturális Antropológia Tanszékének oktatója. Széleskörű kutatási területén belül hangsúlyos témák az alternatív életmód- és társadalmi mozgalmak, ökofalvak, fenntartható közösségek, valamint az alternatív vallásosság és a hinduizmus Magyarországon.

21:00-22:00: Kerekasztal beszélgetés a fenntarthatóság és egészségmegőrzés témakörében

Moderátor: Dr. Farkas Judit

Résztvevők: Kecskeméti Szatyor bevásárlóközösség, a Zöld Misszió Csomagolásmentes Bolt, a kecskeméti Aranyfű farm, a Heti Friss és a lajosmizsei Ökrös BIO-tanya elkötelezett működtetői

A beszélgetés résztvevői egyaránt olyan közösségek, szervezetek, illetve vállalkozások képviselői, amelyek mind a fenntarthatóság és az egészséges életmód gondolata mentén szerveződnek. Környezettudatos termelők, bevásárlóközösségek, csomagolásmentes boltok, akik arra a kérdésre nyújtanak válaszlehetőségeket, hogyan is illeszthető be az egészséges és a természet érdekeit szem előtt tartó élelmiszer a mindennapok forgatagába.