Göbölyös Károly lett az Év Fiatal Gazdája 2023-ban
Az Agrotrend Csoport 2014-ben alapította az Év Agrárembere-díjat azzal a szándékkal, hogy felhívják a társadalom figyelmét azokra a mező-és erdőgazdaságban tevékenykedő gazdálkodókra, termelőkre, fiatal gazdákra, akik önzetlenül támogatják környezetüket, társadalmi szerepvállalásuk jelentős, kiemelkedő munkájuk mellett pedig a közjóért is sokat tesznek.
Az Év Agrárembere-díjjal azokat a gazdálkodókat tünteti ki, akik rendkívüli teljesítményükkel, ötletgazdagságukkal, céltudatosságukkal, elköteleződésükkel és kitartásukkal sokat tesznek a mezőgazdaságért; de a díj célja a mező- és erdőgazdaságban tevékenykedők közéleti munkájának, társadalmi felelősségvállalásának, elismerése, kiemelése az egész társadalom előtt.
Idén 11 kategóriát indítottak:
Agrárgépészet / Agrárinnováció / Állattenyésztés / Erdőgazdálkodó / Feldolgozó-, élelmiszeripar / Fiatal gazda / Jövő agrárszekembere / Kertészet / Növényvédelem / Ökológiai gazdálkodó / Szántóföldi növénytermesztés
A 2023. évi kategóriagyőztesek már ismertek, a főkategóriára és a közönségszavazás eredményére a gálaestig várni kell.
Az Év Fiatal Gazdája kategória győztese – Göbölyös Károly
Göbölyös Károly 1988-ban született, házas, két gyermek édesapja. A mezőgazdaság már gyerekkora óta szerves része életének a szülők által alapított gazdaság mindennapjai révén.
Felsőfokú tanulmányait is agrár területen végezte. Alapdiplomáját a Szegedi Tudományegyetemen gazdaság- és vidékfejlesztő agrármérnökként szerezte meg. Ezt követően 2012 évtől szakmájában dolgozni kezdett. A munka mellett 2015-től folytatta tanulmányait a Szent István Egyetem szarvasi képzőhelyén okleveles vidékfejlesztő agrármérnökként, majd később növényvédelmi szakmérnök képesítést is szerzett.
Az agrárium kihívásaihoz igazodva további területen fejlesztette magát, így a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemen, Gödöllőn 2022-ben precíziós mezőgazdasági szakmérnök oklevelét kitüntetéssel vehette át. A családi gazdaságban az alapdiploma megszerzése után munkája mellett is folyamatosan részt vett. 2017-től vállalkozóként folytatta tevékenységét, a rugalmas munkaidő lehetővé tette, hogy nagyobb szerepet vállaljon a gazdaság mindennapjaiban.
A mezőgazdasági üzem dinamikusan növekedett, jelenleg 90 hektáron történik a növénytermesztés. A fő növény a burgonya, mely 15 ha területen történik átlagosan évente. Védjegyes burgonyát értékesítenek az ellátási lánc minden szereplője számára. Növénytermesztés mellett sertéstenyésztéssel is foglalkoznak.
A gazdaságalapító szülőkkel együtt testvérével és párjaikkal közösen végzik a napi feladatokat. A több generáció együttműködésének köszönhetően folyamatosan fejlődő, modern gazdaságban dolgozhatnak. Többek között a növényvédelmi tevékenység is az ő feladatai közé tartozik. A megfelelő munkamegosztás miatt lehetősége van egyéb területen is szakmai gyakorlatát kamatoztatni, társadalmi szerepet vállalni.
Közel 10 év ellenőrzési tapasztalatot szerzett a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatalnál és a Biokontroll Hungária Nonprofit Kft.-nél folytatott munkája során. Ez idő alatt sok gazdaságba nyert betekintést, számos gazdával folytatott hosszas beszélgetést.
A szakmában elsajátított gyakorlatával a helyi és környékbeli gazdálkodók mindennapjait szaktanácsadóként és projektkoordinátorként is segíti.
Vidékfejlesztő agrármérnök felesége ezen a területen is társa, közösen 2021 évben alapították meg a Gömbi Agro Kft.-t. Így a családi mezőgazdasági tevékenység mellett diverzifikáltan végeznek irodai munkát is maguknak és másoknak egyaránt. Tevékenységük kiterjed a mezőgazdaságon kívül a vidéki lakosság többi szereplőjére is.
Célja a vidéki életforma és a lakosság segítése, tanyasi élettér fenntartása és fejlesztése.
A generációváltást egy hangsúlyos megoldandó feladatként kezeli, amiben a gazdaságlátogatások során megszerzett tapasztalatokat felhasználva kíván aktívan részt venni. Tudásmegosztásban és a közösség erejében hisz, összefogás és innováció a jelenkor hívásainak megoldása.
2019 évtől Helvécia Nagyközség Önkormányzata képviselő-testületének legfiatalabb tagjaként segíti a falu és lakosainak mindennapjait. Célja, hogy példáját követve minél több fiatal vállaljon szerepet a közösségük életében. A helyi programok aktív résztvevője, segítője.
A NAK Bács-Kiskun Vármegyei Szervezetének vidékfejlesztésért felelős alelnökeként, valamint az Ifjú Gazdák Bács-Kiskun Megyei Gazdakörének elnökségi tagjaként nyújt segítséget megyei szinten is a fiataloknak és gazdálkodóknak egyaránt. A szervezeteken keresztül az ágazat szereplőit képviseli és próbál a problémáikra megoldást találni.
A Magyarok Kenyere program vármegyei nagyköveteként a rendezvényeken történő nyilvános szerepléssel, adománnyal és azok szétosztásában való segédkezéssel járul hozzá a program sikerességéhez.
A településen működő Helvéciai Szőlősgazdák és Gazdák Köre tagjaként szerepet vállal abban, hogy minél több fiatalt bevonjanak az egyesület életében, ezzel is a helyi gazdaközösséget kívánja erősíteni. A gazdakör programjainak szervezésében is aktív résztvevő, ilyen például a Helvéciai Traktoros Nap.
Szavazni a fenti képre kattintva lehet.
Forrás: azevagrarembere.hu