A Kodály-díjas Pejtsikné Párdányi Juditra emlékeznek ma délután a könyvtárban

2024. 11. 23., 08:07
Szomorú apropó hívta életre a Katona József Könyvtár Kodály-díjasok öröksége című sorozatát, amelyen egy-egy beszélgetés keretében olyan nagyjaink életét és munkásságát idézik fel, akik Kecskemét legrangosabb zenei díjában részesültek, de sajnos már nem lehetnek közöttünk. Az első alkalmat 2024. november 23-án, szombaton 16 órakor tartják meg: Pejtsikné Párdányi Juditra Dömötör Zsuzsa, Nemes Dóra és dr. Smuta Attila emlékezik majd, beszélgetőtársuk Jámbor Zsolt lesz, közreműködik az Arcus Énekegyüttes.
A galéria 7 képet tartalmaz

Pejtsikné Párdányi Judit Budapesten született 1939. november 3-án. Értelmiségi, zenész családból származott. Édesapja Kodály-tanítvány volt, zeneszerzést tanult Kecskemét hírös szülöttétől, és édesanyja is elvégezte a Zeneakadémiát. Tanulmányaiban szüleit követte: 1946-tól a III. kerületi Általános Iskolában, 1954-től a Bartók Béla Konzervatórium zeneelmélet-szolfézs szakán, 1958-tól a Zeneakadémia középiskolai énektanár-karvezetés szakán tanult. Diplomája megszerzése után két évig Sopronban az Állami Zeneiskola és Zenetagozatos Gimnázium tanára, kórusvezetője volt. 1965-től Kecskeméten élt. 2000-ig a Kodály Iskola vezető tanára volt, közben kilenc évig a Kecskeméti Óvónőképző Intézetben tanított. Ezekről az éveiről később így vallott: „Életem abban teljesedett ki, hogy harmincöt évig Kecskeméten taníthattam. A Kodály Iskolában csodálatos volt a vezetés, a tanári kar. Az iskolaalapító Nemesszeghyné Szentkirályi Márta gondolati perspektívája a tanároktól a szülőkig mindenkit áthatott. Zenepedagógiai világítótoronyként működött az iskola!”

Pejtsikné Párdányi Judit Kodály Zoltánról, a Kodály-koncepcióról

„Most már talán meg tudom fogalmazni, mi lehetett, mi volt vagy mi az, ami Kodályt Kodállyá tette. [...] Kodály egész munkásságában a legkisebbtől a legkomplikáltabbig, a legnehezebbig mindenben a mívesség van jelen. És ezért hívják talán a Kodály-módszert Kodály-módszernek, mert a lényeg az, hogy bárki elkezdheti, és bárhova eljuthat az ő apostoli összeszedettségével és a műveinek az ilyetén való felépítettségével. Számomra Kodály a teljesség: mint ember, mint zeneszerző, mint példamutató, mint életformát közlő, mindenkire gondoló és az egyik legnagyobb magyar.” (Elhangzott a Magyar Kodály Társaság Kecskeméti Tagcsoportja és a Katona József Könyvtár közös szervezésében megvalósult Lehetne városunk a „magyar Salzburg”?! sorozat 2018. május 18-i rendezvényén.)

Pejtsikné Párdányi Judit nagyszerű pedagógus, kitűnő karvezető és hihetetlen emberi nagyság volt, aki sokakat készített fel a zenei pályára. 2024 nyarán bekövetkezett halála után tanítványai, pályatársai megható gondolatokkal emlékeztek meg róla. „Csalhatatlan hallása, hatalmas elméleti tudása volt, kiválóan zongorázott. Minden órájára alaposan felkészült, óravázlatai példaértékűek voltak. Az elméleti ismereteket, összefüggéseket mindig zenei példákkal illusztrálta. Sokunknak példakép volt és marad.” (Dömötör Zsuzsa, a Kecskeméti Katona József Nemzeti Színház Apor Vilmos érdemrend ezüst fokozatával kitüntetett korábbi karmestere); „Szerencsésnek mondhatom magam, hogy Pejtsikné Párdányi Juditot közelről ismerhettem. Pályakezdőként, persze, a tanítás ügyében kaptam tőle tanácsokat, ami akkor nagyon fontos volt számomra. Ugyanakkor, zenészként, már a kezdet kezdetétől jól megértettük egymást. Későbbi közös zsűrizéseink is mindig ezt támasztották alá. S aztán emiatt volt, hogy a főiskolán, illetve a későbbi, egyetemen megrendezett Házimuzsikáló Nap nemzetközi színezetű zsűrijébe is mindig meghívtam. Amikor csak lehetett, beszélgettünk egymással, kölcsönös tisztelettel, elismeréssel és szeretettel. Szerettem beszélgetéseinket, a humorát, életbölcsességét, melyekből egyet-kettőt a hallgatóimnak is mindig továbbadok. Mert ez fontos.” (dr. Smuta Attila főiskolai tanár, a KEFO Tanítóképző Főiskolai Kar korábbi intézetigazgatója, a Neumann János Egyetem korábbi tanszékvezetője)

Az emlékezés szombat délután a Katona József Könyvtárban folytatódik. A 16 órakor kezdődő rendezvényre a szervezők minden érdeklődőt szeretettel várnak.