Kecskemét TV Kecskemét TV Kecskeméti lapok Kecskeméti lapok Gong rádió Gong rádió Keol Keol MONTÁZS magazin MONTÁZS magazin
Regisztráció Regisztráció Regisztráció Kecskemét város Kecskemét város

Naptár 2020. Június 6. Szombat  Norbert

EUR: --- Ft Árfolyam csökkenés

GBP: --- Ft Árfolyam növekedés

Hiros.hu Facebook YouTube csatorna
Hirdetés

Magyar Közösségi Házra gyűjtenek a pécskai magyarok

2018.10.16. 10:44

A Pécskai Kisebbségi Hagyományőrző Egyesület levelet jutattott el szerkesztőségünkbe, "Levél. Otthonról-Haza!" címmel. Az írást teljes terjedelmében, változtatás nélkül közöljük.

A kép illusztráció!

Pécska, 2018. július havának 15 napján a pécskai magyar közösség nevében fordulok önökhöz egy számunkra nagyon fontos ügyben. Pécska 13.000 lakosú kisváros a magyar-román határ mellett, az Alföld délkeleti részén. 1960 előtt két külön településként (Magyarpécska és Ópécska) létezett, napjainkban a lakosság majdnem egyharmada vallja magát magyarnak.

A Pécskai Kisebbségi Hagyományőrző Egyesület 2015-ben azzal a nemes céllal alakult, hogy magyarságunk népi hagyományait, hatalmas értékeit, nemzetünk legtisztább kincsét: a népdalt, a magyar nótát, a Kárpát-medence tánchagyományát ápolja a maga kis eszközeivel, lehetőségeivel. Öt alapító tagja van, elnöki tisztségét jómagam, Balta Tajcs Tünde, alelnöki tisztségét Szép Zoltán úr tölti be.

Egyesületünk legfőbb célja a pécskai magyar közösség összefogása, összekovácsolása, anyanyelvünk megőrzése, gyermekeink anyanyelvű oktatása. Az anyanyelv ugyanis egy tudástár. A családban beszélt nyelven válunk emberré. Az anyanyelvünk alakítja ki gondolkodásunkat, hiszen annak szavai a téglák, szabályai pedig a kötőanyag tudásunk várának falaiban. Akit megfosztanak attól a lehetőségtől, hogy anyanyelvén végezze iskoláit, az szegényebb lesz tudásban, magyarságában pedig különösképpen!

Ezért kellene minden magyar család gyerekeinek magyar iskolába járnia, de van még egy igen fontos érv a magyar gyerek magyar iskolába járása mellett, az pedig közösségi. Nemzeti érdek ugyanis, hogy egy-egy osztályban minél több magyar gyerek legyen, és ne hiányozzanak onnan tehetséges, jó, vagy gyengébb tanulók sem. A lehetséges jók azért, mert anyanyelvünkön még jobbakká válhatnak, a gyengébben és kevésbé gyengék pedig azért, mert anyanyelvükön előbbre juthatnának, míg egy idegen nyelven elveszének. Napjainkban egyre több magyar gyermek tanul román nyelven, de egy részük legalább a hagyományőrző tevékenységekben jeleskedik, és egyre fontosabbnak tartja magyar identitásának megőrzését.

A célunk megvalósításához szükséges lenne egy Magyar Közösségi Házra, ahol különböző magyar hagyományőrző tevékenységeket, programokat, találkozókat, kulturális- és művelődési rendezvényen együtt lehetnénk, mi pécskai magyarok. Előadásokat, előadássorozatokat, hagyományőrző táborokat tudnánk szervezni, ahol a magyar gyermek magyar gyermekkel barátkozik, a barátságból szerelem, a szerelemből házasság, a házasságból pedig magyar gyermek születik. Fel tudnánk ébreszteni sok, akár már félig-meddig asszimilálódott pécskai ember magyarságtudatát, rávezetnénk őket gyökereik, hovatartozásuk és nemzetiségük fontosságára!

Mivel frissen alakult civil szervezet vagyunk, önerőt nem tudunk biztosítani, de bízunk a pécskai magyar közösség, illetve támogatók segítségében. Hiszen Szabó Dezsővel vallom, hogy minden magyar felelős minden magyarért!

Van, aki úgy tartja, hogy az a magyar, akinek a nagyapja magyar volt, ma már tudjuk, hogy ez sajnos már nem igaz, hiszen ma már az a magyar, akinek az unokája is magyar lesz! Lehet ezt fokozni: az a magyar, aki az unokájától is magyarul írt levelet fog kapni. Ezért is lenne fontos egy olyan hely, ahol magyarságtudatunkat erősíthetjük, tovább adhatjuk, ahol elvesző-félben levő tudást örökíthetünk.

Fentieket figyelembe véve azon kéréssel fordulunk Önökhöz, hogy lehetőségeikhez mérten támogassák célunkat, ha tehetik anyagiakkal, hiszen arra volna most nagy szükség, ha tehetik forrásokra, módszerekre rámutatva, rávezetve bennünket, amivel jelen célunkat elérhetjük.

Megkerestük és meg is találtuk az erre a célra megfelelő, a pécskai magyar iskola és a római katolikus templom szomszédságában levő ingatlant, melynek alapterülete 2180 négyzetméter, értéke pedig 35.000 euró. 2017. december 29-én aláírtuk a tulajdonosokkal az adásvételi szerződést és 10.000 eurót előlegként kifizettünk, amit a pécskai magyarok adtak össze, a fennmaradt 25.000 eurót 2018. augusztus 31-ig kell kifizetnünk.

Hirdetés

[ A cikk a hirdetés után folytatódik! ]

A fennmaradt 25.000 euróból eddig a napig 8300 eurót sikerült összegyűjtenünk.

Segítséget kérünk a hiányzó összeg megteremtéséhez, amennyiben ez lehetséges.

Természetesen mi is folytatjuk a gyűjtést különböző jótékonysági műsorok szervezésével, rendezésével, szorgoskodunk, ügyeskedünk, különböző rendezvényeken engedélyt kérünk a hagyományos magyar ételek, étkek árusításához, hogy összegyűjtsük a hiányzó összeget, ami a pécskai Magyar Közösségi Ház megvalósulásához, a pécskai magyar közösség összefogásához, összekovácsolásához szükséges.

Városunk szülöttje, büszkeségünk Klebelsberg Kuno!

Ha sikerül megvalósítanunk ezt a szép tervünket és a pécskai Magyar Közösségi Ház megvalósul, akkor abban egy Klebelsberg Kuno emlékszobát szeretnénk kialakítani, hiszen ennek a tiszteletreméltó embernek csak egy mellszobra és egy emléktáblája van szülővárosában, sajnos!

 

Közös ügyeink s a pécskai magyarok nevében, mély tisztelettel és köszönettel:

Balta Tajcs Tünde
elnök

 

Bankszámlaszámunk:

RO17BTRLEURCRT0337495401
SWIFT kód: COD Swift /BIC: BTRLRO22

Hirdetés

Percről percre percről percre

Fő híreink fő híreink

Hirdetés

helyi hírek

Baleset miatt egy sávon halad a forgalom az M5-ösön

Baleset miatt egy sávon halad a forgalom az M5-ösön

A rendőrség tájékoztatása szerint egy autó a szalagkorlátnak csapódott Kecskemét térségében. ...

Újra Kecskemét Brass

Újra Kecskemét Brass

Ismét nagy sikert aratott a Kecskemét Brass! A Filharmónia Magyarország TérZene program újraindít...

Készül a nyitásra az Otthon Mozi és a nemzeti színházunk (videóval)

Készül a nyitásra az Otthon Mozi és a nemzeti színházunk (videóval)

Június 16-án szavaz az Országgyűlés a rendkívüli jogrend visszavonásáról. Ekkor megszűnhet a koro...

Feltöri a gyom a hetényi kerékpárutat (videóval)

Feltöri a gyom a hetényi kerékpárutat (videóval)

Intenzíven terjed a gyomnövény a hetényegyházi kerékpárút közelmúltban átadott szakaszán. Az aszf...

Pedagógus munkáját ismerték el péntek délután (videóval)

Pedagógus munkáját ismerték el péntek délután (videóval)

9 nyugalmazott pedagógus munkáját ismerték el péntek délután a Neumann János Egyetem Pedagóguskép...

Közel 800 gyermeket segít a COOP Bács-Kiskun megyében (videóval)

Közel 800 gyermeket segít a COOP Bács-Kiskun megyében (videóval)

Csaknem 90 tonnányi alapélelmiszereket tartalmazó adományt nyújt a Coop Segély Alapítvány és a CO...

Újraindítja ügyfélszolgálati iródáit a BÁCSVÍZ Zrt.

Újraindítja ügyfélszolgálati iródáit a BÁCSVÍZ Zrt.

A BÁCSVÍZ Zrt. június 8-tól, hétfőtől újranyitja ügyfélszolgálati irodáit Kecskeméten, Cegléden, ...

A Kecskemét Brass ad koncerten a TérZene program keretében

A Kecskemét Brass ad koncerten a TérZene program keretében

A TérZene program újraindításának keretében június 4-én pénteken 17 órától a Kecskemét Brass...

Akcióban a hírös hulladékvadászok

Akcióban a hírös hulladékvadászok

​Egyedülálló hulladékvadász csoport jött létre Kecskeméten. Bár országos hulladékvadász oldal már...

Még mindig várja vissza a gyászoló család az ellopott angyalkát - videóval

Még mindig várja vissza a gyászoló család az ellopott angyalkát - videóval

​Még csak egy hónapja temették el szülei Adriánt, egy 12 éves kisfiút, a Kecskeméti Református Te...

Kitűzték az eboltás időpontjait

Kitűzték az eboltás időpontjait

​Megjelent az idei eboltási hirdetmény. Kecskeméten június 6-a és 20-a között vannak időpontok vá...

Több százan vettek részt a trianoni emlékmeneten - videóval

Több százan vettek részt a trianoni emlékmeneten - videóval

Száz évvel ezelőtt június 4-én írták alá a Párizs melletti Nagy-Trianon palotában a Sze...

Újabb kecskeméti cég kapott állami támogatást

Újabb kecskeméti cég kapott állami támogatást

​Az új világgazdasági versenyben a magyar vállalatok akkor tudnak helytállni, ha megerősödnek, új...

Tér a térben térzene: szombatonként szól a jazz a főtéren

Tér a térben térzene: szombatonként szól a jazz a főtéren

A meglepetés szerenádok után újabb zenés műsorokkal készülnek Kecskemét főterére. Június 6–...

Kamion és személyautó ütközött

Kamion és személyautó ütközött

Az M5-ös autópályán, a Budapest felé vezető oldalon Kecskemét térségében a 77-es km-nél személyau...

TRIANON 100 - Bán János jegyzete

TRIANON 100 - Bán János jegyzete

Szokták mondani, az a magyar, akinek fáj Trianon. Én úgy hiszem, leginkább az a magyar, aki hisz ...

Ismert helyi személyiségek Trianonról

Ismert helyi személyiségek Trianonról

Százéves a magyar szenvedéstörténet egyik legszomorúbb stációja. Egy évszázaddal ezelőtt ezen a n...

Nézze velünk a trianoni emlékműsort!

Nézze velünk a trianoni emlékműsort!

A Kecskeméti Televízió, valamint hírportálunk 16.20 és 19 óra között a trianoni eseményekhez...

Még több helyi hírmég több hír
Kecskeméti Lapok
Hírös históriák
Hírös gazdaság
A cookie-kkal még hatékonyabb szolgáltatásokat nyújthatunk. Szolgáltatásaink igénybevételével beleegyezel a cookie-k használatába. További információk Értem

Süti („cookie”) Információ

Weboldalunkon „cookie”-kat (továbbiakban „süti”) alkalmazunk. Ezek olyan fájlok, melyek információt tárolnak webes böngészőjében. Ehhez az Ön hozzájárulása szükséges.
A „sütiket” az elektronikus hírközlésről szóló 2003. évi C. törvény, az elektronikus kereskedelmi szolgáltatások, az információs társadalommal összefüggő szolgáltatások egyes kérdéseiről szóló 2001. évi CVIII. törvény, valamint az Európai Unió előírásainak megfelelően használjuk.
Azon weblapoknak, melyek az Európai Unió országain belül működnek, a „sütik” használatához, és ezeknek a felhasználó számítógépén vagy egyéb eszközén történő tárolásához a felhasználók hozzájárulását kell kérniük.

1. „Sütik” használatának szabályzata

Ez a szabályzat a domain név weboldal „sütijeire” vonatkozik.

2. Mik azok a „sütik”?

A „sütik” olyan kisméretű fájlok, melyek betűket és számokat tartalmaznak. A „süti” a webszerver és a felhasználó böngészője közötti információcsere eszköze. Ezek az adatfájlok nem futtathatók, nem tartalmaznak kémprogramokat és vírusokat, továbbá nem férhetnek hozzá a felhasználók merevlemez-tartalmához.

3. Mire használhatók a „sütik”?

A „sütik” által küldött információk segítségével az internetböngészők könnyebben felismerhetők, így a felhasználók releváns és „személyre szabott” tartalmat kapnak. A cookie-k kényelmesebbé teszik a böngészést, értve ez alatt az online adatbiztonsággal kapcsolatos igényeket és a releváns reklámokat. A „sütik” segítségével a weboldalak üzemeltetői névtelen (anonim) statisztikákat is készíthetnek az oldallátogatók szokásairól. Ezek felhasználásával az oldal szerkesztői még jobban személyre tudják szabni az oldal kinézetét és tartalmát.

4. Milyen „sütikkel” találkozhat?

A weboldalak kétféle sütit használhatnak:

Elengedhetetlen munkamenet (session-id) „sütik”:

Ezek használata elengedhetetlen a weboldalon történő navigáláshoz, a weboldal funkcióinak működéséhez. Ezek elfogadása nélkül a honlap, illetve annak egyes részei nem, vagy hibásan jelenhetnek meg.

Analitikai vagy teljesítményfigyelő „sütik”:

Ezek segítenek abban, hogy megkülönböztessük a weboldal látogatóit, és adatokat gyűjtsünk arról, hogy a látogatók hogyan viselkednek a weboldalon. Ezekkel a „sütikkel” biztosítjuk például, hogy a weboldal az Ön által kért esetekben megjegyezze a bejelentkezést. Ezek nem gyűjtenek Önt azonosítani képes információkat, az adatokat összesítve és névtelenül tárolják. ( pl: Google Analitika)

Funkcionális „sütik”:

E sütik feladata a felhasználói élmény javítása. Észlelik, és tárolják például, hogy milyen eszközzel nyitotta meg a honlapot, vagy az Ön által korábban megadott, és tárolni kért adatait: például automatikus bejelentkezés, a választott nyelv, a szövegméretben, betűtípusban vagy a honlap egyéb testre szabható elemében Ön által végrehajtott felhasználói változtatások. Ezek a „sütik” nem követik nyomon az Ön más weboldalakon folytatott tevékenységét. Az általuk gyűjtött információkban lehetnek azonban személyes azonosító adatok, amelyeket Ön megosztott.

Célzott vagy reklám „sütik”:

Ezek segítségével a weboldalak az Ön érdeklődési körének leginkább megfelelő információt (marketing) tudnak nyújtani. Ehhez az Ön kifejezett belegyezése szükséges. Ezek a sütik részletes információkat gyűjtenek böngészési szokásairól.

5. Tartalmaznak a „sütik” személyes adatokat?

A legtöbb „süti” nem tartalmaz személyes információkat, segítségével nem azonosíthatók a felhasználók. A tárolt adatok a kényelmesebb böngészésért szükségesek, tárolásuk olyan módon történik, hogy jogosulatlan személy nem férhet hozzájuk.

6. Miért fontosak a „sütik” az interneten?

A „sütik” szerepe, hogy kényelmesebbé tegyék a felhasználók számára a böngészést, hiszen a böngészési előzmények révén állítja be a felhasználóknak a reklámokat, tartalmakat. A „sütik” letiltása vagy korlátozása néhány weboldalt használhatatlanná tesz. A letiltott vagy korlátozott „sütik” azonban nem jelentik azt, hogy a felhasználóknak nem jelennek meg hirdetések, csupán a megjelenő hirdetések és tartalmak nem „személyre szabottak”, azaz nem igazodnak a felhasználó igényeihez és érdeklődési köréhez. Néhány minta a „sütik” felhasználására:

7. Biztonsággal és adatbiztonsággal kapcsolatos tényezők.

A „sütik” nem vírusok és kémprogramok. Mivel egyszerű szöveg típusú fájlok, ezért nem futtathatók, tehát nem tekinthetők programoknak. Előfordulhat azonban, hogy más szándékkal (rosszindulattal) rejtenek el információkat a „sütiben”, így azok spyware-ként működhetnek. Emiatt a víruskereső és –irtó programok a „sütiket” folyamatosan törlésre ítélhetik.

Mivel az internet böngészésre használt eszköz és a webszerverek folyamatosan kommunikálnak, tehát oda-vissza küldik az adatokat, ezért ha egy támadó (hekker) beavatkozik a folyamatba, kinyerheti a „sütik” által tárolt információkat. Ennek egyik oka lehet például a nem megfelelő módon titkosított internet (WiFi) beállítás. Ezt a rést kihasználva adatokat nyerhetnek ki a „sütikből”.

8. A „sütik” kezelése, törlése

A „sütiket” a használt böngészőprogramokban lehet törölni vagy letiltani. A böngészők alapértelmezett módon engedélyezik a „sütik” elhelyezését. Ezt a böngésző beállításainál lehet letiltani, valamint a meglévőket törölni. Mindemellett beállítható az is, hogy a böngésző értesítést küldjön a felhasználónak, amikor „sütit” küld az eszközre. Fontos hangsúlyozni azonban, hogy ezen fájlok letiltása vagy korlátozása rontja a böngészési élményt, valamint hiba jelentkezhet a weboldal funkciójában is.

Cookie settings in Internet Explorer
Cookie settings in Firefox
Cookie settings in Chrome
Cookie settings in Safari Google Analytics & Privacy vagy Google Elvek és Irányelvek

9. További hasznos linkek

Ha szeretne többet megtudni a „sütik”-ről, azok felhasználásáról:

Microsoft Cookies guide
All About Cookies
Facebook cookies