Kecskemét TV Kecskemét TV Kecskeméti lapok Kecskeméti lapok Gong rádió Gong rádió Keol Keol MONTÁZS magazin MONTÁZS magazin
Regisztráció Regisztráció Regisztráció Kecskemét város Kecskemét város

Naptár 2018. Július 17. Kedd  Endre, Elek

Időjárás 20°C / 29°C

EUR: --- Ft Árfolyam csökkenés

GBP: --- Ft Árfolyam növekedés

Hiros.hu Facebook
Küldjön képet!
Iratkozzon fel hírlevelünkre!
Pásztor Andrea

2016.10.09. 11:30

A napokban kezdte meg egyetemi tanulmányait Cambridge-ben Bodnár Levente, a Kecskeméti Református Általános Iskola egykori diákja. Szeptember 28-án utazott ki a világ egyik leghíresebb egyetemi városába, ahol matematikát fog tanulni. Hogy hogyan jutott el idáig, és milyen szerepe volt régi iskolájának ebben? Többek között erről is beszélgettünk Leventével, amikor indulása előtt meglátogatta dr. Szabó Ildikó igazgatónőt. 

Kecskeméti diák a Cambridge-i Egyetemen

– Negyedik osztályos voltam, amikor a Református Általános Iskolába kerültem a Vásárhelyiből. A felső tagozatban csoportbontásban tanultuk a főbb tantárgyakat, én mindenből a legjobb csoportba kerültem. Nagy szerencsémnek tartom, hogy Nagy Tibor tanár úr lett a matematika tanárom, aki sokat segített általános iskolai éveim alatt. Az ő tanácsát követve kezdtem járni a MATEGYE szakköreire, de természetesen Tibor bácsi iskolai szakkörei is sokat jelentettek matematikai tanulmányaim során. Emlékszem, amikor a Bolyai csapatversenyére készültünk, négyünket meghívott az otthonába, hogy kötetlen hangulatban matekozzunk. Ebből később hagyomány született.

– Milyen volt a légkör egykori iskoládban?

– Nagyon szerettem itt tanulni. Bár rend és fegyelem volt az iskolában, minden nap jó volt ide bejönni. Az utolsó évben már csak 18-an voltunk az osztályban, így nagyon összeforrt a közösség. Kovács Béla volt az osztályfőnökünk és az informatika tanárunk, tőle emberileg is sokat tanulhattunk. Minden reggel igeolvasással indult a nap, így erkölcsi táplálékot is kaptunk az iskolában. Furcsa volt a fegyelem után megtapasztalni a Fazekas liberális hangulatát, egyetemi tanulmányaim azonban visszahozzák majd az itt megszokott fegyelmet.

Dr. Szabó Ildikó gratulált Leventének, és sok sikert kívánt tanulmányaihoz

– Miért éppen a Fazekas Mihály Gimnáziumba felvételiztél?

– Nem volt kifejezett célom, hogy ide járjak. Viszont a kezdetektől fogva érdekelt a matematika, jól szerepeltem a versenyeken is, ezért úgy gondoltam, érdemes megpróbálni a felvételit az ország legjobb hírű gimnáziumába. Szerencsére elsőre fel is vettek, ehhez nem kellett külön felkészítőkre járnom, az iskolámban mindent megkaptam, amire szükségem volt. Matematikából eredményeim alapján átvettek a speciális matek tagozatba, így csak magyarból és történelemből kellett felvételiznem.

– Mikor döntötted el, hogy Cambridge-ben szeretnél továbbtanulni?

– Valójában nem készültem hosszan erre. Tavaly hallottam az osztálytársaimtól, hogy megpróbálják, ezért gondoltam, én is próbára teszem magamat. Szerencsére minden akadályt sikerrel vettem, így augusztusban megtudtam, hogy felvettek.

Hirdetés

– Hogy zajlott a felvételi eljárás?

– Az első lépés az internetes regisztráció volt tavaly nyáron. Esszét kellett írnom magamról, amit kiegészített egy tanári ajánlat. Ez alapján döntötték el, kit hívnak meg személyes interjúra. Sikerült felkeltenem az érdeklődésüket, így  lehetőséget kaptam erre. Tavaly decemberben utaztam Cambridge-be. Mivel az egyik legjobb matematikai college-be, a Saint John’sba jelentkeztem, ott zajlottak a beszélgetések. Elsőként egy általános beszélgetés várt rám a mentorommal, aki elsősorban a motivációimra volt kíváncsi. Ezt követte egy alkalmazott matematika interjú, a harmadik beszélgetés témája pedig az elemi matematika volt. A két utóbbi interjún nehezebb feladatokat kellett megoldani, és leginkább arra voltak kíváncsiak, tudjuk-e használni a tanári segítséget. Itthon kaptam értesítést arról, hogy felvételt nyertem, amennyiben az érettségi átlagom eléri a 4,5-öt és a matematika „step vizsgán” is megfelelő minősítést érek el. Végül augusztus 18-án tudtam meg, hogy biztosan bekerültem, miután közzé tették a step vizsga eredményeit.

– Mi vár rád az elkövetkező hónapokban?

– Az biztos, hogy az első időszak nagyon kemény lesz. Bankszámlát kell nyitnom, telefonos szolgáltatót kell választanom, és egyáltalán fel kell térképeznem az egyetemi várost. Október 4-én kezdődik a tanítás, ami harmadéves osztásokban zajlik. Másfél-két hónap intenzív tanulás után ugyanannyi időnk lesz a pihenésre. December elején jövök haza, és csak január közepén kell visszamennem. Így lesz időm feltöltődni és rákészülni a következő „term”-re.

– És mi lesz, ha majd kézhez kapod a Cambridge-i Egyetem diplomáját?

– Az nagyon sok dologtól függ. Ha jól teljesítem a vizsgákat, megfontolom az elméleti matematikus pályát, ami plusz egy év mester képzést jelentene. Ha azt látom, hogy nem szívesen foglalkoznék ezzel, akkor akár alkalmazott matematikusként is elhelyezkedhetek majd. Remélem, egy Cambridge-i diplomával nem lesz nehéz dolgom…

Dr. Szabó Ildikó, a Kecskeméti Református Általános Iskola igazgatója sok sikert kívánt Leventének tanulmányaihoz.
– Levente az első fecske, de reményeink szerint több követője is lesz diákjaink között – mondta lapunknak az igazgatónő. – Több olyan tanulónk van, akiket felvettek a Fazekasba, most is többen készülnek az egyik legjobb hazai gimnáziumba. Iskolánk maximális segítséget nyújt a sikeres középiskolai felvételihez. A továbbtanulásra való felkészítést pedig az egyéni adottságok figyelembevételével biztosítjuk. A sikeres felvételik hátterében jól szervezett, strukturált pedagógiai munkafolyamat áll. A hetedik és a nyolcadik évfolyamban egy-egy olyan órájuk van tanulóinknak magyar nyelvből is, matematikából is, amelyeknek az a céljuk, hogy órarendi keretek között felkészítsük diákjainkat a középiskolai felvételire. Mindemellett ezekből a tárgyakból képességszintek szerint csoportbontásban dolgozunk az egész felső tagozaton. A felső tagozaton nagy hangsúlyt fektetünk a tehetséggondozásra.  Kiváló pedagógusainknak köszönhetően megyei és országos, humán és természettudományi versenyeken is rendszeresen előkelő helyen szerepelnek diákjaink.   Természetesen diákjaink testi egészsége, sportolása is fontos számunkra, országos eredményeink vannak több sportágban. Nagy erősségünk az idegen nyelvoktatás, két tannyelvű képzésünk rendkívül népszerű és hatékony. A közösségformálás, a hazaszeretet erősítésének alkalmai nemzeti ünnepeink megemlékező műsorai a 6-8. évfolyamon. A felkészüléshez kapcsolódó múzeumlátogatások érzelmi ráhangolódást jelentenek a felső tagozatosok számára (a 8. évfolyam minden évben ellátogat a Terror Házába az október 23-ára készülve), s ezeket az élményeket viszik magukkal tovább fiatal felnőtt életükbe.

 

Percről percre percről percre

Fő híreink fő híreink

Hirdetés

helyi hírek

Megújuló energia a kecskeméti mentőállomáson

Megújuló energia a kecskeméti mentőállomáson

Napelemes rendszereket létesítenek az Országos Mentőállomás (OMSZ) kilenc mentőállomásán, többek ...

Síremlékeket tettek tönkre a fakivágás során a Köztemetőben?

Síremlékeket tettek tönkre a fakivágás során a Köztemetőben?

Olvasónk jelezte, hogy vasárnap a kecskeméti Köztemető „X” jelzésű parcellájában favá...

Senior KRESZ-Szafari Kecskeméten

Senior KRESZ-Szafari Kecskeméten

Az izsáki nyugdíjas klub tagjainak tartottak baleset-megelőzési vetélkedőt a rendőrök.

Letartóztatták az autópálya pihenőnél történt rablás gyanúsítottait

Letartóztatták az autópálya pihenőnél történt rablás gyanúsítottait

A Kecskeméti Járásbíróság egy hónapra elrendelte annak a két román férfinak a letartóztatását, ak...

Három férfit szúrt meg

Három férfit szúrt meg

A Bács-Kiskun Megyei Rendőr-főkapitányság Bűnügyi Osztálya nyomozást rendelt el életveszélyt okoz...

Lelkészavatás Kecskeméten

Lelkészavatás Kecskeméten

Kondor Péter, a Déli Evangélikus Egyházkerület új püspöke első kecskeméti látogatása alkalmából s...

Ma később nyitott ki a Kecskeméti Élményfürdő

Ma később nyitott ki a Kecskeméti Élményfürdő

Ma a megszokottól később nyitott ki a Kecskeméti Élményfürdő és Csúszdapark. A későbbi nyitá...

 Junior tájfutó-vb - Gárdonyi Csilla aranyérmes

Junior tájfutó-vb - Gárdonyi Csilla aranyérmes

Gárdonyi Csilla aranyérmes lett a középtávú versenyen a Kecskemét és környékén zajló ju...

Súlyos baleset az M5-ös autópályán

Súlyos baleset az M5-ös autópályán

Egy ember súlyosan megsérült, amikor egy román mikrobusz és egy román személyautó ütközött össze ...

Próbál a Kecskeméti Szimfonikus Zenekar a Kodály Fesztiválra

Próbál a Kecskeméti Szimfonikus Zenekar a Kodály Fesztiválra

A Kecskeméti Szimfonikus Zenekar koncertje nyitja majd a Kodály Művészeti Fesztivált hétfőn ...

Álláshirdetés: titkárságvezetőt keresünk

Álláshirdetés: titkárságvezetőt keresünk

A Kecskeméti Médiacentrum - akár azonnali kezdéssel - főállású munkatársat keres titkárságvezető ...

„Benzin maffia” tevékenykedik Kecskeméten?

„Benzin maffia” tevékenykedik Kecskeméten?

„Benzin maffia” tevékenykedik Kecskeméten? Ez a hír kelt szárnyra a legnagyobb intern...

2018.07.13. 16:38

benzin, lopás, autó, Kecskemét

Kitelepült az EFOTT-ra a Mercedes-Benz Gyár

Kitelepült az EFOTT-ra a Mercedes-Benz Gyár

A Velencei-tó partján folytatja országos kampányát a német autógyár, amelynek keretében a fiatalo...

2018.07.13. 13:27

Kecskemét, Mercedes-gyár, EFOTT, toborzás

A Wojtyla Házban mutatták be Garaczi János önéletrajzi kötetét

A Wojtyla Házban mutatták be Garaczi János önéletrajzi kötetét

„Megfűszereztem az életem” címmel 2018 februárjában debütált Garaczi János mesterszak...

Száz magyar kézműves sörkülönlegesség a félegyházi sörfesztiválon

Száz magyar kézműves sörkülönlegesség a félegyházi sörfesztiválon

Száz magyar kézműves sörkülönlegességet vonultat fel a IV. Félegyházi Jótékonysági Kézműves Sörfe...

Platóra láncolt kutya sokkolta a netezőket

Platóra láncolt kutya sokkolta a netezőket

Sokakat felháborított egy Facebookon posztolt videó, amelyen egy utánfutóhoz láncolt kutya láthat...

2018.07.12. 15:31

facebook, állatkínzás, Kecskemét, kutya

Egy plus size nő is lehet szexi!

Egy plus size nő is lehet szexi!

Leskowsky Laura igazi győztes. Előbb megküzdött az agydaganattal, majd az életmentő műtét mellékh...

Napelemes rendszer épül a kecskeméti mentőállomáson

Napelemes rendszer épül a kecskeméti mentőállomáson

Napelemes rendszereket létesítenek az Országos Mentőszolgálat (OMSZ) kilenc mentőállomásán, köztü...

Mandrill fiú érkezett a Kecskeméti Vadaskertbe

Mandrill fiú érkezett a Kecskeméti Vadaskertbe

A Kecskeméti Vadaskert legújabb lakója Izraelből érkezett az állatkertbe. Egy fiatal mandrill hím...

Falunap lesz Borbáson

Falunap lesz Borbáson

Július 14-én, szombaton rendezik meg a Borbási Falunapot, ami remek családi kikapcsolódásnak ígér...

Még több helyi hírmég több hír
Kecskeméti Lapok
Hírös históriák
Hírös gazdaság
A cookie-kkal még hatékonyabb szolgáltatásokat nyújthatunk. Szolgáltatásaink igénybevételével beleegyezel a cookie-k használatába. További információk Értem

Süti („cookie”) Információ

Weboldalunkon „cookie”-kat (továbbiakban „süti”) alkalmazunk. Ezek olyan fájlok, melyek információt tárolnak webes böngészőjében. Ehhez az Ön hozzájárulása szükséges.
A „sütiket” az elektronikus hírközlésről szóló 2003. évi C. törvény, az elektronikus kereskedelmi szolgáltatások, az információs társadalommal összefüggő szolgáltatások egyes kérdéseiről szóló 2001. évi CVIII. törvény, valamint az Európai Unió előírásainak megfelelően használjuk.
Azon weblapoknak, melyek az Európai Unió országain belül működnek, a „sütik” használatához, és ezeknek a felhasználó számítógépén vagy egyéb eszközén történő tárolásához a felhasználók hozzájárulását kell kérniük.

1. „Sütik” használatának szabályzata

Ez a szabályzat a domain név weboldal „sütijeire” vonatkozik.

2. Mik azok a „sütik”?

A „sütik” olyan kisméretű fájlok, melyek betűket és számokat tartalmaznak. A „süti” a webszerver és a felhasználó böngészője közötti információcsere eszköze. Ezek az adatfájlok nem futtathatók, nem tartalmaznak kémprogramokat és vírusokat, továbbá nem férhetnek hozzá a felhasználók merevlemez-tartalmához.

3. Mire használhatók a „sütik”?

A „sütik” által küldött információk segítségével az internetböngészők könnyebben felismerhetők, így a felhasználók releváns és „személyre szabott” tartalmat kapnak. A cookie-k kényelmesebbé teszik a böngészést, értve ez alatt az online adatbiztonsággal kapcsolatos igényeket és a releváns reklámokat. A „sütik” segítségével a weboldalak üzemeltetői névtelen (anonim) statisztikákat is készíthetnek az oldallátogatók szokásairól. Ezek felhasználásával az oldal szerkesztői még jobban személyre tudják szabni az oldal kinézetét és tartalmát.

4. Milyen „sütikkel” találkozhat?

A weboldalak kétféle sütit használhatnak:

Elengedhetetlen munkamenet (session-id) „sütik”:

Ezek használata elengedhetetlen a weboldalon történő navigáláshoz, a weboldal funkcióinak működéséhez. Ezek elfogadása nélkül a honlap, illetve annak egyes részei nem, vagy hibásan jelenhetnek meg.

Analitikai vagy teljesítményfigyelő „sütik”:

Ezek segítenek abban, hogy megkülönböztessük a weboldal látogatóit, és adatokat gyűjtsünk arról, hogy a látogatók hogyan viselkednek a weboldalon. Ezekkel a „sütikkel” biztosítjuk például, hogy a weboldal az Ön által kért esetekben megjegyezze a bejelentkezést. Ezek nem gyűjtenek Önt azonosítani képes információkat, az adatokat összesítve és névtelenül tárolják. ( pl: Google Analitika)

Funkcionális „sütik”:

E sütik feladata a felhasználói élmény javítása. Észlelik, és tárolják például, hogy milyen eszközzel nyitotta meg a honlapot, vagy az Ön által korábban megadott, és tárolni kért adatait: például automatikus bejelentkezés, a választott nyelv, a szövegméretben, betűtípusban vagy a honlap egyéb testre szabható elemében Ön által végrehajtott felhasználói változtatások. Ezek a „sütik” nem követik nyomon az Ön más weboldalakon folytatott tevékenységét. Az általuk gyűjtött információkban lehetnek azonban személyes azonosító adatok, amelyeket Ön megosztott.

Célzott vagy reklám „sütik”:

Ezek segítségével a weboldalak az Ön érdeklődési körének leginkább megfelelő információt (marketing) tudnak nyújtani. Ehhez az Ön kifejezett belegyezése szükséges. Ezek a sütik részletes információkat gyűjtenek böngészési szokásairól.

5. Tartalmaznak a „sütik” személyes adatokat?

A legtöbb „süti” nem tartalmaz személyes információkat, segítségével nem azonosíthatók a felhasználók. A tárolt adatok a kényelmesebb böngészésért szükségesek, tárolásuk olyan módon történik, hogy jogosulatlan személy nem férhet hozzájuk.

6. Miért fontosak a „sütik” az interneten?

A „sütik” szerepe, hogy kényelmesebbé tegyék a felhasználók számára a böngészést, hiszen a böngészési előzmények révén állítja be a felhasználóknak a reklámokat, tartalmakat. A „sütik” letiltása vagy korlátozása néhány weboldalt használhatatlanná tesz. A letiltott vagy korlátozott „sütik” azonban nem jelentik azt, hogy a felhasználóknak nem jelennek meg hirdetések, csupán a megjelenő hirdetések és tartalmak nem „személyre szabottak”, azaz nem igazodnak a felhasználó igényeihez és érdeklődési köréhez. Néhány minta a „sütik” felhasználására:

7. Biztonsággal és adatbiztonsággal kapcsolatos tényezők.

A „sütik” nem vírusok és kémprogramok. Mivel egyszerű szöveg típusú fájlok, ezért nem futtathatók, tehát nem tekinthetők programoknak. Előfordulhat azonban, hogy más szándékkal (rosszindulattal) rejtenek el információkat a „sütiben”, így azok spyware-ként működhetnek. Emiatt a víruskereső és –irtó programok a „sütiket” folyamatosan törlésre ítélhetik.

Mivel az internet böngészésre használt eszköz és a webszerverek folyamatosan kommunikálnak, tehát oda-vissza küldik az adatokat, ezért ha egy támadó (hekker) beavatkozik a folyamatba, kinyerheti a „sütik” által tárolt információkat. Ennek egyik oka lehet például a nem megfelelő módon titkosított internet (WiFi) beállítás. Ezt a rést kihasználva adatokat nyerhetnek ki a „sütikből”.

8. A „sütik” kezelése, törlése

A „sütiket” a használt böngészőprogramokban lehet törölni vagy letiltani. A böngészők alapértelmezett módon engedélyezik a „sütik” elhelyezését. Ezt a böngésző beállításainál lehet letiltani, valamint a meglévőket törölni. Mindemellett beállítható az is, hogy a böngésző értesítést küldjön a felhasználónak, amikor „sütit” küld az eszközre. Fontos hangsúlyozni azonban, hogy ezen fájlok letiltása vagy korlátozása rontja a böngészési élményt, valamint hiba jelentkezhet a weboldal funkciójában is.

Cookie settings in Internet Explorer
Cookie settings in Firefox
Cookie settings in Chrome
Cookie settings in Safari Google Analytics & Privacy vagy Google Elvek és Irányelvek

9. További hasznos linkek

Ha szeretne többet megtudni a „sütik”-ről, azok felhasználásáról:

Microsoft Cookies guide
All About Cookies
Facebook cookies