Kecskemét TV Kecskemét TV Kecskeméti lapok Kecskeméti lapok Gong rádió Gong rádió Keol Keol MONTÁZS magazin MONTÁZS magazin
Regisztráció Regisztráció Regisztráció Kecskemét város Kecskemét város

Naptár 2018. Április 22.   Csilla

Időjárás 15°C / 27°C

EUR: --- Ft Árfolyam csökkenés

GBP: --- Ft Árfolyam növekedés

Hiros.hu Facebook
Küldjön képet!
Iratkozzon fel hírlevelünkre!
Hirdetés

Lakó Péterre emlékeztünk a Kiss Fotó Galériában

Csenki Csaba

2016.08.29. 21:03

Péter fantasztikus kisugárzással élt és fotografált. Túl hamar elégette azt a kiváltságos és különleges energiát, amit az élettől kapott. Talán ezért veszítettük el ily fiatalon - üzente Baricz Kati fotóművész azon a hétfői kiállításmegnyitón, melyen a közelmúltban elhunyt kecskeméti fotóművészre emlékeztek barátai, pályatársai, tanítványai. 

Nagyon furcsa volt ott állni, ahol nem is oly rég még Petivel beszélgettünk. A műteremben mosolyogva mutatta legújabb alkozásait, beszélt az ötleteiről, terveiről. Nem volt olyan rég, de azokból a tervekből nagyon sok minden megvalósult. Sőt, annál is több! Mert ő egy ilyen ember volt. Kitalálta, megcsinálta, megigazította mindig makulátlan ruházatát, biccentett, dobott egy boldog mosolyt, és ment tovább. Eltűnt. Felbukkant. És megint létrehozott valamit, amit boldogan megmutatott a világnak. És ez mindig így ment. Eltűnt, felbukkant az életünkben. Aztán megint eltűnt. 

És ma, hétfőn délután, a Kiss Fotó Galériában, ahol egykor a műterem volt, azt vártam, hogy kinyílik egy titkos ajtó, belép, kacsint egyet azzal a huncut mosollyal a szemüvege mögött, és bejelenti, szerzett egy üveg különleges bort, meg készített egy kis fimonságot a legjobb alapanyagokból, és azt mondja, lépjünk be. Mutat valamit. Valami újat. Mindig meg tudott lepni. 

De a meglepetés most elmaradt. 

Azonban az űrt betöltötte az a sok ember, akikkel megtelt a galéria, akik azért jöttek el, hogy rá emlékezzenek. Péter mindenkinek mást jelentett. Péterből mindenki mást látott. Péter mindenkinek adott egy-egy jól elkapott pillanatot. Mely aztán örökre beégett. Akik most összegyűltek, rövid, de tartalmas életének egy kis szeletét látták. De ehhez mindenkinek van egy-egy saját kis szelete, mely csak az övé Petitől. És így lesz kerek a történet. 

Voltak, akik zenével, voltak, akik szavakkal tisztelegtek emléke előtt. És voltak, akik szavak nélkül. Akárhogy is, de mindenki egyet érzett: hogy hiányzik ez a mindig vidám fickó. 

Hirdetés

Kiss Zsolt, a Kiss Fotó tulajdonosa elmesélte, ez a terület, ahol most állunk. ahol a galéria van Peti képeivel, ezelőtt egy házi műterem volt.

- Amikor Péter meglátta ezt a helyiséget, azt mondta, nagyon jó lenne neki, tartana itt tanfolyamokat. És így is történt. Éveken át használta, ide jött Baritz Kati is előadásokat tartani tanítványainak. Aztán mindez szakmai barátsággá vált. Amikor megkeresett Kövesdi Mária, örömmel fogadtam az ötletet, hogy itt rendezzük meg az emlékkiállítást - mondta Kiss Zsolt. 

Kövesdi Mária elmondta, a Pedagógia Sub Rosa Egyesület egy baráti társaság, melynek Péter is oszlopos tagja volt. Eljárt a rendezvényeikre, fotózott, tanította a fiatalokat.
- Péter személyében a művészt és pedagógust szeretnénk megőrizni. Úgy gondoljuk, egyesületünk ebből a kettősségből a pedagógust viszi tovább. Ezért a kiállítás két részből áll. Az első teremben a művészi vonal látható, a belsőben pedig Péter tanítványainak képei, illetve az eseményeken készített fotói láthatók.

 - Olyannyira szeretnénk tovább vinni azt a szellemiséget, amit Péterrel a beszélgetéseink során kialakítottunk, hogy egyesületünk meghirdeti a Lakó Péter Tehetséggondozó programot. Ennek ez első mozzanataként egy nemzetközi fotópályázatot írunk ki a mai nappal. Tehetségeket szeretnénk megtalálni, és utána kortárs fotóművészekkel szeretnénk őket megismertetni. Olyan fiatalokat várunk, akik még nem képzett, kimunkált fotóművészek, hanem van valami üzenetük a világ számára, és ezt szeretnék velünk megosztani - zárta beszédét az egyesület elnöke.

Baricz Kati fotóművész sajnos nem tudott jelen lenni a megnyitón, szavait Kövesdi Mária tolmácsolta.

"Személyeket fényképezni végtelenül hálás, meghitt és intim folyamat is egyben. Hiszem azt, hogy az igazán jó kép olyan, amelyből sugárzik az élet. A képkészítés varázslatos szertartásában gyógyító erő rejtőzik, mely a fotografáló személy, és a képre kerülő modellek között észrevétlenül kialakul, megsokszorozódik, és kölcsönösen áttolódik. Péter fantasztikus kisugárzással élt és fotografált. Túl hamar elégette azt a kiváltságos és különleges energiát, amit az élettől kapott. Talán ezért veszítettük el ily fiatalon. A művészféle lényeknek duplaéletet kell élni. Az egyszerű, hétköznapi emberét az életben maradásért, és a szárnyalást, szellemi, érzelmi éhségének kielégítésére. Melyet, ha nem tud önmagával harmóniába állítani, belepusztul. Nagy ajándékot kaptam az élettől, hogy Péter rám talált. Hogy életútja keresztezte az enyémet. Hálás vagyok minden percért, amelyet vele tölthettem el. Maradtak utána állóképek, a megfagyott pillanatok, de nekünk azt hagyta örökül, hogy az élet megy tovább. Mozgásban van minden. Ezt kell megélnünk  folyamatos áramlásban és a jelenben, örömmel emlékezve rá.”

Percről percre percről percre

Fő híreink fő híreink

Hirdetés

helyi hírek

Forgalomkorlátozás az M5-ös autópályán

Forgalomkorlátozás az M5-ös autópályán

Az M5-ös autópályán, a délelőtti óráktól - várhatóan 3 napig - a 74-es jelű, Kecskemét észak...

Évadtervet hirdetett a Katona József Színház

Évadtervet hirdetett a Katona József Színház

Meghirdette a jövő évre tervezett bemutatóit a Katona József Színház vezetése. A pénteki sajtótáj...

2018.04.20. 15:20

9 kép

Kecskemét, Katona József Színház, évad, bemutató

A Kecskeméti Énekes Kör jótékony céllal tart hangversenyt  a Hírös Város Turisztikai Központban

A Kecskeméti Énekes Kör jótékony céllal tart hangversenyt a Hírös Város Turisztikai Központban

Az országosan elismert, Liszt- és Bartók-Pásztory- díjas karnagy, Erdei Péter vezénylésével tart ...

Suttyósofőr: szülinaposnak mindent lehet?

Suttyósofőr: szülinaposnak mindent lehet?

Pénteken délután kapta lencsevégre egy olvasónk azt a Volvót, amelynek tulajdonosa valószínűleg s...

Szlovéniai éltanulók csodálták meg a városházát

Szlovéniai éltanulók csodálták meg a városházát

Szlovéniai magyar iskolások vendégeskedtek Lezsák Sándor igazgató meghívására a Lakiteleki Népfői...

Játékokkal ünnepelték a Föld napját a Hírös Agóra előtt

Játékokkal ünnepelték a Föld napját a Hírös Agóra előtt

Kavicsot festettek, kígyót, teknősbékát készítettek, bábozhattak és a legváltozatosabb játékokon ...

2018.04.20. 11:40

78 kép

Kecskemét, Föld Napja, játszóház, Hírös Agóra

Vidám sportvetélkedőn mérték össze erejüket, ügyességüket a kecskeméti nyugdíjasok

Vidám sportvetélkedőn mérték össze erejüket, ügyességüket a kecskeméti nyugdíjasok

A Nyugdíjasok Klubjainak Megyei Jogú Városi Szövetsége pénteken "MOZDULJ!" elnevez...

A bicikli kosarából lopták el a táskát

A bicikli kosarából lopták el a táskát

Két 16 éves fiú lopta el egy kecskeméti nő táskáját az utcán. A 68 éves asszony a kerékpárját tol...

2018.04.20. 10:26

rendőrség, Kecskemét, lopás, elfogás

Átadták a nyárlőrinci óriásberuházást

Átadták a nyárlőrinci óriásberuházást

A lengyel Maspex-csoport magyarországi leányvállalata impozáns méretű raktárcsarnokkal bővítette ...

Bugacon túráztak a Porta Egyesület önkéntesei

Bugacon túráztak a Porta Egyesület önkéntesei

Évek alatt hagyománnyá vált, hogy Sulyok Ferenc, a KEFAG Zrt. vezérigazgatója tavasszal, a Föld N...

2018.04.20. 08:48

37 kép

Kecskemét, Porta Egyesület, kirándulás, Bugac

Horogkeresztet rajzolt a kocsira, aztán öngyilkos lett

Horogkeresztet rajzolt a kocsira, aztán öngyilkos lett

Különös öngyilkosság helyszíne volt pénteken hajnalban a Mátyás király körút egyik családi háza. ...

A kecskeméti egyetemen is nőtt a jelentkezők száma

A kecskeméti egyetemen is nőtt a jelentkezők száma

Az elmúlt évekhez hasonlóan idén is meghaladta a százezret a hazai felsőoktatásba felvételizők sz...

Jótékonysági hangverseny a Kodály Iskoláért Alapítvány javára

Jótékonysági hangverseny a Kodály Iskoláért Alapítvány javára

A jótékonysági hangverseny annak a több mint 20 évvel ezelőtt elindított hangversenysorozatnak a ...

Változnak a menetrendek a hosszú hétvége miatt

Változnak a menetrendek a hosszú hétvége miatt

A május elsejei hosszú hétvége miatt, a mostani hétvégén megváltoznak a menetrendek, a nyitva tar...

Muflonbárányok születtek a Vadaskertben

Muflonbárányok születtek a Vadaskertben

Múlt héten ismét új taggal bővült a Kecskeméti Vadaskert muflon családja. Idén már a második mufl...

2018.04.19. 17:32

13 kép

Kecskeméti Vadaskert, vadaskert, muflon, baba

Hogyan enyhíthetjük a klímaváltozás hatásait?

Hogyan enyhíthetjük a klímaváltozás hatásait?

Az éghajlatváltozás Bács-Kiskun megye mezőgazdaságát is fenyegeti. Főként a talaj elsivatagosodás...

Parndorf: együttérzését fejezte ki a halottak családjának az elsőrendű vádlott

Parndorf: együttérzését fejezte ki a halottak családjának az elsőrendű vádlott

Ma végre megszólalt a parndorfi halálkamion ügyének első rendű vádlottja a Kecskeméti Törvényszék...

Föld-napi játszóház lesz a Hírös Agóra előtt

Föld-napi játszóház lesz a Hírös Agóra előtt

A műanyagmentes világ lesz a témája az idei Föld-napi játszóháznak, amit április 20-án, pénteken ...

10 éve zuhant le egy MiG-29-es Kecskeméten

10 éve zuhant le egy MiG-29-es Kecskeméten

Szinte napra pontosan 10 évvel ezelőtt, leszállás közben lezuhant egy MiG-29-es repülőgép Kecskem...

Még több helyi hírmég több hír
Kecskeméti Lapok
Hírös históriák
Hírös gazdaság
A cookie-kkal még hatékonyabb szolgáltatásokat nyújthatunk. Szolgáltatásaink igénybevételével beleegyezel a cookie-k használatába. További információk Értem

Süti („cookie”) Információ

Weboldalunkon „cookie”-kat (továbbiakban „süti”) alkalmazunk. Ezek olyan fájlok, melyek információt tárolnak webes böngészőjében. Ehhez az Ön hozzájárulása szükséges.
A „sütiket” az elektronikus hírközlésről szóló 2003. évi C. törvény, az elektronikus kereskedelmi szolgáltatások, az információs társadalommal összefüggő szolgáltatások egyes kérdéseiről szóló 2001. évi CVIII. törvény, valamint az Európai Unió előírásainak megfelelően használjuk.
Azon weblapoknak, melyek az Európai Unió országain belül működnek, a „sütik” használatához, és ezeknek a felhasználó számítógépén vagy egyéb eszközén történő tárolásához a felhasználók hozzájárulását kell kérniük.

1. „Sütik” használatának szabályzata

Ez a szabályzat a domain név weboldal „sütijeire” vonatkozik.

2. Mik azok a „sütik”?

A „sütik” olyan kisméretű fájlok, melyek betűket és számokat tartalmaznak. A „süti” a webszerver és a felhasználó böngészője közötti információcsere eszköze. Ezek az adatfájlok nem futtathatók, nem tartalmaznak kémprogramokat és vírusokat, továbbá nem férhetnek hozzá a felhasználók merevlemez-tartalmához.

3. Mire használhatók a „sütik”?

A „sütik” által küldött információk segítségével az internetböngészők könnyebben felismerhetők, így a felhasználók releváns és „személyre szabott” tartalmat kapnak. A cookie-k kényelmesebbé teszik a böngészést, értve ez alatt az online adatbiztonsággal kapcsolatos igényeket és a releváns reklámokat. A „sütik” segítségével a weboldalak üzemeltetői névtelen (anonim) statisztikákat is készíthetnek az oldallátogatók szokásairól. Ezek felhasználásával az oldal szerkesztői még jobban személyre tudják szabni az oldal kinézetét és tartalmát.

4. Milyen „sütikkel” találkozhat?

A weboldalak kétféle sütit használhatnak:

Elengedhetetlen munkamenet (session-id) „sütik”:

Ezek használata elengedhetetlen a weboldalon történő navigáláshoz, a weboldal funkcióinak működéséhez. Ezek elfogadása nélkül a honlap, illetve annak egyes részei nem, vagy hibásan jelenhetnek meg.

Analitikai vagy teljesítményfigyelő „sütik”:

Ezek segítenek abban, hogy megkülönböztessük a weboldal látogatóit, és adatokat gyűjtsünk arról, hogy a látogatók hogyan viselkednek a weboldalon. Ezekkel a „sütikkel” biztosítjuk például, hogy a weboldal az Ön által kért esetekben megjegyezze a bejelentkezést. Ezek nem gyűjtenek Önt azonosítani képes információkat, az adatokat összesítve és névtelenül tárolják. ( pl: Google Analitika)

Funkcionális „sütik”:

E sütik feladata a felhasználói élmény javítása. Észlelik, és tárolják például, hogy milyen eszközzel nyitotta meg a honlapot, vagy az Ön által korábban megadott, és tárolni kért adatait: például automatikus bejelentkezés, a választott nyelv, a szövegméretben, betűtípusban vagy a honlap egyéb testre szabható elemében Ön által végrehajtott felhasználói változtatások. Ezek a „sütik” nem követik nyomon az Ön más weboldalakon folytatott tevékenységét. Az általuk gyűjtött információkban lehetnek azonban személyes azonosító adatok, amelyeket Ön megosztott.

Célzott vagy reklám „sütik”:

Ezek segítségével a weboldalak az Ön érdeklődési körének leginkább megfelelő információt (marketing) tudnak nyújtani. Ehhez az Ön kifejezett belegyezése szükséges. Ezek a sütik részletes információkat gyűjtenek böngészési szokásairól.

5. Tartalmaznak a „sütik” személyes adatokat?

A legtöbb „süti” nem tartalmaz személyes információkat, segítségével nem azonosíthatók a felhasználók. A tárolt adatok a kényelmesebb böngészésért szükségesek, tárolásuk olyan módon történik, hogy jogosulatlan személy nem férhet hozzájuk.

6. Miért fontosak a „sütik” az interneten?

A „sütik” szerepe, hogy kényelmesebbé tegyék a felhasználók számára a böngészést, hiszen a böngészési előzmények révén állítja be a felhasználóknak a reklámokat, tartalmakat. A „sütik” letiltása vagy korlátozása néhány weboldalt használhatatlanná tesz. A letiltott vagy korlátozott „sütik” azonban nem jelentik azt, hogy a felhasználóknak nem jelennek meg hirdetések, csupán a megjelenő hirdetések és tartalmak nem „személyre szabottak”, azaz nem igazodnak a felhasználó igényeihez és érdeklődési köréhez. Néhány minta a „sütik” felhasználására:

7. Biztonsággal és adatbiztonsággal kapcsolatos tényezők.

A „sütik” nem vírusok és kémprogramok. Mivel egyszerű szöveg típusú fájlok, ezért nem futtathatók, tehát nem tekinthetők programoknak. Előfordulhat azonban, hogy más szándékkal (rosszindulattal) rejtenek el információkat a „sütiben”, így azok spyware-ként működhetnek. Emiatt a víruskereső és –irtó programok a „sütiket” folyamatosan törlésre ítélhetik.

Mivel az internet böngészésre használt eszköz és a webszerverek folyamatosan kommunikálnak, tehát oda-vissza küldik az adatokat, ezért ha egy támadó (hekker) beavatkozik a folyamatba, kinyerheti a „sütik” által tárolt információkat. Ennek egyik oka lehet például a nem megfelelő módon titkosított internet (WiFi) beállítás. Ezt a rést kihasználva adatokat nyerhetnek ki a „sütikből”.

8. A „sütik” kezelése, törlése

A „sütiket” a használt böngészőprogramokban lehet törölni vagy letiltani. A böngészők alapértelmezett módon engedélyezik a „sütik” elhelyezését. Ezt a böngésző beállításainál lehet letiltani, valamint a meglévőket törölni. Mindemellett beállítható az is, hogy a böngésző értesítést küldjön a felhasználónak, amikor „sütit” küld az eszközre. Fontos hangsúlyozni azonban, hogy ezen fájlok letiltása vagy korlátozása rontja a böngészési élményt, valamint hiba jelentkezhet a weboldal funkciójában is.

Cookie settings in Internet Explorer
Cookie settings in Firefox
Cookie settings in Chrome
Cookie settings in Safari Google Analytics & Privacy vagy Google Elvek és Irányelvek

9. További hasznos linkek

Ha szeretne többet megtudni a „sütik”-ről, azok felhasználásáról:

Microsoft Cookies guide
All About Cookies
Facebook cookies