Balázs Béla-díjban részesült a kecskeméti animátor
2017.03.14. 11:48
Leó és Fredtől Pumuklin át egészen a Cigánymesékig sok-sok mesefigurát keltett életre az elmúlt négy évtizedben Balajthy László. A kecskeméti rajzfilmstúdió animátora most a szakma legnagyobb állami elismerésében, Balázs Béla-díjba részesült. Nemzeti ünnepünk alkalmából kedden délelőtt vehette át a díjat Balog Zoltán minisztertől a Vigadóban. A kitüntetést eddig egyetlen animátor sem érdemelte ki.

– Mezőgazdasági suliban végeztem, de mindig is nagyon érdelet a rajzolás - emlékszik vissza a kezdetekre Balajthy László. - Sok képregényt készítettem diákoromban, ezért is döntöttem úgy, hogy az érettségi után jelentkezem a képzőművészetire. Nem sikerült a felvételim, így próba szerencse alapon 1975-ben megkerestem az akkor négyéves kecskeméti rajzfilmstúdiót. Amikor elkészítettem a tesztmunkákat, azt mondták ígéretesek, de nincs szükségük új munkatársra. Már épp el akartam helyezkedni, amikor mégiscsak munkát kaptam itt. Emlékszem, milyen fantasztikus érzés volt számomra, ahogyan az animáció életre keltette a rajzaimat. Főképp azért, mert gyerekkorom kedvenc meséinek, a Mézga családnak és a Gusztávnak az új sorozatában dolgozhattam.
– Hogyan indult a pályája abszolút kezdőként Kecskeméten?
– Fázisrajzolóként kezdtem a stúdióban. Ez volt az első lépcsőfok. Míg a mozdulattervező, az úgynevezett karakter-animátor építi fel az egyes jeleneteket a rendező instrukciói alapján, addig a fázisrajzoló készíti el a szükséges rajzokat a mozgás illúziójának megteremtéséhez. Később kulcsrajzoló lettem, ő készíti el a kész rajzokat a modellrajz alapján, majd néhány év múlva megkaptam az első tervező animátori megbízásomat a Leó és Fred című sorozat készítésében. Tóth Pál rendező épp kezdő animátort keresett, aki még nincsen megfertőződve mindenféle beidegződésekkel. Így két évig dolgoztunk együtt a sorozat 13 részének elkészítésében egy másik animátorral együtt. Igazi mély víz volt számomra. Bár nem volt könnyű, nagyon hasznos időszaka volt a pályámnak.
– Kipróbálta magát más stúdiókban is?
– A rendszerváltás után szabadúszó vállalkozóként más stúdiókban is dolgoztam, hogy el tudjam helyezni magam a palettán. Megismertem a szakma meghatározó személyiségeit, és sok-sok tapasztalatot szereztem. Közreműködtem például egy pesti stúdióban a Pumukli című sorozat készítésében. Gyermekkoromban elképzelni se tudtam, hogy mozoghat a valós szereplők között a rajzfilm koboldja, ezért is örültem annak, hogy belecsöppentem ebbe a munkába.
– Melyek voltak a legfontosabb munkái az elmúlt négy évtizedben?
– Nehéz lenne felsorolni, hisz a Kecskemétfilm minden jelentősebb alkotásában részt vettem. A Tinti kalandjainak nem csak animátora, társrendezője és forgatókönyvírója voltam. Részt vetem többek között a Magyar népmesék, Richly Zsolt Kormos István meséi című sorozatának készítésében is.
[ A cikk a hirdetés után folytatódik! ]
– Aztán a papír alapú rajzolás után áttért a 3D-s animációkra. Nagy kihívás volt?
– Nyolc éve honosította meg a 3D-s technikát Tóth-Pócs Roland a kecskeméti stúdióban. Szüksége volt egy animátorra, és megkérdezte, lenne-e kedvem a dologhoz. Bár világ életemben rajzoltam, és öregnek is gondoltam már magam ehhez, megláttam benne a megújulás lehetőségét. A régi időkben elég volt a papír és a ceruza, na és persze a radír a munkámhoz. Mindig nyakig grafitos voltam, mert állandóan reszeltük a ceruzát. Ettől kezdve azonban mindent a számítógéppel kellett megoldanom, amihez nélkülözhetetlen a szoftver ismerete. Lényegében a modellező által felépített bábokkal dolgozunk, a segítségükkel állítjuk be a térben létező figurák mozgását.
Bár örök nosztalgia marad bennem a rajzolás iránt, egy új világ nyílt ki előttem a 3D-s animációnak köszönhetően. Szerencsésnek érzem magam, hogy részese lehettem annak, ahogyan szépen lassan felépült és egyre profibb lett a csapat. Horváth Mari rendezésében dolgoztam A négyszögletű Kerek Erdő epizódjaiban, majd a Cigánymesékben. Ebből rendeztem is egy részt, a Tűzpiros kígyócska című epizódot. Megtapasztalhattam, hogy mennyire összetett ez az egész munka, és hogy milyen fontos a kollégák hozzáállása.
– Eddig egyetlen animátor sem részesült Balázs Béla-díjban. Hogyan értékeli ezt az elismerést?
– A filmeket mindig a rendező neve fémjelzi, az animátor a háttérben marad. Nehéz megragadni, mit tettünk hozzá a produkcióhoz, ezért sohasem gondoltam arra, hogy elismerést kapok. Az pedig, hogy a Balázs Béla-díjra tartottak érdemesnek, hihetetlen megtiszteltetés számomra. Megerősít abban, hogy talán nem végeztem rosszul a dolgomat az elmúlt negyven évben…
percről percre
-
20:43Határrendészeti összesítő a megyéből
-
18:07Változékony idő várható jövő héten
-
16:18Vendéglátók ipartestületi elnöke: a jövő hét végére nagy forgalom várható
-
14:06Még több ifjú tehetséget támogatnak az ÚNKP ösztöndíjai
-
12:27Felborult egy furgon Páhinál, egy ember kizuhant a járműből
-
11:20Kecskeméti diákok országos matekcsúcson
-
11:16Covid-keresztet állíttatna a pilisi plébános
-
10:27Oldalára borult egy autó Izsák és Páhi között
-
10:01Alapítványt hoz létre az államfő a Covid-árvák megsegítésére
-
09:49Meghalt 205 beteg, 3706-tal nőtt a fertőzöttek száma
-
09:26Árokba hajtott egy autó Örkény közelében
-
09:05Rendőrségi hírek Bács-Kiskun megyéből
-
04-17
20:14Idegenben is legyőztük a Kaposvárt -
04-17
19:493 millió 250 ezer embert oltottak már be -
04-17
19:32Tovább robog a bajnoki cím felé az U17
fő híreink
-
11:20Kecskeméti diákok országos matekcsúcson
-
10:27Oldalára borult egy autó Izsák és Páhi között
-
12:27Felborult egy furgon Páhinál, egy ember kizuhant a járműből
-
01-05
16:34Kertitraktor és vonat ütközött -
12-16
08:26Küldöttgyűlés, mesterlevelek és az idei TOP 100 kiadvány a Gazdasági Ablakban -
10-20
14:42Dobogós Kecskemét a donorjelentő kórházak között -
10-02
19:28Százötödik születésnapján köszöntötték Terike nénit -
10-02
11:02Újabb egy évre Finta Zita az egyetem kancellárja -
09-28
16:55Több százan vettek részt a Hosszú utcai ovi Mihály napi vásárán -
09-28
14:24Már az első órában több mint 300 futó a 24 órás futáson -
09-28
13:28Elkezdődött a KARC40 nemzetközi utánpótlás rögbitorna -
09-23
11:45Közel száz kisgyermeket fogad a megújult nyárlőrinci óvoda -
09-22
20:4325 éves a Kecskemét-Aomori Baráti Kör -
09-22
12:19Gereben Lívia megkapja a harmadik kemoterápiás kezelést, majd következik a csontvelő transzplantáció -
09-09
15:07Elkezdődött a Széchenyiváros ünnepe -
05-20
18:23Közösségek hete - Kecskeméti Városi Civil Kerekasztal Találkozójának beszámolója -
02-13
16:40Nincs gazdája a vezetékeken lógó veszélyes ágaknak -
02-08
17:19Daniel SPEER Brass Quintet a Rákócziban
Hirdetés