Új, tizenhat szemű állatfajt fedeztek fel Fülöpházán

2023. 12. 12., 14:40
Véletlenül bukkantak az új fajra a tudósok Fülöpházán, miközben a vákuumos mintavevőjükbe gyűjtött példányok között válogattak. Ekkor tűnt fel nekik egy kis narancssárga-sárga rovar, amiről kiderült, hogy a karcsú rugófarkúak egy új faja: az Entomobrya arenaria.
Fotó: ZooKeys /Winkler Daniel, Sternalski Jakub, Ónodi Gábor, Szigeti Nóra, Florián Norbert, Dányi László

A tudósok a Fülöpháza száraz, homokos sztyeppéin keresték a collembolákat – olvasható a ZooKeys című folyóiratban megjelent tanulmányban a The State beszámolója szerint.

Az Entomobrya arenaria narancssárga testét a tudósok szerint egy sötét vonal „vágja ketté” hátukon. Emellett sötét keresztirányú csíkok is találhatóak a hátukon. A kutatók szerint a rugófarkúak testének elülső oldala teljesen sötét a felnőtteknél, hasonlóan más Entomobrya-fajokhoz.

A fiatal és a kifejletlen példányok teste halványsárga, a hátukon lévő csík pedig kisebb és lila. A felnőttekkel ellentétben az elülső oldaluk nem sötét pigmentált. A fényképek az új faj kifejlett és szubadult példányai közötti eltéréseket mutatják.

A TANULMÁNY SZERINT A 16 SZEMŰ ÉLŐLÉNYEKNEK FEKETE CSÁPJAIK VANNAK, AZ ANTENNÁK TÖVEI KÖZÖTT FEKETE FOLTOKKAL. AZ EGYES ANTENNÁKNAK A TÖVÜKTŐL A HEGYÜKIG EGYRE INTENZÍVEBB „SÖTÉTLILA PIGMENTJEIK” VANNAK.

A rugófarkúak kicsik, a tudósok szerint körülbelül 0,1 hüvelyk (2,5 milliméter) nagyságúak, az antennáikat nem számítva. Az antennáik körülbelül 0,05 hüvelyk hosszúak voltak, így a teljes hosszuk körülbelül 1,5 hüvelyk volt.

A kutatók szerint az élőlényeket a pannon homoki sztyeppéken találták, „ahol a növényzet részben nyílt fű”.

A régió „rendkívül xerofil” élőhely – ami azt jelenti, hogy az új faj valószínűleg elviseli a száraz, kevés nedvességet tartalmazó körülményeket. Az új faj az élőhelyéről kapta a nevét, ahol a szakértők szerint „az egyik legdominánsabb” collembolafaj.