Érdemes éjjel kémlelni az eget, újra láthatunk sarki fényt!
Július közepe óta minden nap volt legalább egy M vagy egy X osztályú napkitörés, legutóbb egy X1.5-ös napkitörést regisztráltak, írja a SpaceWeatherLive.com. Ezzel egy nagyenergiájú részecskefelhő indult a Naptól a Föld felé, ami várhatóan a délután második felében éri el a Földet, akár G3-as erősségű geomágneses vihart okozva. Az előrejelzések ekkorra 7-es Kp-indexet mutatnak, ami szabad szemmel látható sarki fényt jelent, ám nem fényes nappal.
Ne csüggedjünk, még bőven van esélyünk újra sarki fényt látni, egész éjjel 5-6-os Kp-index várható, ami hajnal 2-től erősödik. Így hosszú expozíciós fényképen már látható lehet a sarki fény, ha erősödik, akkor akár szabad szemmel. Felhők alig zavarják majd a látványt, szinte mindenhol derült lesz az ég.
Egy heves, G5-ös geomágneses vihar legutóbb májusban okozott nálunk elképesztő színű és megjelenésű sarki fényt szerte az országban. Akkor Bács-Kiskunban is látható volt a különleges égi jelenség.
Aurora borealis
Ha mégsem látjuk ma éjjel a sarki fényt, akkor se keseredjünk el! Egy különleges négyes együttállást biztosan megcsodálhatunk az égen. A fogyó Hold mellett a Mars, a Jupiter és a Bika csillagképben a Fiastyúk kerül közel egymáshoz.
Forrás: Időkép