Szűcs Lászlót, a planetárium igazgatóját kérdeztük a várható sarki fényekről

2024. 08. 07., 13:55
A vártnál is erősebb a jelenlegi napciklus, ennek következtében Magyarországon is többször lehet majd sarki fény észlelésére számítani a következő években. A központi csillagunk aktivitása az űridőjárást is befolyásolja, így erős geomágneses viharokra számíthatunk. A témában Szűcs Lászlót, a Kecskeméti Planetárium igazgatóját kérdeztük.
Fotó: Győri Ákos

Egyre aktívabbá válik a Nap, ahogy haladunk a jelenlegi napciklus maximuma felé. A napciklus erőssége már most bőven lekörözte az előzőt. A napfoltok száma is jóval magasabb, mint az előző napciklusnál, utoljára 23 éve volt olyan sok napfolt a központi csillagunkon, mint most.

Mindez befolyásolhatja az űridőjárást, geomágneses viharok kialakulását okozza, és a Földre is hatást gyakorol.

Elkezd változni, alakulni a Föld mágnesen tere, és ebből aztán a Földön mindenféle galiba tud kisülni. Amitől például leginkább, jogosan kell félnünk, hogy egy-egy ilyen komoly mágneses vihar áramkimaradásokat okozhat. Az elektronikus eszközökben is működési zavarokhoz, extrém esetben tönkremenetelhez is vezethet. Ez most egyébként egy aktuális, komoly probléma. Erre van az űridőjárás-előrejelzés kitalálva
— magyarázta Szűcs László, a Kecskeméti Planetárium igazgatója.

Az űridőjárásjelző állomások az érkező napvihart és annak mértékét jelzik. A napciklus erősségének azonban szemmel látható jele is van, ez a sarki fény. Idén már kilenc, tavaly pedig tizenhárom alkalommal lehetett észlelni hazánk fölött. Szabad szemmel könnyen észlelhető vöröses-bíboros színekben pompázó aurora borealist láthattunk decemberben és májusban Kecskeméten is. Hasonló, mintegy 100 km magasan képződött fényekre lehet számítani a következő években is.

Ezek általában a mágnesen pólusok környékén alakulnak ki, hiszen a Föld mágneses tere gyakorlatilag itt éri el a Föld légkörét. Nem az összes töltött részecske térül el, ami a Napból érkezik, valamennyit befog, rabságba ejt a Föld mágneses tere, és ezek a részecskék a mágneses pólusok közelében be tudnak jutni a légkörbe. Itt jön a légkör szerepe, ezek a részecskék ütköznek a légkör molekuláival
— részletezte Szűcs László.

A Benkó Zoltán Szabadidőközpont szombati eseményén, a Hullócsillagok Éjszakája 18 órai kezdetekor, ha sarki fényt nem is, de az aktív naptevékenységet megfigyelhetik az érdeklődők a planetárium távcsöveivel.

A nyitóképen olvasónk, Győri Ákos Hetényegyházán készített felvétele látható a 2023. november 5-i sarki fényről.

Kapcsolódó cikk