Régészeti felfedezések a kecskeméti Kossuth téren – Biczó Piroska ásatásai az 1970-es években

KÖZLEMÉNY
2024. 10. 29., 07:15
A Kossuth tér nem csupán a hírös város mindennapi életének központja, emellett az elmúlt évtizedekben a régészek figyelmének középpontjába is került. Az 1970-es években dr. Biczó Piroska vezetésével folytatott ásatások a tér múltjába engednek mélyreható bepillantást, ráadásul az egész település történetéről is lényeges információkkal szolgálnak.
A galéria 33 képet tartalmaz

Dr. Biczó Piroska régész az 1970-es években végzett ásatásokat Kecskeméten, melyek során jelentős régészeti leletek kerültek elő a város központjában, különösen a Kossuth tér és a Barátok temploma környékén. Egyik legfontosabb felfedezése a középkori Kecskemét maradványainak feltárása volt, köztük egy torony alapjai, melyeket Borbála királyné vámszedőihez kötöttek. E helyszínen, a Kodály Intézet közelében egy középkori épület maradványaira bukkantak, amelyek egykor Kecskemét városközpontját képezték​.

A Kossuth téren végzett munkálatok során Biczó egy kutatóárokban különböző építészeti elemeket, például egy ajtót talált, amely kezdetben egy pince maradványának tűnt, de későbbi kutatások igazolták, hogy valójában egy 15. századi torony földszintje került elő. Továbbá, az Árpád-kori Kecskemét nyomait is sikerült feltárnia a templom környékén, ahol kemencéket és kerámiatöredékeket fedeztek fel az 1200-as évekből​.

Az ásatások eredményei rávilágítanak arra, hogy Kecskemét középkori és kora újkori története gazdag és összetett, különösen a vallási és kereskedelmi központok terén. A feltárások nemcsak az építészeti, hanem a város szociális és gazdasági fejlődését is jobban megértették a történészek és régészek​.

A keresztény értékeket hitelesen képviselő, lelkiismeretesen, magas szakmaisággal végzett munkásságáért, valamint Székesfehérvár történelmi múltja, különösen a királyi bazilika régészeti leleteinek kutatása során végzett kiemelkedő tudományos tevékenységéért 2024-ben dr. Biczó Piroska vehette át a közép-dunántúli város legrangosabb civil elismerését, a Szent István-díjat.

(Fotók: Kecskeméti Katona József Múzeum)