Fakitermelés indul Kecskemét véderdeiben
KÖZLEMÉNYMinden érintett terület frekventált helyen található: Katonatelepen (Lombos utca, Zsigmond F. utca), a Csalánosi Csárdát Kadafalvával összekötő földút mellett, stb.
Idős nyárfa, ill. fenyő erdőkről van szó, melyekben időszerű a fahasználati beavatkozás. Az elmúlt évek aszályos időjárása rontotta erdeink egészségi állapotát, sok fa kiszáradt.
Mivel ezen erdők közvetlenül a lakóövezet mellett találhatóak, ezért ezen erdőknek a léte, állapota, illetve a bennük történő erdőkezelési munkák közvetlenül is hatással vannak a városlakók mindennapjaira.
Az elkövetkező időszakban tervezett fakitermelések legfontosabb céljai:
- az idős erdő felújítása, megújítása
- a kiszáradt fák által okozott veszélyhelyzet megszüntetése
- az erdő jelenlegi állapotának javítása, diverzifikálása, az ökológiai stabilitásának növelése
- a parkerdő és a véderdő funkció fejlesztése
A fakitermelés szakszerű elvégzésével az erdőszerkezetet a folyamatos erdőborítás irányába változtatjuk meg Kecskemét Megyei Jogú Város Közgyűlése által elfogadott modern szemléletű erdőkezelési koncepció szellemében. A kivágandó fák szakszerű kijelölése megtörtént. A feladathoz hozzátartozik a természetvédelmi állapot, biodiverzitás növelése is. Ennek érdekében holtfa is marad a területen. A lábon álló facsonkok, ágkupacok odúlakó madaraknak, különféle rovaroknak, gombáknak jelentenek élőhelyet a jövőben.
A kivitelezés időszakában a biztonságos munkavégzés, a balesetek elkerülése végett az erdőt, a munkaterületet, egyes erdővel határos utcarészeket lezárjuk a lakossági forgalom elől. A munkálatok kezdéséről tájékoztatjuk az érintett lakóközösségeket. A Melinda parkerdőben, ill. a Lombos utcában már meg is történt a konzultáció a lakóközösséggel. Kérjük legyenek türelemmel, szeretnénk elkerülni a veszélyes helyzeteket.
A fakitermelések végrehajtását követően erdősítést (faültetést) is tervezünk az idős erdők megújulásának elősegítésére. Ennek során több ezer őshonos keménylombos facsemete elültetését tervezzük. Az ültetendő fafajok: kocsányos tölgy, csertölgy, mezei juhar, mezei szil, vénic szil (az év fája), magyar kőris, vadkörte, sajmeggy. A cserjeszintet is szeretnénk gazdagabbá tenni erdei madaraink örömére.
Bízunk benne, hogy a munkálatok eredménye mindenkit elégedettséggel fog eltölteni. A munkálatok után tovább élvezheti a közösség a kecskeméti városi erdők adományait: a por, szél, a kipufogó gázok elleni védelmet, a klímakiegyenlítő hatást, az erdei életközösség közelségéből adódó rekreációs hatást. Itt gyermekeink is testközelben ismerkedhetnek meg társainkkal, az erdeinkben élő fákkal, állatfajokkal, és valóban érezni és érteni fogják azt, hogy az ember is része a természet nagy rendszerének. Fenntartható, boldog jövőt pedig csak az erdőt, a természetet tisztelve képzelhetünk el.
Kecskemét, 2024.11.20.
Szabó Lajos erdőmérnök
Kecskemét Város erdeinek erdészeti szakirányítója