Hogyan tegyük élhetőbbé az egyre forróbb nyarakat?
Az ősz a maga színes hangulatával elbűvölő időszak. Nagy meleg sincs, de felöltöznünk sem kell túlzottan, a természet igazán magával ragadó tud lenni. A tél mostanában már kiszámíthatatlanná vált. A régi idők havazásai eltűntek, csak egy-egy kisebb kifehéredésnek lehetünk szemtanúi. A hideg sem olyan, mint pár évtizeddel ezelőtt. Ennek ellenére sok rajongója akad még mindig. A tavasz az újjászületésről szól, különösebben nem is kell bizonygatni, miért olyan vonzó ez az évszak. A virágzások kezdete, az egyre kellemesebb hőmérséklet és a hosszabbra nyúló nappalok magukért beszélnek.
Végül ott van a nyár, amely manapság igen forró is tud lenni, de azért másik arcát is meg tudja mutatni. Nézzük, hogy az év legnaposabb hónapjai milyen előnyökkel és milyen hátrányokkal járnak. Továbbá, milyen eszközökkel védekezhetünk a kevésbé kellemes jellemzői ellen?
A nyár előnyei
Ha kimondjuk magát a szót, szinte érezzük a nap melegét, miközben gyengébb szellő simogatja arcunkat. Nem árulunk el nagy titkot, nagyon sokan messze a kedvenc évszakjuknak tekintik.
Kezdjük mindjárt a legifjabb nemzetséggel. Június közepén (most már inkább vége felé) véget ér az iskola és megkezdődik a több, mint két hónapos nyári szünet. Hát ki ne szeretné a helyükben. Kevés gyerek nem szereti a strandolást. Csobbanás a hűsítő vízben vagy a csúszdák nyújtotta száguldás élvezete.
Ha egy kicsit a hétköznapi dolgok felé fordulunk, ott is jócskán jönnek szembe az előnyök. Az utakon sokkal nagyobb biztonságban lehet közlekedni, de a téli fűtésköltséggel sem kell számolnunk.
Ha kimegyünk az utcára, nem kell nagy öltözködésbe kezdenünk. Továbbá nem lesz hirtelen melegünk, ha bemegyünk a boltba (ez a hidegebb, kabátos időszakban visszatérő kellemetlenség).
Családi szemszögből pedig egyértelmű a helyzet. A gyerekeknek nem kell iskolában lenniük, így leginkább ilyenkor van helye a közös nyaralásoknak is. A felnőttek éves szabadságuk nagy részét is jellemzően ilyenkor veszik ki.
A nyár hátrányai
Aminek van előnye, ott biztos, hogy hátrányt is meg lehet említeni. Így van ez a nyárral is. Jó pár olyan dolog van, aminek eleinte örülünk, de ha túlzásokba esik a jelenség, már korántsem annyira élvezetes.
A legjobb példa erre a meleg. Amíg nem lépi át a hőmérő higanyszála a 30 fokot, addig nincs is semmi baj. De az utóbbi években már sokszor kilép ebből a mederből. Ha hetekig 35-38 fokos tűző napnak és 25-26 fokos éjszakáknak vagyunk kitéve, az már az egészségre is ártalmas.
Itt kell kiemelni azt is, hogy amennyiben a nap 8-10 órán át tűzi házunk vagy tömblakásunk falait, ott bizony komoly belső felmelegedésre kell felkészülnünk. Hiába nyitunk ki éjszakára minden lehetséges nyílászárót, az éjjeli hőmérséklettel nem megyünk sokra.
A másik fontos kérdés a csapadék kérdése. A téli és tavaszi havazások vagy esőzések után jó egy kicsit örülni a szárazabb időjárásnak. Jóval könnyebb programot szerveznünk a szabadba is. Ám ha ez az időszak hetekig eltart, akkor annak a földek isszák meg a levét (azaz itt pont nem isznak semmit). Nem kell nagy mezőgazdasági területekkel rendelkeznünk, elég hozzá egy kis zöldséges kert, hogy megtapasztaljuk az árnyoldalt is.
Védekezzünk okosan!
Szerencsére vannak praktikák a nyár negatív oldalainak leküzdésére és nem feltétlenül kell hatalmas összegeket költenünk rá.
A meleg erkélyekre és teraszokra például nagyon jó megoldás lehet az előtető. Nagyon praktikus eszközök, amikor szükségünk van rá, kitekerjük, borús, hűvösebb időben pedig pár perc alatt „eltüntetjük”. Így a fénynek sem lesz útjában.
A másik nagyszerű tippünk a szellőztetés időzítése. Ezt nagyon sokan rosszul végzik és csodálkoznak, miért van állandóan meleg a lakásban. A titka egyszerű, kora reggeltől napnyugtáig az ablakokat becsukva, míg a redőnyöket leengedve tartjuk. Estétől kora reggelig pedig tárva-nyitva legyen minden, hogy esélyt adjunk a lehűlésnek és a friss levegőnek. Ehhez azért egy szúnyogháló sem árt.