Az Irán elleni háború és a forint gyengülése hajtja felfelé az üzemanyagárakat

Holnap a benzin ára 5, míg a dízelé 9 forinttal emelkedik. Elképzelhető, hogy a vásárlók zsebére hátrányos változások nem állnak le a következő napokban. Az Amerikai Egyesült Államok és Irán között február végén kirobbant egy olyan fegyveres konfliktus, amely veszélybe sodorta a közel-keleti olajkitermelést és a szállítási útvonalakat. Emiatt igen veszélyes a helyet a Hormuzi-szorosban, amelyen keresztül a világ kőolajforgalmának mintegy 20%-a halad át. Bármilyen fennakadás ezen a szakaszon azonnali árugrást okoz a világpiacon.
A háborús hírek hatására a Brent típusú kőolaj ára meredeken emelkedni kezdett, és március elejére átlépte a 80 dolláros hordónkénti szintet. Januárban ez az érték 70 dollár körül mozgott. Ahogy ismert, a hazai üzemanyagárak alapját a nemzetközi jegyzésárak adják, így a drágulás szinte azonnal megjelenik a magyarországi nagykereskedelmi árakban is. Illetve az is igaz, hogy gyengült az elmúlt napokban a forint árfolyama. Mivel az üzemanyagot dollárban jegyzik a világpiacon, a hazai árfolyam kulcsfontosságú. Így több forintot kell fizetni egységnyi kőolajért a világpiacon.
A szakértők nem zárják ki annak a lehetőségét, hogy amennyiben az iráni konfliktus nem csillapodik, és a Hormuzi-szoros blokádja tartós marad, heteken belül akár 70–80 forintos drágulás is jöhet a magyar kutakon. Azaz egy 40 literes tankolás esetén 3200 forinttal is többet fizethetünk 95-ös benzinért. Szerdán a 95-ös benzin a kutak nagy részénél 565 -570, míg a dízel üzemanyag ára 595 forint körül alakulhat literenként.