És mi van Tomival? - Közönségtalálkozó Till Attila rendezővel

2025. 03. 20., 15:36
Március 19-én folytatódott a Spaletta Közönségtalálkozók elnevezésű sorozat a névadó étteremben. Nagyson sokan voltak kíváncsiak Till Attilára, aki először járt közönségtalálkozón városunkban. A rendező, Pulitzer-emlékdíjas újságíróval beszélgettünk.
Fotó: Gyenes Kata
A galéria 23 képet tartalmaz

Tavaly október végén mutatták be Till Attila És mi van Tomival? című filmjét, mely betekintést enged a függők életébe, pontosabban az alkoholizmussal küzdők mindennapjaiba. Az alkotás a rendező talán legszemélyesebb filmje. A részben saját élményekből is építkező film kapcsán tartott közönségtalálkozón mesélt a film előkészületeiről, saját élményekről, a szereplőkről, forgatásról valamint őszintén válaszolt a közönség kérdéseire, észrevételeire.

És mi van Tomival? című film főszereplője a Thuróczy Szabolcs által megformált Sanyi, aki barátjával az alkoholista Palival, akit Polgár Tamás jelenít meg, elindul megkeresni harmadik társukat Patkós Mártont, alias Tomit. Az elveszettnek hitt társ keresése kapcsán megható és izgalmas történet bontakozik ki. A film az Oscar-díjas Saul fia producerei gyártásában, magánfinanszírozásból készült.

A másfél órás beszélgetés során kiderült, hogy négy évvel ezelőtt fogalmazódott meg a film gondolata, de az utolsó egy évben folyt az intenzív munka. A film társírója Kapitány-Fövény Máté klinikai pszichológus, addiktológus, akivel már korábban is dolgoztak együtt egy szerencsejátékról szóló dokumentumfilmben. Akkor megbeszélték, hogy az alkoholproblémáról is készítenek egy közös filmet, ami nem lesz megbocsájtó és bár lehet egy viccfaktora a témának, de a fókuszt nem erre helyeznék. Mindketten egyetértettek abban, hogy a film adjon reményt, és legyen pozitív a végkifejlet. Az is meghatározó volt számára, hogy bár nagyon sok filmnél a leszokás a csúcspont, de őt inkább az azt követő dolgok érdeklik. A megingás, az újrakezdés, a visszaesés. Hogy ez egy véget nem érő küzdelem.

Till Attila önbevallása szerint neki nincs extra társadalmi érzékenysége, inkább azok a társadalmi határvidékek érdeklik, amiben az emberi sorsok, helyzetek, életkörülmények élesek, amik kiszolgáltatott helyzetbe került emberekről szólnak, akik vagy drámai vétségbe keverednek, vagy dönteniük kell egy nehéz helyzetben.

Az alkoholproblémák kapcsán sok mindent érint a film, a főszereplő egy alkoholról leszokott bábszínész, aki a híres színészlegenda apa árnyékában éli életét. Legjobb barátja Pali egy visszaeső alkoholista. A nyitó jelenetben egy nagyon durva és komoly családi vitát látunk, amiben a családtagok érintettsége jelenik meg, mondhatni annyira élethűen, hogy több ismerősünk is azt mondta nem bírta tovább nézni a filmet, mert emlékeket ébresztett fel benne.

Igen, nagyon sok embert érint az alkoholizmus ma Magyarországon, nemcsak a fogyasztása, egy függő emberrel való együttélés ténye, hanem hogy milyen szinten gond az italozással szembeni társadalmi elfogadás mértéke.

Fontos kérdéseket feszeget a film, hogy mitől és hogyan lesz valakiből alkoholista. Ok vagy okozat az ivás? Milyen segítő lehetőségek vannak azoknak, akik a kiutat keresik? Ezekre a kérdésekre a film nem tud és nem is hivatott választ adni. Ami fontos, hogy egy társadalmi diskurzust indított el a témával kapcsolatosan.