Felavatták a Kalocsa és Paks közötti új Duna-hidat

2024. 06. 06., 13:38
Elkészült a Tolna és Bács-Kiskun vármegyéket összekötő Kalocsa-Paks új Duna-híd. A fejlesztés az eddigieknél jelentősen rövidebb közúti összeköttetést teremt a Duna által határolt két kistérség között, azaz Kalocsa és az M6 autópálya, valamint Kalocsa és Paks között a menetidő a korábbi 40-50 percről hozzávetőlegesen 15 percre csökken. Az átadó eseményen beszédet mondott Orbán Viktor miniszterelnök, dr. Filvig Géza, Kalocsa polgármestere és Szabó Péter, Paks polgármestere.
Fotó: MTI/Máthé Zoltán

„A Kalocsát Pakssal összekötő új híd egy összetett, átgondolt, hosszú távra szóló országfejlesztési, országépítési terv része.” Ezt Orbán Viktor mondta ma délelőtt Kalocsán, a Tomori Pál-híd átadásán. Az ünnepségen a miniszterelnök hangsúlyozta, az ország legfontosabb stratégiai jellegű beruházásaiból kettő is ezen a környéken épül: Pakson lesz az új atomerőmű, és Kalocsától nem messze halad majd el a Budapest-Belgrád vasútvonal, ami ennek a magyar országépítési programnak az egyik legfontosabb építőköve.

A 2021 év elején megkezdődött beruházás az 51. sz. főutat köti össze a 6. sz. főúttal és az M6 autópályával. A projekt részeként egy 2x1 sávos, 946 méter hosszúságú és 10 támaszú új Duna-híd épült. A kivitelező a híd készítése során közel 28 ezer m3 betont épített be, az összeszerelt acélszerkezet súlya pedig meghaladja az 5 ezer tonnát.

Foktõ, 2024. június 6. Orbán Viktor miniszterelnök beszédet mond a Kalocsa és Paks közötti új Duna-híd avatásán a Bács-Kiskun vármegyei Foktõnél 2024. június 6-án. Mögötte Lázár János építési és közlekedési miniszter. A kétszer egysávos, 946 méter hosszúságú átkelõ Tomori Pál nevét viseli. MTI/Máthé Zoltán

Kalocsáról jelenleg 40 perc alatt lehet eljutni az M6 autópályáig, illetve a Duna által elválasztott Kalocsa és Paks között is 1 óra körüli mentidővel kellett számolni. Az új létesítmények használatával a menetidő hozzávetőlegesen 15 percre csökken. A fejlesztés az Építési és Közlekedési Minisztérium beruházásában, a Duna Aszfalt Zrt. kivitelezésében valósult meg hazai forrásból. A híd és a hozzá kapcsolódó úthálózat kivitelezésnek összértéke nettó 92 milliárd forint.

A témával bővebben Kiemelő című magazinunkban foglalkozunk.