Ivkovicné: Kecskemét sportja és az egyetem közötti stratégiai partnerség a fiatalok és a város jövőjének érdekét szolgálja

2025. 04. 01., 11:57
A Neumann János Egyetem körül kialakult helyzetre reagálva Ivkovicné Béres Tímea, a Kecskeméti Junior Sport Nonprofit Kft. igazgatója nyilatkozott a Kecskeméti Médiacentrumnak. Az általa vezetett, szerteágazó utánpótlássport-szervezet működésének sikere, az ott fejlődő fiatalok lehetőségei ugyanis szoros összefüggésben állnak az egyetem nyugodt működésével, hiszen nem olyan régen a két intézmény együttműködési megállapodást kötött egymással. Ivkovicné rámutat erre a gyümölcsöző kapcsolatra, mely véleménye szerint az egész város sikerére is hatást gyakorol.

Ivkovicné Béres Tímea a Kecskeméti Médiacentrumnak elmondta: egy évvel ezelőtt mérföldkőnek számító együttműködési megállapodást kötött a Neumann János Egyetem tizenhárom helyi sportszervezettel – köztük a Kecskeméti Sportiskolát és a Kosárlabda Akadémiát is működtető Kecskeméti Junior Sport Nonprofit Kft.-vel. Ez az együttműködés túlmutat egy egyszerű szerződésen: stratégiai jelentőségű szövetség jött létre, amely Kecskemét jövőjét, sportoló fiataljainak helyben tartását és fejlődését szolgálja.

– Az együttműködés középpontjában a sport és a tanulás összehangolása, valamint a kettős karrierpálya lehetőségének biztosítása áll. A cél világos: a tehetséges fiataloknak ne kelljen elhagyniuk Kecskemétet a felsőfokú tanulmányaik miatt, hanem helyben, egy modern, fejlődő, sportbarát egyetemen építhessék tovább életpályájukat – fogalmazott.

A Kecskeméti Junior Sport Nonprofit Kft. jelenleg 14 sportágban közel 1800 fiatalnak biztosít edzési és versenyzési lehetőséget. A szervezet célja nemcsak az élsport támogatása, hanem a személyiségfejlesztés, az egészséges életmódra nevelés és az utánpótlásképzés szakmai színvonalának emelése.
Ivkovicné Béres Tímea, a Hírös Sport ügyvezetője és dr. Fülöp Tamás, az egyetem rektora aláírja a két intézmény közötti együttműködési megállapodást

Az eredményeket nemcsak érmekben és helyezésekben mérik a szakemberek, hanem a produktivitás mérőszáma leginkább az, hogy hány tehetséges fiatal kerül be a felnőtt csapatok, versenyek keretébe, illetve, hogy hány korosztályos válogatott képviseli hazánkat Kecskemétről a nemzeti csapatokban, nemzetközi megmérettetéseken.

– A szakemberek szívfájdalma – tette hozzá a sportvezető –, ha a befektetett kiváló munka és rengeteg energia ellenére az érettségi után a sportolók a továbbtanulás miatt más városokban folytatják pályafutásukat. Az elmúlt időszakban a kecskeméti egyetem bővülésével, fejlődésével ez egy csapásra megváltozott. A tehetségeket a sportszervezetek itt tudják tartani, hiszen egyre többen választják a Neumann János Egyetemet tanulmányi céllal. Jelenleg 6 volt akadémista szerepel úgy a felnőtt férfi együttes keretében, hogy közben a helyi egyetemen pallérozódik. A Sportiskola sportolói közül is több mint 30 versenyző él a kettős karrier adta lehetőségekkel a vízilabda, kézilabda, röplabda, rögbi, atlétika, judo, ökölvívás, úszás sportágakból.


Mint mondta, a diákok már a felvételi eljárásban többletpontokat szerezhetnek a középiskolai évek alatt elért kiváló sporteredményeikkel, az akadémiákon, a tehetségközpontokban és a kiemelt sportszervezetekben folytatott versenyszerű sportolással. A sportspecifikus kiválasztó napokon pedig bizonyíthatják is sportági képességeiket és készségeiket, amivel szintén növekedhet az esélyük. Mindezek segítségével a csapat és egyéni sportokat űző leendő hallgatók zökkenőmentesebben csatlakozhatnak be az egyetem életébe úgy, hogy az élsportot sem kell feladniuk.

A tanulmányokhoz igazítható egyéni tanrend, a mentorálási rendszer és az elérhető sportösztöndíjak lehetővé teszik, hogy a fiataloknak ne kelljenek választani tanulás és sport között – mindkettőben helytállhatnak, miközben motivációjuk és eredményességük is növekszik.

– A Neumann János Egyetem az együttműködés révén nemcsak a sportélet fellendítésében játszik aktív szerepet, hanem a város közösségi életét is erősíti, miközben hozzájárul az egészségtudatos, aktív életmód népszerűsítéséhez. A különböző csapatsportágakban – a vízilabdában, a kézilabdában, a rögbiben, a kosárlabdában – és az egyéni versenyeken elért sikerek nemcsak az intézményt, hanem az egész várost is képviselik – Kecskemét hírnevét öregbítik országos és nemzetközi szinten – hangsúlyozta.

Hozzátette, a 2023 februárjában aláírt, 2028-ig szóló négyéves együttműködési ciklus pedig tervezhető jövőképet teremt – nemcsak a sportszervezeteknek, hanem a fiataloknak is. Ez az előrelátás és biztonság az, ami igazán megalapozhatja a város hosszú távú sportstratégiáját.
Gyerekek tömegei a kosárlabda-akadémia tavaly őszi évnyitóján

– Összességében elmondható: a Neumann János Egyetem jelenléte és sport iránti elkötelezettsége nélkülözhetetlen Kecskemét fejlődése, jövője és tehetségeinek megtartása szempontjából. Sportvezetőként, szülőként, sportolóként is okkal lehetünk hálásak az egyetem és a város közös törekvéseiért – hiszen mindannyian nyertesei vagyunk ennek az együttműködésnek – összegezte Ivkovicné Béres Tímea.