Módosult a villamos energia rendszerhasználati díjakról szóló rendelet
A MEKH-rendelet módosítása pontosítja az okosmérővel rendelkező fogyasztók idősoros elszámolását lehetővé tévő részletszabályokat, továbbá elősegíti, hogy az elosztók rugalmasabb időkeretben biztosítsák a külön mért bojlerek vezérlését.
Az okosmérők által biztosított technológia egyre szélesebb felhasználói kör esetében teszi lehetővé az energiafogyasztás lehető legpontosabb nyomon követését.
A kisfeszültségen (KIF) csatlakozó, okosmérővel rendelkező fogyasztók számára kialakított speciális elosztási díjkategória (KIF IV.) fogalmát még 2022-ben vezette be a MEKH rendszerhasználati díjak alkalmazási szabályairól szóló rendelete. A rendelet mostani pontosítása egyértelművé teszi, hogy a 2025. január 1-jétől belépő KIF IV. díjkategóriát okosmérővel rendelkező rendszerhasználók esetében mikor, milyen módon kell alkalmazni.
A módosítás értelmében a háztartási méretű kiserőművek arra jogosult üzemeltetőinek az egyetemes szolgáltató továbbra is a szaldó elszámolás szerint és a rezsicsökkentett árszabást alkalmazva állíthatja ki a számlát. A rendeletmódosítás egyetlen fogyasztói kör számára sem jelent díjváltozást, nem érinti a rezsicsökkentett árakat. Az okosmérőhöz kötődő úgynevezett idősoros átállással kapcsolatban a fogyasztóknak nincs teendőjük, az elszámoláshoz szükséges technikai és informatikai feltételek megteremtését az elosztó társaságoknak kell biztosítaniuk.
Az idősoros elszámoláshoz az okosmérők negyedórás bontásban naponta automatikusan továbbítanak adatokat az elosztók számára, akik ez alapján havonta mindig az aktuálisan elfogyasztott energiamennyiséget veszik figyelembe a számlázásnál. A fogyasztási adatok és a terhelési szintek pontosabb és részletesebb ismerete a villamosenergia-elosztók munkáját is segíti, akik az ellátásbiztonság érdekében hatékonyabban tervezhetik meg a hálózatüzemeltetéssel kapcsolatos feladataikat.
A rendelet gyakorlati tapasztalatok alapján módosítja továbbá a külön mért, vezérelt áramkörök - és az ezeken keresztül ellátott berendezések, például bojlerek - vezérlési szabályait is, amelynek keretében 2025. január 1-je után a hálózati engedélyesek rugalmasabb időkeretben működtethetik a külön mért bojlerek vezérlését. Ezzel kapcsolatban az érintett fogyasztóknak ugyancsak nincs külön teendőjük.
A szabályozás elsősorban a nappali, napsütéses időszakban a közcélú hálózatba betápláló naperőművek termelésének egyidejű felhasználásához járul hozzá. A módosítás biztosítja, hogy az elosztó rugalmasabban tudjon alkalmazkodni a villamosenergia-rendszer aktuális terhelési viszonyaihoz, és elősegíti az ennek kapcsán keletkező kihívások kezelését úgy, hogy az érintett fogyasztók komfortérzete - a bojlerek melegvíz-szolgáltatási szintje - ne csökkenjen - olvasható az energiahivatal közleményében.