Ne félj az urológustól, megmenti az életedet!

2023. 11. 15., 13:54
Adott a férfi, és van neki az igen fontos szerve, a prosztatája. És vele együtt a felnőttkori szorongás: rettegés a vizsgálatot végző orvostól, magától a „turkálós” vizsgálattól. De miért nagyobb a félelem az urológustól, mint magától a gyakran halálos prosztataráktól? Erről és a gondolkodás megváltoztatásának fontosságáról beszélgettünk dr. Molnár Sándor főorvossal, a Kiskunhalasi Semmelweis Kórház urológiai osztályának vezetőjével.

Itt a bajszos november, egyre több férfi növeszti és tartja meg egy hónapon keresztül a bajszot, hogy mutassa, egyetért a No-Shave November, és a Movember üzenetével, vagyis a prosztata szűrésének, a daganat megelőzésének fontosságával. De miért kell a férfiakat így buzdítani, miközben a nők rendszeresen látogatják nőgyógyászukat és vesznek részt szűréseken?

– A hölgyekkel ellentétben a férfiak, bizonyos szempontból sokkal szemérmesebbek. A hölgyeket már fiatal korukban, az első menstruációval kezdődően elviszik az édesanyák nőgyógyászati vizsgálatra, majd belép a fogamzásgátló terápia, és itt elindul a rákszűrés. Ezzel ellentétben a férfiak nagyon nehezen nyílnak meg intim témákat illetően az orvosok felé. Épp ezért urológiai szakvizsgálatra is igen ritkán járnak. Általában akkor veszik igénybe, amikor már komoly panaszok fordulnak elő, vagy amikor már az egészségük károsodik, és ezért muszáj valamit lépni. Ilyen betegség a prosztatarák is, mely korai stádiumban kezelhető, és hogyha lokalizált betegségről beszélünk, akkor száz százalékban gyógyítható.

Erről szól a borotválkozásmentes november, amikor próbálják felhívni a férfiak figyelmét arra, hogy nem elégséges csak akkor elmenni az orvoshoz, amikor baj van. Szükséges elmenni szűrővizsgálatra, és nem megvárni a tünetek kialakulását, mert a prosztatarák gyakran halállal végződik.

A 2021-es évben, világviszonylatban 1,4 millió halálozás fordult elő prosztatarák miatt, Magyarországon a rákos statisztikák tekintetében 30 ezer fölötti daganatos megbetegedésről beszélünk éves előfordulásban. És a prosztatarák a második helyen van a tüdőrák mögött, évi 4500 fővel.

– Minden évben ennyi az új felfedezett beteg. Ebből a 4500 emberből, illetve a kezelt betegekből pedig elveszítünk 1500 férfit, aki még életképes és tevékeny lenne. Tehát ezért is nagyon fontos felhívni a figyelmet annak érdekében, hogy korai állapotról, korai stádiumról beszélünk, amikor még nincs klinikai tünet. Tehát nekem az a fontos, hogy a betegséget akkor találjam meg, szűrjem ki és úgy kezeljem, amikor még nem jelentkeznek a klinikai tünetek, ugyanis ebben az esetben száz százalékban gyógyítható.

Az Európai Urológus Társaság és a Magyar Urológus Társaság szabályzat szerint 40-45 éves kortól javasolja a szűrővizsgálatok elvégzését azoknál a férfiaknál, akiknél a családban egyenes ágon, szülőnél, nagyszülőnél előfordult prosztatarák. De minden férfi esetében javasolja 50 éves kortól a PSA (prosztataspecifikus antigén) vizsgálatot a vérből, évente, vagy olyan gyakorisággal, amit a laboreredmény mutat.

– Az a probléma ezzel a betegséggel, hogy korai stádiumban és jól kezelhető állapotban klinikai tünetekkel nem jár. A jóindulatú prosztatamegnagyobbodással szaladnak a férfiak urológushoz, mert nehezebben ürül a vizelet. A prosztatadaganatra ezzel ellentétben az a jellemző, hogy a perifériáról indul ki, korai állapotban nem okoz tüneteket, ellentétben a jóindulatú megnagyobbodással. Tehát, amikor a beteg azzal fordul hozzánk, hogy nehezebben üríti a vizeletét, elakad a vizelete, véres a vizelete, vagy akár csontfájdalmak jelentkeznek, akkor rendszerint már nem egy korai állapotról beszélünk, hanem egy előrehaladott állapotú prosztatabetegségről. Tehát ezek a tünetek azok, amikkel fordulnak a férfiak urológushoz, de tünetek nélkül nem fordulnak hozzánk csak azért, hogy szűrjük a betegséget.

Bizonyára kevesen tudják, hogy az első lépés nem a sokak által félt végbélen keresztüli prosztatatapintás. Az urológiában a prosztatadaganat, igen jól szűrhető. Korai állapotban „elkapható”, ehhez egy vérvétel szükséges és egy hasfalon keresztül történő ultrahang vizsgálat, mely a prosztatát és a húgyhólyagot célozza. Természetesen normál tartomány esetén is előfordul daganatos betegség már korai állapotban, ha sokszor nem is tapintható. Ezután jön a második számú vizsgálat protokoll szerint, az úgynevezett végbélen keresztül történő prosztata tapintás.

– Emiatt félnek a férfiak eljönni hozzánk, és emiatt van az, hogy inkább nem megy el urológushoz, ha nincs panasza, merthogy őt ne bántsa senki. Ha az a férfi legalább első lépésként lenne olyan bátor, és eljön, hogy végezhessünk egy ultrahang vizsgálatot a prosztatájáról, a kismedencéjéről, és végezhessünk egy laborvizsgálatot (PSA), ez is már nagyon sok mindent mutat számunkra, hogy tovább kell-e lépnünk. Azt gondolom, hogy a 21. században ez az urológiai szakrendelőkben is megtalálható, a kollégák gyakorlottak ebben, biztonsággal meg tudják állapítani annak méretét, vagy ha szerkezetében van valami eltérés hasfalon keresztül érzékelhetően, akkor az már figyelemfelhívó lehet. És még mindig nem beszéltünk semmiféle végbélen keresztül történő vizsgálatról.

Amikor szűrésről beszéltünk, nem csak a prosztatarákról kapunk képet, hanem a prosztata esetleges megnagyobbodásáról. A laboreltérés az egyéb vizelési panaszokra, gyulladásos betegségekre is utalhat, melyeket kezeléssel meg lehet gyógyítani.

– Tehát ez egy összetett dolog, ha javasolhatom, ezeket a vizsgálatokat korai állapotban kell elvégezni, és akkor ez életmentő lehet egy férfi számára, aki addig egészségesen élte életét, és mi egészségesen, gyógyult formában adjuk vissza a társadalomnak, korai állapotban történő felismerés vagy kezelés esetén. A rektális, vagy végbélen keresztül történő prosztatatapintási vizsgálat csak misztifikáció, amitől úgy gondolom, hogy nem kell félni. A saját érdekünkben el kell indulni az úton, ennek több módja lehet. Az állami szakrendelésekre nincs beutalókötelezettség, a területileg illetékes urológiai szakrendelésen bejelentkezhet bárki, akár vérvételre, akár szűrővizsgálatra. Ennek megfelelően időpontot kap, és megtörténnek az alapvizsgálatok. Ezen kívül a háziorvos is segít irányt mutatni, de magánrendeléseken is várnak mindenkit a szakorvosok.