„Radírpók” és a többiek – ritka fiókákat gyűrűztek a nemzeti park munkatársai

2023. 07. 23., 21:45
A Kiskunsági Nemzeti Park Igazgatóság munkatársai idén is elvégezték a gémtelep fiókáinak gyűrűzését a Pusztaszeri Tájvédelmi Körzetben elhelyezkedő szegedi Fehér-tavon. A még röpképtelen fiókák befogásában ezúttal a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület Ifjúsági Tagozatának tagjai voltak a segítségükre.
A batlafiókák kissé hajlott csőrén fekete és hússzínű sávok váltják egymást. Fotó: Puskás József

A gyűrűzések során 15 kanalasgém, 6 nagy kócsag, 1 vörös gém, 10 bakcsó, 7 pásztorgém, 7 üstökösgém, 9 kis kócsag kapott egyedi jelölést. A Kiskunsági Nemzeti Park Igazgatóság kollégái a telepen rendszeresen mozgó öreg madarak alapján keresték a batlát is, ennek a fajnak a fészkét óriási szerencsével sikerült megtalálni, és a fészekben lapuló három fióka gyűrűzését is elvégezni.

A batlafiókák különleges megjelenésűek:

kissé hajlott csőrükön fekete és hússzínű sávok váltják egymást, ez a sávos csőrminta a Pompom című mesében szereplő Radírpókra emlékeztet némileg a megjelenését tekintve.

A batlafiókák megtalálásával bizonyítottá vált egyben az is, hogy ez a hazánkban ritka faj fészkel a szegedi Fehér-tavon.

Batlafiókák a fészekben. Fotó: Puskás József

 A másik különlegességnek számító madár a pásztorgém volt. Ez a kis termetű gém a nevét onnan kapta, hogy gyakran követi a legelő bivalyokat, szarvasmarhákat táplálkozás közben, és az általuk felriasztott gyíkokat, sáskákat szedegeti össze.

Magyarországon új fészkelő faunaelem, amely 2013-ban telepedett meg először, a Fehér-tavon pedig 2017-ben bizonyították a fészkelését első ízben.

Üstökösgém fióka gyűrűzés előtt. Fotó: Puskás József (2022).

A gyűrűzések során a legtöbb madár az egyedi számozást viselő fémgyűrű mellett kapott nagy méretű színes gyűrűt is, amely lehetővé teszi az adott egyed távolról történő beazonosítását. A jelölések számos információt szolgáltatnak a madarak területhűségéről és a vonulásáról.

A kapott megfigyelési vagy kézrekerülési adatok nélkülözhetetlenek a fajvédelmi törekvések érdembeli megvalósításához.

Forrás: Dr. Pigniczki Csaba/knp.hu