A holokauszt kecskeméti áldozataira emlékeztek

2024. 06. 27., 19:30
A holokauszt Kecskemét és környéki áldozataira emlékeztek ma (csütörtök) délután a vasútállomáson. 80 évvel ezelőtt, június 27. és 29. napján innen indították el a zsidó lakosságot a megsemmisítés tragikus útján a lengyelországi Auschwitz-Birkenau haláltábor felé.
Fotó: Banczik Róbert
A galéria 34 képet tartalmaz

A kecskeméti alsó vasútállomás tragikus eseménysorozat helyszíne. 80 évvel ezelőtt ezen a napon innen deportálták a Kecskemét és környéki zsidóságot a lengyelországi Auschwitz-Birkenau-i haláltábor felé. Molnár András, a Kecskeméti Zsidóház egyik vezetője a megnyitó beszédében kiemelte az emlékezés fontosságát.

- A holokauszt nemcsak egy statisztikai adat.... Hálát adunk az örökkévalónak, hogy Európa egyik legvirágzóbb zsidóságát tudhatjuk magunkénak
— mondta többek között dr. Molnár András, az EMIH Kecskeméti Zsidóházának vezetője.

Radziner Shalom Ber ortodox rabbi személyes jellegű köszöntő beszédében vázlatosan elmesélte családjának történetét, utalva arra, hogy a közép-európai zsidóság sok tagja hasonló sorsközösségben osztozik, mint az ő családja. Beszédében kiemelte, hogy az emlékezés mellett másik fontos feladata is van a zsidó közösségnek.

- Ellenkezőjére fordítani a végső megoldást (…) szólaljon meg az ima hangja és a tóra tanulás
— hangsúlyozta Radziner Shalom Ber rabbi.

Stifter Ádám helyettes államtitkár megemlékező beszédében javarészt a magyar kormány zsidó közösségért tett intézkedésit emelte az elmúlt évtizedből. A megemlékezés fővédnöke Szemereyné Pataki Klaudia polgármester volt, azonban ő személyesen nem tudott részt venni, így prof. dr. Sztachó-Pekáry István alpolgármester emlékezett meg az önkormányzat nevében az áldozatokról.

- Elmentek, és többségük soha nem térhetett vissza. Nekünk pedig emlékezünk kell, az emlékezés közös kötelességünk és felelősségünk. Kecskemét mai polgáraira és az elkövetkezendő nemzedékekre hárul az emlékezés életben tartása
— mondta beszédében Prof. Dr. Sztachó-Pekáry István, alpolgármester.

A megemlékezés végén felavattak egy emléktáblát is, amely az állomás falán emlékezik meg a holokauszt helyi áldozatairól. A tábla avatása előtt Gordon Gábor, az Élet Menete Alapítvány elnöke és a kecskeméti Hit Gyülekezete lelkésze mondott megemlékező beszédet.