Kunszálláson a kézi aratás hagyományát elevenítették fel
A kunszállási Faluház előtti, szombat reggeli közös gyülekező után vonult ki az aratófesztivál vendégserege lovaskocsikon, lóháton illetve gyalogosan Malom dűlőbe a gabonatáblához, az idei hagyományőrző kézi aratásra.
Az aratás helyszínén Almási Roland Márk, Kunszállás község polgármestere majd Gáspár Ferenc, a NAK Bács-Kiskun Vármegyei Szervezetének elnöke köszöntötte az egybegyűlteket.
Horváth Vivien, a Magyarok Kenyere – 15 millió búzaszem program projektvezetője ünnepi köszöntője elején elmondta, hogy mindig örömmel jön Kunszállásra az arató napra, immár harmadik alkalommal tehette meg ezt és felelevenített régi, kézi aratáshoz kötődő hagyományokat.
Köszöntőjében említést tett arról, hogy a Magyarok Kenyere projektnek köszönhetően, tavaly 1100 tonna búzát sikerült összegyűjteni adományként.
A beszédek után, a hagyományoknak megfelelően Juhos Imre atya megáldotta a gabonaföldet, a szerszámokat és az aratásban résztvevőket.
Végül – egy régmúlt időket idéző jelenettel - a gazda és az aratóbanda megalkudtak, majd szerződést kötöttek, azaz kezet fogtak rá és megkezdődhetett az aratás. A munka folyamán is folytatódott az ismertető az aratáshoz köthető hiedelmekről és népszokásokról.
Az aratás, a kévekötés és a keresztrakás nehéz munkájába többen is bekapcsolódtak. Bemutatták az aratás eszközeit valamint a cséplést, mely hagyományos cséplőgéppel történt a Fülöpszállási Hagyományőrző Egyesület közreműködésével. A kicsépelt gabonát a Magyarok Kenyere Programhoz csatlakozva ajánlották fel a 15 millió búzaszemhez.
A cséplést követően ebédre várták a vendégeket. A birkapörkölt, a házi lekváros bukta és a kemencében sült kenyér ezúttal a Kunszállási Arany Alkony Nyugdíjas Egyesület és Szász Attila közreműködésével került az aratómunkások és vendégek elé.
A nap folyamán kenyérsütő versenyre várták a nevezőket, ahova hagyományos módszerrel és házilag sütött kenyerekkel lehetett nevezni és az eredményhirdetésre még kora este sor került.
Délután a Kereki Nótások, majd citera zene, bábszínház és a Bugaci Tanyaszínház műsora szórakoztatta az arató ünnep résztvevőit. Este a Tükrös Zenekar koncertje, azt követően táncház zárta a rendezvényt.