Kecskemétiek a fasori református templomban

2024. 09. 02., 13:56
Az augusztusban megrendezett Tahi Egyházzenei Héten kecskeméti énekesek és hangszeresek is részt vettek. A református egyházzenei táborban tanult gyönyörű művek a Fasori Zenés Esték legutóbbi, vasárnap esti alkalmán újra elhangoztak, a zenés áhítaton szolgálók között ott volt a Kecskeméti Vég Mihály Énekkar több tagja, valamint a Lakó Sándor Kamarazenekar is.
Fotó: Varga Géza
A galéria 6 képet tartalmaz

Az elmúlt hónapokban gyönyörűen megújult, ritka építészeti remekműként jegyzett, szecessziós fasori református templomban az immár 67 éves múltra visszatekintő Tahi Egyházzenei Hét idei, augusztusi napjaiban gyakorolt kórusművekben gyönyörködhettek a megjelentek. A vasárnap esti zenés áhítaton a táborban megtanult darabokat szólaltatták meg az énekesek, akik között ott volt a Kecskeméti Vég Mihály Énekkar több tagja is. Az alkalom nyitódarabját, Viski János Hozsánna című virágvasárnapi himnuszát Draskóczy László orgonakíséretes átiratában a kecskeméti református közösség kántora, Vass-Eysen Ákos vezényelte. A fiatal és igen lelkes egyházzenész – korábban a Kecskeméti Kodály Iskola diákja volt – a későbbiekben orgonán is kísérte a kórust, míg a többi műben a tenor szólamot erősítette.

A zenés áhítat folytatásában a Kecskeméti Református Egyházközség másik kántora, Mikesi Tibor előbb köszönetet mondott a házigazda református közösségnek és a Fasori Zenés Estéket szervező Pálúr János orgonaművésznek, hogy az egyházzenei tábor résztvevőit meghívták és lehetőséget adtak nekik, hogy a Tahiban tanultakat megoszthassák a zeneszeretőkkel, azután külön üdvözölte is a padsorokban helyet foglalókat, majd néhány mondatban az egyházzenei tábor múltjáról és jelenéről beszélt. Örömmel számolt be arról, hogy Tahiban minden korosztály képviseltette magát, a legfiatalabb résztvevő 8 éves, a legidősebb pedig 87 éves volt (utóbbi épp az édesapja, a hírös városban élő Mikesi Károly nyugdíjas református lelkipásztor, kórházlelkész – a szerk.).

Ezt követően a mintegy negyvenfős kórus Hargita Péter irányításával a 20. század kiemelkedő magyar komponistája, a protestáns egyházi zene legjelentősebb alakja, Gárdonyi Zoltán egyik legreprezentatívabb kompozícióját, a 90. zsoltár szövegére készült művét énekelte. Az Isten emberének imádsága című darab – melynek kezdősora: Uram, te voltál nékünk hajlékunk nemzedékről nemzedékre – két változatban is ismert: az 1957-ben vegyes karra, zenekarra és orgonára íródott első verziót a szerző 1978-ban vegyes karra és orgonára dolgozta át. Vasárnap este a korábban jegyzett mű hangzott el, melynek megszólaltatásában közreműködött a Lakó Sándor Kamarazenekar. Az alapításának idén 20. évfordulóját ünneplő kecskeméti együttes négy napon át a tábor munkáját is segítette. „Örömteli szép napok voltak ezek. A nyár legforróbb napjaiban is üdítő volt a csoportos és a közös muzsikálás, a sok szép zenemű, a bibliai és a baráti beszélgetések” – írták a napokban közösségi oldalukon.

A zenés áhítat résztvevői Somogyi Péter lelkipásztor révén igei üzenettel is gazdagodtak. A fasori református gyülekezet elnök-lelkészének gondolataiban és az alkalom folytatásában felhangzó kórusművekben – Berkesi Sándor, Máté János és Hargita Péter darabjaiban – Jézus szavai visszhangoztak: „Légy hű mindhalálig, és neked adom az élet koronáját.”