Kérj még MA segítséget!

Függőségeink forrása a tagadás

2024. 10. 11., 14:20
Közkedvelt téma napjainkban az érzékenyítés – de vajon a függőségek tekintetében is? A magánellátásban hiánypótló vállalkozás Kecskeméten a Mentál-Addikt Konzultációs Iroda szolgáltatása, mely nem pusztán az állami szféra túlterheltsége mellett nyújt diszkrét és hathatós segítséget, de a témával kapcsolatos tabulebontásban is fontos szerepet vállal, szolgáltatásai akár cégek számára is elérhetőek. Hiszen a szerhasználat krónikus, progresszív, kezelés nélkül halálos betegség. Mikor érdemes szakemberhez fordulni? Hogyan és miben tudnak segítséget nyújtani? Erről és hasonló témákról beszélgettünk Hegymegi István és Fodor Zsuzsanna addiktológiai konzultánsokkal.

Miért éppen ma, miért az MA?

Az állami szférában hosszas várólisták akadályozzák a függőségben szenvedőket abban, hogy gyors segítséget kapjanak. A Mentál-Addikt munkatársai, Fodor Zsuzsanna és Hegymegi István addiktológiai konzultánsok személyében amellett, hogy magánszolgáltatóként komplex szakmai segítséget kínálnak, gyors és diszkrét elérhetőséget is nyújtanak nem csak a betegek, hanem hozzátartozóik részére is.

Fontosnak tartják, hogy a függőség mint betegség ne maradjon tabutéma, ehhez viszont az érintetteknek néha nagyon nehéz megtenniük az első lépéseket. Ezért is döntöttek úgy, hogy online is elérhető konzultációt tesznek lehetővé, akár angol nyelven is, majd a kliens később kérheti a személyes találkozást.

Hogyan és miben segít a Mentál-Addikt?

A Mentál-Addikt szakembereihez családtagok, hozzátartozók is fordulhatnak. Abban az esetben, ha a függő bizonytalan, tanácsokkal segítenek motivációjának felébresztésében. Vallják, hogy az addiktológiai betegségek rendszerbetegségek, azaz a függő személy viselkedése tünet, gyógyulásához az egész kapcsolati rendszert kezelésbe kell venni. Ezért elérhető náluk: egyéni, pár-, és családkonzultáció egyaránt.

Kétszemélyes csapatuk egyénre szabott segítséget kínál mindazok számára, akik kémiai (pl.: alkohol, illegális drogok, nyugtató és altató gyógyszerek, energiaital, kávé, cigaretta, elektromos cigaretta, snüssz) és viselkedési (pl.: társ, munka, szerencsejáték, internet, szex, vásárlás, evés) függőségben szenvednek.

Szolgáltatásaik egyik különlegessége, hogy a konzultációk tandem zajlanak szükség szerinti felosztásban, így az azonos nemű konzulens által hathatósabb segítséget tudnak nyújtani.

A Mentál-Addikt szakmai megközelítése a felépülésközpontú hozzáállás. A jelen problémáival szembenézve, a tagadást fölszámolva a kliens ütemében haladni egy kiegyensúlyozott jövőkép felé. 

Ebben személyes múltjuk is jó alapot biztosít, hiszen Hegymegi István tapasztalati segítő, tehát saját megélései által még közelebbről, saját démonjait leküzdve még nagyobb empátiával tud közelíteni a hozzá fordulókhoz. Fodor Zsuzsanna pedig függőkkel való munkában szerzett 35 éves szakmai tapasztalatával van jelen, és ő maga is szenvedélybeteg felnőtt gyermeke.

    Az első találkozáskor, az állapotfelmérés alkalmával a konzultánsok értékelik, hogy milyen szintű beavatkozásra van szüksége a kliensnek és segítenek eligazodni az ellátási formák között: addiktológiai konzultáció; mentálhigiénés segítő beszélgetés; pszichiáter vagy pszichológus felkeresése; kórházi kezelés; hosszabb időtartamú, rehabilitációs intézményben történő ellátás.  A klienssel közösen tervezik meg az együttműködés kereteit, szerződést kötnek a közös munkára vonatkozóan. Az alkalmazott módszerek között szerepel még a kognitív viselkedésterápia, a gyászfeldolgozás, és az autogén tréning.

Mikor fontos szakemberhez fordulni?

Ennek eldöntésére szenvedélybetegség esetén a két szakember egy könnyedén elvégezhető 3 fázisú gyorstesztet javasol:

1. Kapott-e már visszajelzést a környezetétől, hogy problémásan iszik? 
2. Érzett-e már szégyent alkoholfogyasztás után? 
3. Szegett-e már szabályt (pl. ittas vezetés)?

Hogyha ezek közül bármelyikre is igen a válasz, az vélhetőleg komoly problémát jelez.

Kiváló próbatétel az alkohollal kapcsolatos viszony mélyebb diagnosztizálására a „Száraz November” elnevezésű program.

Száraz November

A Száraz November kihívás Magyarországon 2016 óta népszerű. A lényege, hogy az emberek egy hónapon keresztül teljesen tartózkodjanak az alkoholfogyasztástól. Ezzel a kihívással a résztvevők a tudatosság növelésére, valamint az alkoholhoz való viszonyuk átgondolására ösztönzik egymást. A program célja az egészséges életmód, valamint a közösségi élmények erősítése. A résztvevők tapasztalataik megosztásával támogathatják egymást és ezzel hozzájárulnak a kezdeményezés sikeréhez.

Érdemes ez idő alatt megfigyelni, hogy milyen érzéseket ébreszt bennünk a teljes absztinencia, és ezek mentén föltenni a kérdést: hogy érzem magam?; jelentkeznek-e fizikai és pszichés elvonási tünetek? Azért is fontos mérce lehet ez, mert a pszichés függőség korábban kialakul, mint a fizikai, így időben felderíthető, ha gond van.

A Mentál-Addikt nem csak függőknek nyújt segítséget, hanem mindenkinek, aki olyan feladatokkal, élethelyzeti, életvezetési nehézségekkel találkozott, melyek megoldásában elbizonytalanodott.

Milyen módszerekkel, technikákkal dolgozik a Mentál-Addikt?

A konzultánsok számára fontos, hogy a klienseik hosszútávú eredményt érjenek el, ezért kiemelten odafigyelnek az készségfejlesztésre, utánkövetésre. Nem csupán az absztinencia elérése a cél, hanem a valós jól-lét.

A visszaesés, megcsúszás megelőzése, kezelése, a kritikus helyzetekben való segítség nyújtása mind-mind hozzátartozik az alkalmazott módszerekhez. Tisztában kell lenni azzal, hogy a visszaesés-visszacsúszás bármikor megtörténhet, a kliensek ilyen alkalmakkor akár telefonos segítséget is kérhetnek segítőjüktől.

A segítői kapcsolat nem korlátozódik a konzultációk idejére, ami fontos sarokpont a felépülőben, változási folyamatban lévőknek, akár függőként, akár más problémában érintettként.

A két munkatárs egybehangzóan vallja, hogy az addiktológiai konzultáns egyfajta diszpécser, aki szükség szerint irányít a különböző felépülési utak között. Ez azért is alapvető, mert – ahogy a mondás tartja – „a baj nem jár egyedül”, azaz ritka az, hogy valakinek egy függősége legyen, hiszen a függőség kiépíti a központi idegrendszer stimulálásának kényszerét.

Sokszínű, személyre szabott módszereik nem csak a függőségben lévőknek, hanem a különböző élethelyzetekben elakadtak számára is elérhető.

Hathatós segítség a munkáltatók számára

A munkavállalók 6-8 százaléka érintett a függőségekben direkt vagy indirekt módon. A Mentál-Addikt fontos küldetésének tartja, hogy úttörő szerepet vállaljon a tabutlanításban az addíciók területén. Az innovatív HR vezetőkkel együttműködve készek a munkavállalók mentális jóllétének előmozdítására.

Ezt tanúsítja, hogy a tavalyi évtől tevékenységük magában foglalja, hogy a Kecskeméti Katona József Nemzeti Színház hivatalos mentálpartnereként a színház összes dolgozója bármilyen elakadással díjmentesen fordulhat hozzájuk. 

Hasonló szolgáltatások területén nyitottak a közös együttműködésre azon munkáltatókkal, akik számára fontos a dolgozók jólléte, s készek arra, hogy egy úgynevezett wellbeing szolgáltatással komplex támogatást nyújtsanak számukra.

A Mentál-Addikt Konzultációs Iroda elérhetőségei:

A Mentál-Addikt Konzultációs Iroda elérhetőségei: 
cím:   6000 Kecskemét Árpád körút 4. fszt. 40., M-A Iroda 
Bács-Kiskun Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamara épülete

honlap: www.mentaladdikt.hu 
e-mail cím: [email protected] 

Hegymegi István: +36 30 653 1326 
Fodor Zsuzsanna: +36 70 244 4177