Az ’56-os hősökre emlékeztek Kecskeméten
Hagyományosan a Kecskeméti Katona József Nemzeti Színház társulata idézte meg a hősöket, az októberi történéseket az 1956-os forradalom és szabadságharc tiszteletére szervezett megemlékezésen. A „Tűz és vér” című előadást követően Cey-Bert Róbert tartott beszédet. Az író, az ’56-os szabadságharc idején 18 éves volt, amikor Kaposvárról Budapestre ment, hogy kivegye részét a harcokból. A mai rendezvényen elmondta, több vidéki diákkal is találkozott, köztük egy kecskemétivel, akivel több összecsapásban is részt vett. Cey-Bert Róbert élete legboldogabb időszakának nevezte 1956. október végét, amikor a nagy veszteségeik miatt a szovjetek tűzszünetet kértek és megígérték, hogy kivonulnak az országból.
Utána következett élete legboldogtalanabb hete, amikor november 4-én ígéretüket megszegve ismét támadtak hatalmas túlerővel a szovjet harckocsi-hadosztályok. A szabadságharcos elmondta, bár tudták, hogy a megtorlás, a halál vár rájuk, mégis harcba szálltak a magyar becsületért.
„A szabadság-szeretetünk a szkíta-hun ősöktől örökölt lelki genetika legalapvetőbb értéke.” – mondta az író, majd úgy fogalmazott, hogy a szabadság-szeretetünket az együttérzés, az őszinteség, az igazságosság, az igazmondás etikai értékei határozzák meg. „A szabadság szemléletünk a legfontosabb nemzeti értékünk most már évezredek óta, ez teljesen más, mint a környező országok, vagy a nyugati szabadság szemlélet, ami önző, öntetszelgő, énközponttú.” – hangsúlyozta Cey-Bert Róbert.
„A brüsszelista, balliberális szellemű, európai vezetés nem érti meg a mi szabadság szemléletünket, a függetlenségi vágyunkat. Valójában egy új szabadságharcra kényszerítenek bennünket. Most nem szovjet tankok robbanó lövedékekkel lőnek ránk, hanem virtuális nyugati tankok vádaskodással, hazugsággal. Az ’56-os szabadságharc megmutatta az utat, hogy merre kell menjünk, ez az út pedig a szabadság és a függetlenség útja. – szögezte le Cey-Bert Róbert. A megemlékezés végén koszorúkat helyeztek el a jelenlévők az ’56-os emlékmű előtt.