Ismert és kevésbé ismert kirándulóhelyek térségünkben az ősz utolsó heteire

2024. 10. 27., 08:12
Kecskeméten és környékén megannyi természeti csoda vár a kirándulókra még ősszel is, amennyiben az időjárás ezt megengedi. A sárguló falevelek miatt a természet színek kavalkádjával várja a túrázókat, és ehhez nem is kell órákat utazni, sőt akár kerékpárra pattanva is megközelíthető egy-egy hely. A teljesség igénye nélkül összegyűjtöttünk néhány ismert illetve kevéssé ismert helyet a térségben.

Kecskeméti Arborétum

A belvárostól mintegy 3 kilométerre található, egy mesés hely, ahol 62 hektáron különböző növénykülönlegességekkel és védett fajokkal találkozunk. A gyerekek -és felnőttek- a tanösvény állomásain olvashatnak az érdekes, kevéssé ismert rovarvilágról, denevérekről, madarakról, békákról, gombákról. Az Arborétum tényleg nem időjárásfüggő, télen - nyáron csodálatos, egy igazán értékes családi kirándulás lehet kicsiknek és nagyoknak egyaránt.

Benkó Zoltán Szabadidőközpont

174 hektárnyi füves-fás területen, 40 hektáros tórendszerével a Szabadidőközpontban az egész család jól érezheti magát. A kicsiket a játszótér, a nagyokat a kültéri fitneszeszközök várják, a sportra vágyóknak kialakított futóútvonalak állnak a rendelkezésükre. A szerelmesek felsétálhatnak a 49 méter magas dombra, hogy szerelmük örök boldogságra találjon. Hiszen a domb tetején található a szerelmesek fája is, melynek legendája szerint 4 Arkangyal vigyáz a Dombra és a városra. Aki a szerelmesek fáját megkerüli házasságkötése előtt a párjával kézen fogva, örökké együtt marad szeretetben, békességben.

Jakabszállás - Magyarkert - botanikus kert

Egyedülálló terepasztal, amely 1:1000 méretarányban ábrázolja hazánkat, egy igazi öko-kikapcsolódás, hiszen Magyarország 3200 települését egy-egy növény jelöli, így a legváltozatosabb gyűjteményes növénykert az országban. Gyermekbarát és természetközeli, tanösvénnyel, ősfákkal, tanyaépülettel, állatsimogatóval, pancsolóval, büfével, lombos fákra eszkábált magaslesekkel és szánkódombbal is várja kicsiket és nagyokat.

Tiszaalpár - Árpád-kori falu rekonstrukció

Időutazásra várják a látogatókat az Árpád korba, bepillantva elődeink titokzatos életébe. A Tiszaalpáron a Millennium alkalmából felépített Árpád-kori falurekonstrukció a környéken folyó ásatások során előkerült településszerkezetet jeleníti meg és a mindennapi élet, illetve az állattartás építményei láthatók. A házak berendezése igen egyszerű, így minden lakóházban volt kemence, ülőgödör, és feltehetően polcok is. A skanzenben egy fonott vesszőbéléses kút is látható.

Tőserdő

A Kiskunsági Nemzeti Park legkisebb és talán legszebb tájegysége. Gazdag növény- és állatvilágával kedvelt célpontja a turistáknak és a természetbarátoknak. A Holt-Tisza felszínén szép foltokat alkot a fehér virágú tündérrózsa és sárga virágú rokona, a vízitök. Csónakázás közben közelebbről is megszemlélhetjük őket, azonban ne feledjük, védett növények! A Holt-Tisza a horgászok, illetve a lovasok és kutyasétáltatók paradicsoma is.

Tőserdő, Kontyvirág-tanösvény

A 3,5 km hosszú Kontyvirág-tanösvény tájékoztató táblákkal ellátott, sárga félkörjelzésű hurokszerű útvonal, mely a holtág és az ártéri erdő megismerésére alkalmas. A magasabb térszintek a Tisza mente ma már ritka tölgy - kőris - szil keményfa ligeterdejét őrzik. Aljnövényzetében él az alföldön ritka kontyvirág, a madarak közül a szürke küllő és a fekete harkály. Az árvízjárta, vízparti területek maradványerdeje a fűz- és nyárfákból álló puhafa ligeterdő, mely baglyok és ritka denevérek otthona.

Bugac Puszta - Kiskunsági Nemzeti Park – Ősborókás

Az idelátogatók megcsodálhatják a villásszarvú magyar szürke-gulyát, a ménest, megismerhetik a bugacpusztai népéletet, pásztoréletet, a rideg állattartás érdekességeit, a Kiskunsági Nemzeti Park által védett pusztai tájat, az egyedülálló ősborókást. Az Alsópuszta és a Bugaci Nagyerdő a piros kereszt és a piros sáv jelzésű turistautakon látogatható. A piros kereszten haladva juthatunk el a kilátótoronyig, ahonnan szép panoráma nyílik az ősborókásra.

Bugac - Aranymonostor Látogatóközpont

Fedezze fel Ön is a „Homokba zárt múlt” titkait, tartson velünk ezen a különleges történelmi időutazáson, ismerje meg régészeink segítségével a jelenleg is élő ásatás titkait, legyen részese az Árpád-kori Pétermonostora és a Magyar Királyság eddig nem ismert dicsőséges világának! Ahogyan első látogatóink mondták: „Ezt nem lehet leírni, ez látni kell!”

Nádirigó tanösvény – Tiszakécske

A tanösvény megismerteti a Tiszakécskei Holt-Tisza élőhelyeit, élővilágát, és az ember tájátalakító tevékenységét. Kezdőpontja az Ókécskei Sportcsarnok mellett található. Itt van parkolási lehetőség, valamint egy kisebb játszótér fogadja a látogatókat. A tanösvény egy része cölöpösvényen halad. A kezdőponton felállított tájékoztatótáblán leírás és egy áttekintő térkép nyújt információkat a helyi védett területről és a tanösvény fontosabb látnivalóiról.

Strázsa Körtúra-Szabadszállás

A körtúra útvonala átszeli a Felső Kiskunság Ős-Duna által épített homokbuckáit (a Strázsa-hegyet, a Barátok-hegyet, a Lófogó-hegyet, a Látó-hegyet és a Lófogó-dombot), melyek felszíne rendkívül tagolt, amit helyenként 45 fokos lejtők, szurdokvölgyek tarkítanak. Az útvonal hossza 9,4 km, ami kényelmes sétával 2,5-3 óra alatt végigjárható.

Fülöpházi-homokbuckák, Garmada tanösvény

Közép–Európa egyik legnagyobb területű (7400 km²) homokvidékének középső részén találhatók a Kiskunsági Nemzeti Park Fülöpházi buckavidék nevű területegysége. Fülöpháza és Kerekegyháza térségének fő természeti látnivalója a szél felhalmozó munkája nyomán kialakult, nyílt homoki gyepek, valamint a néhány szabadon mozgó bucka felszín. Az itteni növénytársulásokat a száraz homokpusztai gyepek uralják borókás-nyáras erdőtársulásokkal. 

Izsák (Kolon-tó), Aqua Colun tanösvény

a Kolon-tó Kecskeméttől 27 km-re délnyugatra fekszik, és több irányból is megközelíthető. Legkönnyebben az 52. számú főútról Izsák felé letérve érhető el. A tanösvény Izsákon a sportpályánál indul, majd a nádas szélén halad tovább a kilátóig. A Kolon-tó a régió egyik legnagyobb és egyben legjelentősebb lápi jellegű mocsara, amely a Turjánvidéken található. 

Pálfája tanösvény-Nagykőrös

A Nagykőrösi pusztai tölgyesek természetmegőrzési terület a Duna–Tisza közi homokhátságon, Nagykőrös város határában található, Kecskeméttől 15-15 km-re fekszik. Az erdőterület Nagykőrös központjához legközelebbi része a Pálfája-erdő, elnevezését a Pál fája nevű hatalmas, ma is élő tölgyről kapta. A Pálfája-erdő a város kirándulóerdeje, sétautakkal, padokkal, játszótérrel és egy különleges faépülettel, az Arénával.