Legalább kétezer nevelőszülő hiányzik országosan

2024. 11. 12., 20:33
Legalább 2.000 nevelőszülő hiányzik az országos gyermekvédelmi rendszerből ahhoz, hogy a magyar gyermekvédelmi törvénynek megfelelve minden 12 év alatti állami gondozott gyermek családokhoz kerülhessen – mondta a KTV Kiemelő magazinjának kedd esti adásában Vass Ildikó, az SOS Gyermekfalu Magyarországi Alapítványa nevelőszülői hálózatának vezetője.

Vass Ildikó elmondta, hogy a kevés nevelőszülő miatt a 12 év alatti állami gondozott gyermekeknek jelenleg csak mintegy 70 százaléka tud családoknál élni.

A nevelőszülő-hiány egyik legfőbb oka a nevelőszülői hivatás társadalmi presztízsének és anyagi megbecsültségének hiánya. Egy nevelőszülő jelenleg a minimálbér 30 százalékát kapja alapfizetésként, továbbá gyermekenként a minimálbér 20 százalékát. Így legalább három gyermeket kell ahhoz nevelni, hogy a fizetés megközelítse a minimálbért.

Ahhoz, hogy valaki nevelőszülő lehessen, pszichológiai alkalmassági teszten és más vizsgálatokon kell átesnie, büntetlen előéletűnek kell lennie, és el kell végeznie egy 60 órás tanfolyamot. Természetesen a gyermekek számára megfelelő lakhatási körülményeket is biztosítania kell.

Vass Ildikó elmondta: mindent megtesznek, hogy bővítsék a nevelőszülői hálózatot, de nagyon nehéz újabb szülőket toborozni. Az aktív nevelőszülők száma jelenleg országosan 5.500 körül mozog.

A teljes stúdióbeszélgetés itt tekinthető meg: