Idén is leltárba veszik az erdei fülesbagoly telelőhelyeket - Csatlakozzon Ön is!

KÖZLEMÉNY
2025. 01. 19., 16:49
Idén január 24 és 27. (péntek-hétfő) között hirdeti meg a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület a minden évben megismételt erdei fülesbagoly telelőhely felmérést. A természetvédelmi szakemberek és önkéntes felmérők mellé bárki csatlakozhat. A szervezők egyéni megfigyelők, családok, baráti társaságok, óvodák, általános és középiskolák részvételére is számítanak.

Az utóbbi években egyre többen végzik a baglyok számlálását, így meglehetősen pontosabb kép alakul e még viszonylag gyakori bagolyfaj telelő állományának változásáról.

Hogyan is végezzük a felmérést?

Nagyon fontos, hogy a számlálás végzésekor tartsuk szem előtt a madarak nyugalmának biztosítását! Lehetőség szerint tartsunk lehető legnagyobb távolságot a nappalozó-fáktól, illetve lehetőleg ne menjünk azok alá. Amennyiben a madarak borzolt tollazattal és felmeresztett tollfülekkel figyelnek, akkor húzódjunk hátrább, így elkerülhetjük, hogy a baglyok megriadva felrepüljenek. Ha ez mégis megtörténik, hagyjuk ott a helyszínt, hogy a madarak néhány kör megtétele után vissza tudjanak ülni. A számlálás megkönnyítéséhez használjunk távcsövet.

Az országosan összehangolt, egyidőben végzett számlálás 2025-ben január 24 és 27. között, péntektől a következő hét hétfőjéig tart.

Az adatok jelentésével kapcsolatban itt találnak információkat.

A nappalozó baglyokról

A Magyarországon költő tíz bagolyfaj közül az erdei fülesbagoly – esetenként a réti fülesbagoly is – csapatokat alkotva telel településeink belterületein. Az ilyen telelőhelyeken néhány vagy több tucat egyed is megfigyelhető.

A csapatokba verődés feltételezett oka, hogy a települések környékén fellelhető szántók és gyepek kellő kisrágcsáló-állománnyal rendelkeznek, amelyek még a téli időszakban is hozzáférhető táplálékbázist biztosítanak a baglyoknak. Amennyiben mindezt közvetlenül a táplálkozóterületek leginkább lombhullató fáinak csupasz ágain tennék, akkor a gyülekező bagoly egyedek könnyen vonzerőt jelentenének a számukra potenciálisan veszélyes ragadozó madarak (parlagi sas, héja, kerecsensólyom stb.) számára. A települések belterületein történő nappalozásokkal az említett ragadozó-nyomás kiküszöbölhető.

A baglyok, mint ökológiai „rágcsálóirtók”

A baglyok legfőbb táplálékai között a rágcsálók szerepelnek, ennek megfelelően jelenlétükkel nagy hasznot hajtanak a mezőgazdaságnak. Továbbá ezen éjjeli ragadozók nagy mértékben hozzájárulnak kertjeink rágcsálóállományának gyérítéséhez is. Nyugodt szívvel mondhatjuk, hogy az ökológiai rágcsálóirtás nagymesterei, hiszen költési időben (és azon kívül is) több tucat egeret és mezei pockot képesek elejteni egyetlen éjszaka alatt.

A baglyok téli zsákmányolásának hatékonyságát növelhetjük az úgynevezett „egérvárak” kialakításával és a rágcsálómérgek mellőzésével.

Az erdei fülesbaglyok a baglyok többségéhez hasonlóan nem építenek fészket, hanem elfoglalják más fajok (például dolmányos és vetési varjú, illetve szarka) elhagyott fészkeit. Gyakran költenek az ember közelében, ennek megfelelően a megtelepedésüket a mesterséges költőládák kihelyezésével segíthetjük.

Az erdei fülesbagoly védett faj, természetvédelmi értéke 50 000 Forint.

Telelő erdei fülesbaglyok a Felső-Bácskában

Kiskunsági Nemzeti Park