A Magyar Filmakadémia 2025-ben a magyar filmkultúrában több évtizeden keresztül nyújtott kiemelkedő teljesítményéért a Filmakadémia Aranyérmét adományozta Mikulás Ferencnek, a Kecskeméti Animációs Filmfesztivál igazgatójának. A díjat január 22-én vehette át a neves producer.
Fotó: Banczik Róbert
Nyolcan vehették át a Magyar Filmakadémia Aranyérmét, amelyet a filmszakmai egyesület első alkalommal január 22-én, a magyar kultúra napján adott át Budapesten, az Uránia Nemzeti Filmszínházban. A díjazottak között volt Mikulás Ferenc, a Kecskemétfilm Kft. alapító igazgatója.
– A Filmszövetséggel párhuzamosan a Filmakadémia a filmrendezőktől kezdve az operatőrök, a játékfilm, dokumentumfilm, animációsfilm területét képviselő kollégák érdekképviselete tulajdonképpen.
— mondta el Mikulás Ferenc.
”
A magyar filmkultúrában több évtizeden keresztül nyújtott kiemelkedő teljesítményéért kapta ezt a díjat. Mikulás Ferenc 1940-ben Kunszentmiklóson született, a középiskolából a forradalomban való részvétele miatt eltanácsolták.
– 1956-ban Kunszentmiklós főterén elszavaltam a Nemzeti dalt, utána márciusban volt egy kezdeményezés, a MUK ("Márciusban Újra Kezdjük!" – szerk.), azt próbáltam szervezni, azok után eltávolítottak a gimnáziumból és el is kellett hagyni a települést.
—meséli a producer.
”
Végül Kalocsán érettségizett le, ám hiába próbálkozott több egyetemen, sehova nem vették fel.
– Segédmunkásként dolgoztam földmérőknél, aztán később, amikor hiába próbálkoztam több egyetemen, akkor technikus lettem, csavarogtam az országban mindenfelé.
— folytatja.
”
Csavargásai folyamán megismerkedett a vidéki paraszti kultúrával. Már ekkor eldöntötte, ha egyszer a média közelébe kerül, akkor olyan filmeket fog készíteni, amelyek ezeknek az embereknek az érdeklődési körébe tartoznak. Ezért született meg később a Magyar Népmesék sorozat. A filmiparba egy barátja révén került, akivel a katonaságban ismerkedett meg.
A mellettem lévő ágyon Wekerle Sándor unokája feküdt, felettem egy kitelepített református pap gyereke. Szabadidőnkben tarokkoztunk, és azzal szórakoztunk, ki tudja megtanulni több francia költő versét. Wekerle unokája mondta, hogy szokott játékmeséknél statisztálni, van egy barátja, Jankovics Marcell, aki most került a Pannónia Filmstúdióhoz. Ezenkívül Kecskeméten a Bács-Megye Filmstúdióban Halász Mihály nevű operatőr ismerőse van, ha Kecskeméten járok és érdekel a film, járjak be oda.
— teszi hozzá.
”
Mikor a kecskeméti filmstúdió vezetési feladatait megkapta, akkor jött a KAFF, vagyis a Kecskeméti Animációs Filmfesztivál ötlete.
Két dolgot találtam ki. Egyrészt egy nemzetközi ösztöndíjrendszert: a világ különböző részeiről érkeztek fiatalok, 25 országból. Azt kértem, mutassák be az országuk animációs filmjeit. Másrészt pedig az animációs fesztivált, hogy láthassák a kollégáink, mi készül a világban és megismerjék a világ animációs szakemberei a kecskeméti stúdiót, illetve a magyar animációt.
— emlékezik a kezdetekre.
”
Ahogyan ő fogalmaz, egy örök fáradhatatlan, elégedetlen típus. Bár 84 éves, a mai napig aktívan dolgozik. 2025-ben tizenhárom epizóddal folytatódik a Magyar Népmesék rajzfilmsorozat, többek között ezeknek a munkálataiban vesz részt.
Kedves Látogató! Tájékoztatjuk, hogy a honlapon - kizárólag a felhasználói élmény fokozásának érdekében - ún. sütiket alkalmazunk. A hírportál használatával Ön a tájékoztatásunkat tudomásul veszi.Elfogadom