Díjazott a CédrusNet Kecskemét Program a Legjobb Önkormányzati Gyakorlatok versenyén.
KÖZLEMÉNYA CédrusNet Kecskemét Program az Időslátogató és HírösNagyi képzés, szolgáltatás és közösségszervezés projekttel versenyzett öt másik településsel az „Önkormányzati innovációk” témakörben, ahol kiemelten a generációk közötti kapcsolatépítést támogató és/vagy az aktív időskort támogató kezdeményezéseket várták a pályázat során. A beérkezett pályázatokból tízet tekintettek meg a szakértők a helyszíneken, ezek közül 6 jutott tovább a prezentációs döntőbe az Önkormányzati innovációk szekcióban.
Gödöllőn az alábbi prezentációk hangzottak el 10-10 percben:
- Budapest Főváros XI. Kerület Újbuda Önkormányzata „Az időseket önálló életvitelükben segítő okos eszközök Újbudán”
- Budapest Főváros XIII. Kerületi Önkormányzat „Amikor a generációk együttműködnek, azaz élet a XIII. kerületi Gondozóházban”
- Győr Megyei Jogú Város Önkormányzata „Család- és Gyermekjóléti Központ Győr – Közösségi Kávézó”
- Jánoshida Község Önkormányzata „Tudatos öregedés szemléletének hálózatépítése, fókuszban az idős-és demenciával élőkkel – JÁNOSHIDA 2030”
- Kecskemét Megyei Jogú Város Önkormányzata „CédrusNet Kecskemét Program – az aktív idősödés helyi programja”
- Kiscsősz Község Önkormányzata „Fiatal szülők klubja. A néphagyomány, mint a generációk találkozási pontja”
- Pécs Megyei Jogú Város Önkormányzata „A Nemzetiségi Tanács szerepe a nemzetiségi értékek generációkon átívelő megőrzésében”
A CédrusNet Kecskemét idősödésügyi program annyira komplex, sokrétű, hogy a pályázatban csak az Időslátogató és HírösNagyi képzést, szolgáltatást és közösségszervezést mutattuk be. A döntőbe jutva Molnár Szilárd, a Kreatív Tudásközpont Közalapítvány elnöke ismertette a program más települések által is adaptálható jó megoldásait, gyakorlatát, kiemelve, hogy ha a kultúránk elfogadja, hogy az időskor valahol 70-80 év között van (ahogy például a WHO is ajánlja), akkor az idősödő társadalom már nem is lenne akkora kihívás. Ezt szolgálják a CédrusNet Kecskemét Program törekvései, hiszen a szeniorok aktivitásával nem az eltartásuk lesz a fő kérdés, hanem az, hogy hol tudnak még társadalmilag és gazdaságilag hasznos tevékenységet folytatni.
A két feladatvállalás jót tesz a szenior munkavállalóknak is, aminek jelentőségét nem is tudjuk eléggé hangsúlyozni, hiszen fenntartják a társadalmi kapcsolathálójukat, megőrizhetik szellemi frisségüket, kiegészítő jövedelmet szereznek. A hasznos munka egészségfenntartó hatásai hatványozódnak, így a korral járó betegségeket is késleltetni lehet.
Meggyőződésünk, hogy ezekkel a fejlesztésekkel a szeniorok társadalmi és gazdasági szerepvállalását segítjük, ezzel pedig a város versenyképességét tudjuk erősíteni az idősödő társadalmak egyre égetőbb kihívásai mellett.
A döntőben a díjakat Kivés Zoltán, a Közigazgatási és Területfejlesztési Minisztérium önkormányzati helyettes államtitkára adta át.
Büszkén jelentjük be, hogy az Időslátogató és HírösNagyi képzés, szolgáltatás és közösségszervezés programunk második helyezést ért el a versenyen és egyben gratulálunk a többi helyezettnek is!
További információk elérhetők: