Fanto Bernát fotográfusról hallhattak a Wojtyla Akadémián

2023. 10. 25., 13:45
Fanto Bernát, a legendás kecskeméti fotográfus munkásságát, tragikus életét ismerhették meg a résztvevők a Wojtyla Akadémia mai találkozóján. Székelyné Kőrösi Ilona történész mesélt az érdeklődőknek fényképészről, aki 53 éven át, egészen 1944-es haláláig hű krónikása volt városunknak és az itt élőknek.
A galéria 12 képet tartalmaz

Mint elhangzott, Kalmár Péter, a kor egyik leghíresebb fényképésze volt Fanto mestere, Mai Manóval együtt tanulták ki a szakmát. Váci munkássága után 1891-ben telepedett le Kecskeméten, 1892-től a Luther Palotában volt műterme és otthona is. Nem csak portrékészítésben volt kiemelkedő. Ő fotózta többek között a régi színház utolsó előadását, majd az új színház felavatását is. Őt kérték fel a földrengés romjainak megörökítésére és a fontos egyházi eseményeket is dokumentálta.

Kartonra kasírozott képei még ma is jól látszódnak. Komoly leltármunkát végzett, így a negatívok alapján utánrendelhetőek voltak munkái. A sors fintora, hogy elsősorban a korabeli elitet örökítette meg képein, akik 1944-ben hozzájárultak ahhoz, hogy az egész családját Auschwitzba deportálják. Ekkor semmisült meg Fanto Bernát életműve, híres archívuma is. Rokonaival a haláltáborban végeztek, ő azonban még itthon halt meg, mert nem bírta a szörnyű megpróbáltatásokat.  

Fanto Bernát egykori műterménél 2015 novemberében, a Holocaust emlékév utolsó eseményeként emléktáblát avattak, az ünnepség után Fanto és kortársai címmel rendeztek konferenciát a városháza dísztermében.