A Szerbia-Magyarország közti határátlépés, a vasútvonal fejlesztés, a vízmegtartás, az egészségügy fejlesztése. Többek között erről egyeztetett a Duna–Körös–Maros–Tisza Eurorégió tanácsa ma a Megyeházán, amely a Magyarországon, Románián és Szerbián átnyúló beruházásokat, az azokra befolyó forrásokat irányítja. Jelenleg több mint 10, a vármegyénket is érintő fejlesztés előkészítése, tervezése, megvalósítása zajlik több milliárd forint értékben.
A galéria 14 képet tartalmaz
Összeült a Duna–Körös–Maros–Tisza Eurorégiós tanács ma délelőtt a Megyeházán, hogy átbeszéljék a Magyarországon, Románián és Szerbián átnyúló fejlesztéseket. Ezen belül jelenleg több mint 10 olyan projekt van terítéken, amelyek Bács-Kiskun vármegyét is érintik. Az aktuális beruházások a határátkelést, a katasztrófavédelmet, a vasutat és az egészségügyet és a turisztikát célozzák.
– Van, ami most kerül beadásra katasztrófavédelmi szempontból, a Baja-szabadkai vasútvonal tekintetében már a tervezési szakasz végén vagyunk, a határátkelők tekintetében a megállapodások megtörténtek és a tervezések elindultak, tehát az előbb felsorolt pályázatok tekintetében körülbelül a fele előkészítési állapotban van, a másik fele pedig most kerül majd benyújtásra
— nyilatkozta a Kecskeméti Médiacentrumnak dr. Mák Kornél, a Bács-Kiskun Vármegyei Közgyűlés alelnöke.
”
A vármegyét is érintő fejlesztések több milliárd forintra is rúgnak az aktuális pályázatok lehetőségei alapján. A Magyar-Szerb Interreg Programnak köszönhetően zajlanak a projektek.
– Az egyik legfontosabb kérdés a már engedélyes tervvel rendelkező Szabadka-Bácsalmás-Baja vasútvonal megépítése. Itt már túl vagyunk két fázisprojekten, és most a kivitelezésre kerülne a sor, és annak érdekében, hogy ez a vasútvonal kivitelezésre kerülhessen, nyilván meg kell próbálni módosítani a vasútvonal Európán belüli pozícióját. Ez nagyon sokat adna a vármegyeieknek és a vajdaságiaknak is. Sokkal szorosabb lehetne az együttműködés, könnyebb lenne ingázni egymáshoz, nem kellene várni a határon
— fejtette ki Csókási Eszter, a DKMT Eurorégiós Fejlesztési Ügynökség Nonprofit Közhasznú Kft. ügyvezetője.
”
"Szintén kiemelt kérdés a kulturális és a turisztikai együttműködés. Csodálatos emlékhelyek és látnivalók vannak Bács-Kiskun vármegyében és Vajdaságban, elég ha a Madarasi löszfalat említem, vagy a bácsalmási Csauscher-palota, ami szintén felújításra vár, vagy akár a Ferenc-csatorna Baja mellett. Azt gondolom, hogy ezeknek a kiváló látnivalóknak az összefogását és a turisztikai piacon történő közös promotálást is együtt kell elvégeznünk" – tette hozzá az ügyvezető.
A másik égető probléma a vízmegtartás, valamint a Szerbia és Magyarország közti határátlépés, ugyanis akadoznak a lakosok, a testvértelepülések közti, illetve a kulturális kapcsolatok, mivel jelenleg több órát kell várni a határon.
– Önmagában az a tény, hogy több a határátkelési lehetőség, önmagában az, hogy Románia Schengeni tagságával szabadult fel olyan erőforrás, amit a Déli-határrészre tudott Magyarország fordítani, már jelentősen javított a helyzeten. De azt gondolom, hogy olyan technológiai megoldások is léteznek, amelyek gyorsíthatják a határátkelést. Meg kell vizsgálni annak a lehetőségét, hogy milyen módon lehet előtérbe helyezni a magyar és a szerb állampolgárokat, hiszen a határtérségben rengeteg ember él, aki a határ egyik oldalán lakik, a másik oldalán dolgozik, rengeteg családi, baráti, rokoni szál köti őket össze, valamint gazdasági szálak kötik össze az országokat. Ennek érdekében, ezt is figyelembe véve: létezett határövezeti, kishatár-átkelés, igaz az Európai uniós időszak előtt, de meg kell vizsgálni annak a lehetőségét, hogyan lehetne ezt visszaállítani, hogyan lehetne helyzetbe hozni a határsávban élőket, hiszen az ő életük gazdasági szempontból is jelentősen függ a határtól, illetve a határátkelések lehetőségétől.
— mondta el Juhász Bálint, a Vajdasági Tartományi Parlament elnöke.
”
A szerdai tanácskozáson nem csupán azt vitatták meg az együttműködésben résztvevők, hogy jelenleg hol tartanak a projektek és melyek a következő lépések a megvalósítás útján, hanem azt is, hogy milyen más, közvetlen uniós források érhetőek el mind a jelenlegi, mind pedig újabb fejlesztések végrehajtása tekintetében. Az eseményen megtudtuk, hogy ezen a héten pénteken fogja átvenni Bács-Kiskun vármegye a DKMT Eurorégió soros elnökségét, melynek vezetője dr. Mák Kornél, a Bács-Kiskun Vármegyei Közgyűlés alelnöke lesz.
Kedves Látogató! Tájékoztatjuk, hogy a honlapon - kizárólag a felhasználói élmény fokozásának érdekében - ún. sütiket alkalmazunk. A hírportál használatával Ön a tájékoztatásunkat tudomásul veszi.Elfogadom