Hatalmas siker volt a jótékonysági koncert a Szentcsalád Plébánián

2022. 11. 19., 21:24
Szinte teljesen megtelt a Szentcsalád Plébánia péntek este. A Gyerkőcök Közhasznú Alapítvány Felsősófalva megsegítéséért hívta életre a jótékonysági koncertet. Az erdélyi település gyülekezeti otthona, mely 650 diákot fogadott 30 éven keresztül, idén májusban leégett. 60 év munkája vált a tűz martalékává. Ezt az épületet szeretnék most újraépíteni. A rendezvényen, melynek fő támogatója a Kecskeméti Médiacentrum volt, neves fellépők és az M. Bodon Pál Zeneiskola tehetséges diákjai léptek fel.
A galéria 29 képet tartalmaz

A jótékonysági koncert háziasszonya, kollégánk, Molnár H. Boglárka, aki erdélyi származása lévén rögtön a felsősófalvaik megsegítésére sietett, azzal kezdte az estet, hogy elmondta, miért is van szükség a gyűjtésre. „Van Erdélyben egy település, amelynek most segítségre van szüksége. A Székelyudvarhely mellett fekvő Felsősófalva, mely szinte magyar lakta település, nagy bajba került. A település ékköve, a Székelyudvarhelyi Református Egyházmegye felsősófalvi gyülekezeti otthona, májusban leégett. 60 év munkája vált a tűz martalékává.”

A koncert házigazdája, Szamler Roland, a Budapesti Gazdasági Egyetem hallgatója elmondta, „Gyermekek százainak, 30 éven át élményt, menedéket nyújtó közösségi tér lett semmivé. A Széchenyi István Idegenforgalmi, Vendéglátóipari Technikum diákjai állandó vendégek voltak mintegy 3 évtizeden keresztül. Azokat az élményeket, amelyeket ott szereztek azok a fiatalok, akik közül a legtöbben már felnőttek, szerencsésen átélhették. Azonban a következő nemzedék, nem is tudja, hogy mit veszít ennek az épületnek a leégésével. Nem szabad hagynunk, hogy ez így legyen. Azért vagyunk itt, hogy segítsünk újjáépíteni a gyülekezeti otthont.”

Molnár H. Boglárka azzal folytatta, hogy „a legnagyobb kár elszenvedői természetesen az ott élők. A saját kezükkel építették fel azt az otthont, melyben megannyi rendezvény, ezáltal számtalan érték kapott helyet. Gondoljanak csak bele. Felépítik a házukat, majd egy szempillantás alatt odalesz. A román állam pedig nem arról híres, hogy adogatná a támogatásokat, főleg akkor, ha a magyar kultúráról, a magyar identitásról van szó. Mi vagyunk azok, anyaországiak, akiknek össze kell fognunk, és támogatnunk kell honfitársainkat, éljenek bárhol a világban. Jelen esetben Felsősófalván.”

A rendezvényen tiszteletét tette Dr. Salacz László országgyűlési képviselő, Sipos László és Nemcsik Mátyás önkormányzati képviselők, Jámbor Tamás, a Gyerkőcök Közhasznú Alapítvány kuratóriumi tagja. Lévai Jánosné, civil egy egyházi ügyekért felelős tanácsnok, önkormányzati képviselő beszédében köszönetét fejezte ki a Gyerkőcök Közhasznú Alapítványnak, annak vezetőjének, Gál Zsombornak, hogy a köztéri melódiák programsorozatába beépítette, a jótékonysági koncertet, mely a CLLD pályázatuk része. Háláját fejezte ki továbbá a Széchenyivárosi Zöld és Pont Civil Társaság ügyvivőjének, Szamler Lászlónak, az M. Bodon Pál Zeneiskola tanárainak, a fellépő diákoknak. Lévai Jánosné azt mondta, „Önök közül is sokan jártak már Székelyföldön, ott megtapasztalhatták, hogy nemzettestvéreink milyen szeretettel és barátsággal fogadják az anyaországból érkezőt. Elengedhetetlen a szilvapálinka, a fehér szalonna, kertből a zöldség, a gyümölcs, amilyen élelem van otthon, az mind az asztalra kerül. A mai koncerttel, az Önöktől kapott adománnyal egy ici-picit szeretnénk visszaadni, érezzék székely testvéreink, hogy nincsenek egyedül a bajban. Ahogy egyre múlnak felettünk az évek, megtanuljuk, hogy két kezünk van: az egyik arra való, hogy magunkon segítsünk, a másik kezünk pedig arra való, hogy másokon.”

Lévai Jánosné azt is hangsúlyozta, hogy „a szeretetnek nincs köze a leereszkedéshez. A jótékonyság nem szánalomból, hanem szeretetből táplálkozik. A szeretet és a jótékonyság egy, mert ha jót cselekszünk, akkor azt szeretetből tesszük.”

Ács Imre tanár úr, aki évtizedek óta táboroztatta a kecskeméti Széchenyi István Technikum diákjait a felsőfalvai gyülekezeti otthonban a rendezvényen arról beszélt, hogy a legjobb tanítványoknak minden évben egy gasztronómiai szaktábort tartottak Erdély ételeiről, Felsősófalván. 30 év alatt 650 diák és nagyon sok tanár járt a településen.

Szamler László ötletgazda a rendezvényen elmondta, hogy a koncert a büszkeségről és a háláról szól. Kifejezte örömét annak kapcsán is, milyen sokan a jó ügy mellé álltak, a fiatalok és a művészek is.

Gál Zsombor kifejezte köszönetét, hogy ennyien megjelentek és támogatják a rendezvényt. „Határainkon túli magyar barátinknak segítünk, nem élünk könnyű időket, így óriási dolog, hogy Kecskemétről és környékéről, sőt az ország több pontjáról nyújtják segítő kezeiket.

A koncerten fellépett Asharti Szabó Andrea - mezzosoprano, Meister Éva - színművész, Magyar Művészetért Díjas, a Magyar Kultúra Lovagja, Mészáros János Elek - Simándy József, Szenes Iván és Vörösmarty Mihály művészeti díjas Magánénekes-presbiter, a 2012-es Csillag Születik győztese, Olasz Csaba – énekes, színművész.

Az M. Bodon Pál Zeneiskola három szólistája, Olajos Balázs szaxofonos, Szűcs Bendegúz tubás és Melján Anna fuvolás mutatta meg tehetségét. Fellépett továbbá a Fuvolazenekar (M. Bodon Pál Zeneiskola: Csernák Zsófia, Csorba Zsuzsanna, Józsa Tamara, Melján Anna, Raduska Andrea Zsófia, Raduska Zsolt Gyula, Szabó Gergő Áron, zenekarvezető: Vincze Tünde.) és a Fúvószenekar (M. Bodon Pál Zeneiskola: Balla Vince - tenorkürt, Bartha Márk - trombita, Bori Kristóf - klarinét, Csáky Bálint - kürt, Deli Imre László - trombita, Gawin Dávid Balázs - harsona, Helmeczi Levente - klarinét, Kapitány Kolos - ütő, Keller Dávid - klarinét, Kiss Donát - klarinét, Kiss Réka - fuvola, Konfár Kende - ütő, Kovács Gellért - szaxofon, Lénárt Endre - trombita, Olajos Balázs - szaxofon, Perge Anna - fuvola, Raskó Endre - ütő, Raskó Vilmos - trombita, Szélesi Benett - trombita, Szilágyi Botond - szaxofon, Szűcs Bendegúz - tuba, zenekarvezető: Kuna Lajos, hangszertanár: Molnár Pál).

A rendezvényt a Kecskeméti Médiacentrum és a Szentcsalád Plébánia mellett az Alapítvány az Alapítványokért Plüss Kommandó is támogatta. Nyilka Ildikó, kuratóriumi elnök minden fellépőt egy plüssel lepett meg.

A jótékonysági koncert legmeghatóbb pillanata az utolsó szám volt. Molnár H. Boglárka úgy vezette fel, hogy a szám „különleges abból a szempontból, hogy talán a hazánkban, a Kárpát-medencében élők himnuszává nőtte ki magát. Amely dal hallatán vagy a szívünk szorul össze, vagy a büszkeség áraszt el minket. És különleges abból a szempontból, hogy megkérjük Önöket, hogy velünk együtt énekeljék el, hiszen biztosak vagyunk abban, hogy mindenki ismeri. Üzenjük együtt, ezzel a közös énekléssel azt, hogy egyek vagyunk, és összetartozunk, és egyszerre dobban minden magyar szíve, éljen bárhol a világban. Következzen a Nélküled!”

A közönség felállva énekelte együtt a fellépőkkel az Ismerős Arcok dalát, sokak szemébe könny szökött, hiszen a vendégek közül többen Erdélyből származtak.

A gyűjtés év végéig tart. A Gyerkőcök Közhasznú Alapítvány számlaszámára lehet küldeni az adományokat, utaláskor kérjük a közlemény rovatba beírni: adomány, Felsősófalva.