Kecskeméti sportvezetőt választottak a Sportegyesületek Országos Szövetsége alelnökévé

2025. 01. 22., 09:33
Ivkovicné Béres Tímeát, a Kecskeméti Junior Sport Nonprofit Kft. ügyvezetőjét a Sportegyesületek Országos Szövetsége (SOSZ) egyik alelnökévé választották a szervezet január 17-én tartott küldöttgyűlésén, amely egyben az új köztestület alakuló ülése is volt.
A galéria 6 képet tartalmaz

A sporttörvény legutóbbi módosítása értelmében a Sportegyesületek Országos Szövetsége 2025-től már köztestületként működik tovább, ezért vált szükségessé az alakuló ülés megszervezése. Az eseményen ismét bizalmat szavaztak Deutsch Tamásnak, aki 2016 óta vezeti a szervezetet, hogy folytassa elnöki munkáját.

Az 1989-ben alapított SOSZ mára meghatározó szereplőjévé vált a magyar sportéletnek. A tagszervezetek száma az elmúlt évtizedek során jelentősen megnövekedett: míg 2015-ben közel száz sportszervezet csatlakozott, addig napjainkra ez a szám elérte az 1085-öt.

A szervezet új kecskeméti alelnökét, az egykori 108 szoros válogatott, EB és VB győztes kosárlabdázót új feladatáról és feladatával is összefüggő céljairól kérdeztük.

Milyen változást jelent az, hogy köztestület lett 2025 januártól a SOSZ?

Ez egy sporttörténeti pillanat. Mindenképpen egy magasabban jegyzett szervezet lett a Sportegyesületek Országos Szövetsége. Példaként a Magyar Olimpiai Bizottságot vagy a Magyar Tudományos Akadémiát említeném, mint az ismertebb köztestülti formában működő szervezetek. Törvény rendeli el a köztestületek működését és létrehozását. A szervezet ellátja a sportegyesületek érdekképviseletét az állam felé, és emellett állami közfeladatot is teljesít a sportszervezetek felé, tehát egy „köztes” szerepet tölt be. Feladata, hogy olyan szolgáltatásokat nyújtson, amelyek segítik, támogatják a tagok mindennapi munkáját. A SOSZ-nak már 1085 tagja van és folyamatosan bővül és növekszik. Tevékenységével népszerűsíti országos szinten az egészséges életmódot, a sportot, az olimpiai és paralimpiai mozgalmat, illetve a szabadidősportot. Együttműködik a további köztestületekkel, illetve szövetségekkel, ezért is tudja hatékonyan képviselni a sportolók, a sportvezetők és a sportegyesületek érdekeit. Állami támogatások felosztásának mechanizmusáról és annak a felhasználásáról is dönt.

A megerősödött SOSZ-nak melyek az új feladatai?

Az egyik új feladata lesz a hármas életpálya-modell kialakítása és támogatása. Tehát itt nemcsak a sportolókat, valamint a sportolóknak az oktatásban való előmenetelét fogja összehangolni, hanem a munkaerőpiacra való belépésükben is segítséget szeretne nyújtani. Továbbá a sportvezetők képzését tűzte ki prioritásul és konferenciák keretében a továbbképzésre és az új információk közlésére is hangsúlyt fektet. Gondolkodik abban is, hogy régiós területi rendszerben vigye a szolgáltatásait az egyesületekhez helyi és területi szinten is.

A Kecskeméti Junior Sport Nonprofit Kft. eddigi tevékenysége elismeréseként a kiemelt vidéki egyesületek közé került. Ez milyen előnyöket biztosít a kecskeméti utánpótlás-nevelés területén?

2021 júliusától indult el a kiemelt vidéki és budapesti sportszervezetek támogatási programja, amelybe a Junior Sport is felvételt nyert. Ennek komoly feltételrendszere volt, amelyek teljesítése esetén kerültek az 1085 sportszervezetből a kiemeltek ebbe a kategóriába. Itt fontos volt, hogy hány szakosztályt működtet a gazdasági társaság. Hány versenyzője van, és milyen minőségi szakmai munka folyik az egyesületben. Itt szerepet játszik a sportszakemberek végzettsége, a létszámuk, felkészültségük, valamint a rendelkezésre álló körülmények. A sportstratégia és az ezt alátámasztó szakmai dokumentumok. Fontos továbbá, hogy a sporttudományok alkalmazása, a sportegészségügyi háttér milyen szinten felel meg az elvárásoknak.

Az eredményesség is fontos szempont?

Természetesen a produktivitás mindig a legkiemelkedőbb kritériumrendszer, hogy milyen eredményeket érnek el a sportolók, hány válogatott sportoló van, és hány élsportba belépő sportolót nevelt egy sportszervezet, vagy ahol felnőtt szakágakkal is rendelkeznek, ott természetesen maximálisan az elért teljesítmény a mérvadó. De fontos az is, hogy a sportszakembereket a sportszervezet folyamatosan tovább képezze, lehetőséget nyújtson nekik karrierjük felépítésében, legyenek külföldi kapcsolatai, ahol fel tudja mérni a sportoló a saját helyzetét a világban vagy Európa-szerte. Támogassa a sportolók oktatásban való részvételét, tehát legyen együttműködésben a különböző oktatási és köznevelési intézményekkel. Rengeteg feltétele van és ez nem egy kőbe vésett pozíció, hanem ezt minden évben az államtitkárság Nemzeti Sportügynöksége személyes kiszállással is ellenőrzi, illetve szakmai előrehaladási jelentésekkel kötelező alátámasztani a kritériumoknak való megfelelést. Jelenleg is várjuk az eredményt, a folytatást.

Ez azt jelenti, hogy minden évben eredményeket kell felmutatni a szervezetnek ahhoz, hogy a kiemelt egyesületek között maradhasson?

Így van, minden évben át kell menni egy komoly ellenőrzési rendszeren, ahol felmérik, hogy megfelelt-e a szervezet a kritériumoknak mind szakmai, mind a támogatás hatékony felhasználása és gazdasági elszámolása tekintetében egyaránt. Természetesen előre lépési lehetőség is van, de ugyanúgy ki is lehet esni a programból, nagyon szigorú a követelményrendszer. Számunkra plusz feladatokat és kihívást jelent évről évre, hogy ennek megfeleljünk. A látvány csapatsportok tao-támogatása az részben megoldott finanszírozási rendszer, viszont az egyéni sportágakban ez sokkal nehezebb volt. A kiemelt egyesületek közé kerülés óriási segítséget és előrelépést jelentett a hozzánk tartozó sportágaknak és ezzel a városi sportéletnek is.

Milyen elképzelései vannak azon kívül, hogy munkájával hozzá akar járulni, hogy jól működjön a szervezet?

Kezdetben a HISZEK Benned program keretében kapcsolódtunk. 2022-ben a felügyelő bizottság tagjává kértek fel. 2023-ban ért az a megtiszteltetés, hogy az elnökségbe beválasztottak, most alelnökként folytathatom. Komoly előrelépést jelent a kiemelt sportvezetői körbe bekerülni, hiszen rengeteg tapasztalatot szerez az ember a kimagasló sportvezetőkkel való együttműködésben (pl. Honvéd, FTC, MTK, Diósgyőr stb.), amelyet itt Kecskeméten is tudok hasznosítani, illetve tudom érvényesíteni a kecskeméti sport érdekeit. Az én jövőbeni céljaim ugyanazok, mint a szervezetünké, amelyeket az induláskor kitűztünk. Minél több fiatal sportoljon, éljen aktív életet, egészséges életmódot. Nagyon fontos, ami talán egyre inkább erősödik, az a kiválasztási rendszer, hogy meg is találják ezek a fiatalok azt a sportágat, amiben a legtehetségesebbek, és amiben a legtöbb örömet, élményt szerezhetik. Folyamatos a szakmai fejlődés, a minőség iránti igényünk a szervezet vezetése közben. Léptünk előre a szakmai kompetenciák terén, amiben nem lehet megállni. Ugyanúgy nagyon fontos, hogy minél több élsportolót és válogatott sportolót nevelhessünk és vigyék jó hírét Kecskemétnek. Szinte mindig elhangzik a SOSZ elnökségi ülésein és rendezvényein az, hogy Magyarország egy olimpiai központú ország, és azok a sportolók, akik az elkövetkezendő két olimpián képviselni fogják az országot, azok már itt sportolnak ezekben a sportszervezetben. Már nem megtalálni kell őket az elkövetkezendő, hanem biztosítani nekik azt a lehetőséget, hogy kibontakoztassák a tehetségüket és Kecskemétről is legyen képviselője Magyarországnak az olimpiákon. Az elmúlt évi Párizsi Olimpián például a magyar vízilabda válogatott kitűnősége, Faragó Kamilla a Kecskeméti Sportiskolából igazolt a fővárosba, majd lett válogatott. De azok a labdajátékok, amelyekben esetleg az olimpián nem érünk el olyan sikereket, mert óriási konkurenciája van a világban, azért nagyon fontos szerepet töltenek be a mindennapokban. Egyrészt segítik egy nemzeti identitás kialakítását, valamint rengeteg gyermeket buzdítanak arra, motiválnak arra, hogy elkezdjék a sportolást. Az olimpia és ez a nemzeti identitás kialakítás és a rengeteg sportolói élmény az, amely mindegyik sportágat fontossá tesz számunkra.

Az általa irányított szervezet tevékenysége a szabadidősport területén is példamutató. Tovább folytatódik ez a tevékenység?

Igen, jelentős terület a szabadidősport támogatása a sport népszerűsítésében. A mi munkánk azért kettős, mert nem csak az élsportra nevelünk sportolókat, hiszen a létszámunk is mutatja, hogy igyekszünk mindenkinek lehetőséget biztosítani. Csatlakoztunk a Sportoló Nemzet Programhoz idén, ezt továbbra is szeretnénk folytatni. Buzdítjuk erre a felnőtteket, a szülőket is, hogy bekapcsolódjanak és a sportoló nemzet céljaival azonosuljanak, hiszen az egészségért leginkább az aktív életmóddal tehetünk. Ezt a programot fogjuk folytatni a jövőben is többek között a Magyar Sport Napja és az Európai Sporthét programok keretében.

A kiemelt sportegyesületeknek jutó támogatás mit jelent a Mercedes-Benz Gyár Nemzeti Kosárlabda Akadémiát és a Kecskeméti Sportiskolát működtető szervezet költségvetésében, a célok megvalósításában?

A kiemelt vidéki sportegyesületek címmel állami támogatás is jár. Ez a Junior Sport költségvetésének 20 %-át teszi ki. A költségvetésünk körülbelül 60 %-át a látvány-csapatsportok TAO-s támogatása biztosítja, amiben a fejlesztések is bele értendőek. Sok kecskeméti és országos cég a TAO felajánlásával támogatja az egyesületünket. Önkormányzati tulajdonú szervezet vagyunk, Szemereyné Pataki Klaudia polgármester asszonynak szívügye a városi utánpótlássport és ez a bizalomra épülő együttműködés a motorja a működésünknek. Hálás vagyok ezért. Az önkormányzati támogatás körülbelül a 10%-át jelenti a cég költségvetésének, de az infrastruktúra használat és partner kapcsolatok területén sokkal jelentősebb ez az érték. Vannak olyan cégek, akik társadalmi felelőségük mentén szerepet vállalnak a fiatalok támogatásában és szponzorálnak bennünket. Ez jelenleg 2 %-át teszi ki a működési keretünknek, és 18 % a többi bevételünk.

Közfeladatot látunk el, ezért a támogatások nagyon jelentősen mutatkoznak a működésünkben és ezt maximálisan a célok elősegítésére és a fejlődésre fordítjuk.

Milyen az állami és egyéb támogatási rendszer kontrollja?

A látványcsapatsport-támogatási rendszer, valamint az állami támogatások szigorú szakmai és pénzügyi ellenőrzés alatt állnak, biztosítva az átláthatóságot és a szabályos működést. Rendszeresen átesünk ellenőrzéseken, amelyek a kollégák munkájának köszönhetően eddig rendre megfelelő eredménnyel zárultak. Az ilyen vizsgálatok azonban nemcsak a jelenlegi helyzet fenntartását szolgálják, hanem előremutató javaslatokat is hoznak, amelyek tovább erősítik az átláthatóságot. Ezen feladatok teljesítése azonban komoly szervezeti apparátust, adminisztratív hátteret és szakértelmet igényel.

Hogyan épül fel a Kecskeméti Junior Sport Kft? Hogyan gazdálkodik a befolyt pénzekkel?

A szervezetben közel 1800 verseny és szabadidő sportoló sportol. Tizennégy sportágban, ez több száz csapatot jelent, akinek a bajnokságban történő részvételét, a felkészítését öleli fel ez a támogatási összeg. 150 kolléga, szakember dolgozik a szervezetben. Kilencven százaléka edző és sportszakember. Ezen kívül nagyon nagy összeget ölel fel a termek, a létesítmények, az infrastruktúrának a bérlése, ahol az edzések, mérkőzések, tornák, versenyek bonyolódnak, illetve az idegenbeli eseményekre a személyszállítás, de ugyanígy a sportruházatok, hiszen fontos, hogy egy egységes arculat mentén képviseljék a céget, illetve Kecskemét városát. Elmúlt években rengeteg beruházást, fejlesztést hajtottunk végre az önkormányzattal karöltve a sportinfrastruktúra területén. Egyre több nagyobb szabású sportesemény, rendezvényt szervezünk a lakosság megmozgatása és a sportközösség erősítése érdekében. Fontos még a szakmai-pénzügyi szolgáltatások igénybevétele a szabályozott, transzparens működés érdekében.

Milyen kiemelkedő eredmények születtek az elmúlt éve versenyein?

A csapatsportágakban a kosárlabdázók, a röplabdázók kiemelkedő eredményeket értek el, több játékost adva az utánpótlás válogatottaknak. A kézi és röplabda felnőtt csapatok 90%- ban kesis sportolókra épülnek és a kosárlabda csapat keretében is mára már 9 akadémista található. De az ország több kiemelkedő felnőtt keretében is képviseli kecskeméti sportoló a várost. A jégkorongozók is bajnoki címekkel büszkélkedhetnek a 3x3 szakágban, a vízilabdázók pedig már az egyetemi sportban is jeleskednek. Az egyéni sportágakban az ökölvívók, a birkózók és a judosok is magyar bajnokokat avattak, valamint az atléták is sorra nyerték a hazai és nemzetközi versenyeket. Talán legkiemelkedőbb 2024-ben Deák Zalán felnőtt magyar bajnoki címe volt a 100 méteres síkfutásban, aki így a Gyulai Memorial versenyen olimpikonokkal is összemérhette tudását. Büszkék vagyunk mindannyiukra és köszönettel tartozunk a kollégák elkötelezett munkájáért, a város vezetés, a szervezetek, cégek, szülők támogatásáért.