Kerezsi Endre-díjat kapott Zsámboki Anna

KÖZLEMÉNY
2024. 05. 07., 15:10
A május 6-ai Magyar Sport Napja alkalmából rangos elismeréseket adott át a Honvédelmi Minisztérium sportért felelős államtitkársága a Puskás Arénában. A rendezvényen Kerezsi Endre-díjat vehetett át Zsámboki Anna, a Bács-Kiskun Vármegyei Diák- és Szabadidősport Egyesület elnöke – írja a nemzetisport.hu.

„A szavak törpék, a példák óriások” – ezzel a mondással kezdte köszöntő beszédét Schmidt Ádám, a Honvédelmi Minisztérium sportért felelős államtitkára a Magyar Sport Napjához kapcsolódó díjátadó ünnepségen a Puskás Arénában. A sportvezető beszédében elmondta, hogy napjainkban a mai fiatalok figyelmét többek között az interneten fellelhető zaj hamis irányba tereli, ezért olyan példaképekre van szükségük, akikre a teljesítményük miatt érdemes felnézni. Ennek a kitételnek az összes díjazott megfelel, mindannyian olyan ikonikus alakjai a hazai sportéletnek, akik követendő példák a felnövekvő generációk számára. „Ma igazi óriásokat köszönthetek a díjazottak körében” – mondta.

1875. május 6-án a budapesti Szabadság téren rendezték meg Európa első hivatalos szabadtéri sporteseményét, amely előtt tisztelegve az ezredforduló óta ezen a napon ünnepeljük a magyar sportot. A Sportegyesületek Országos Szövetségének elnöke, Deutsch Tamás volt akkor hazánk sportminisztere, amikor 2000-ben hivatalosan is a magyar sport napjává vált ez a nap. „Itt és most olyan győzteseket ünnepelünk, akik a teljesítményükkel szolgáltak. Szolgáltak egy közösséget, sportszervezetet, sportágat, egyesületet hatalmas alázattal. Köszönjük az eddig elvégzett munkájukat!”

Schmidt Ádám (Fotó: Dömötör Csaba)

A rangos díjak mellett miniszteri elismerő okleveleket is átadtak a Puskás Arénában, minden kategóriában három díjazottat szólítottak a színpadra. Bay Béla-díjat kapott edzői tevékenysége és nevelő-oktató munkája miatt Csoma Ferenc, Kelemen Zoltán és Selmeci Attila. Csík Ferenc-díjban részesült kiemelkedő sportteljesítményéért és pályafutásáért Imre Géza, Kammerer Zoltán és Kökény Beatrix. Esterházy Miksa-díjat vehettek át a sporttal foglalkozó szervezetekben dolgozó szakemberek, Jancsár László, Magony Tamás és dr. Török Enikő. A kiemelkedő oktatói és tudományos tevékenységért járó Kemény Ferenc-díjat az idén Bertáné Göntér Krisztina, dr. Filep Bálint és dr. Fülöp Márta kapta. Az egyetemi és diáksport területén végzett tevékenységéért Kerezsi Endre-díjas lett Lomnici Attila, Zelcsényi Miklós és Zsámboki Anna, míg a miniszteri elismerő oklevelet Juhász Erika, Marczinka Csaba László, Marton Anikó, Oroszi Zsuzsanna, Sáfrán Ferenc, Szabó Ferenc, Vanczák Attila János, illetve a Kaposvári Sportközpont és Sportiskola vehette át.

A miniszter elismerő oklevele díjnál rendhagyó módon nem ért véget az esemény. Déri Diána a sportért felelős államtitkárság kabinetfőnök-helyettese, a magyar sportirányításban az elmúlt huszonöt évben elvégzett munkájáért elismerő oklevelet vehetett át.

A szintén a magyar sport napja keretein belül megrendezett „Diplomácia a sportban, sport a diplomáciában” elnevezésű konferencián Szalay-Bobrovniczky Kristóf sportért felelős honvédelmi miniszter kiemelte, hogy a kormány mindig is elkötelezett volt a sport támogatása mellett, ez többek között a mindennapos testnevelés bevezetésében és a Sportoló Nemzet Programban mutatkozik meg.

A miniszter kiemelte, hogy a program célja, hogy ne csak az élsportolók, hanem az emberek minél szélesebb köre használja azokat az infrastruktúra-elemeket, amelyeket az előző években felépítettek, hiszen fontos, hogy mindenki eddze a testét, mert azzal a lelke is edződik. Hangsúlyozta, hogy a sport talán mindennél fontosabb azokban a zavaros és bonyolult időkben, mint amilyeneket most élünk. „A sportra azért van nagy szükség, mert utat mutat, a küzdelem, a teljesítmény és a szurkolás öröme azon a sávon tart minket, amire szükségünk van” – fogalmazott.

A DÍJAZOTTAK

Bay Béla-díj: Csoma Ferenc (atlétikai és öttusaedző), Kelemen Zoltán (a BHSE tornaszakosztályának igazgatója), Selmeci Attila (a Magyar Úszók Hírességek Csarnokának a tagja, úszóedző)

Csík Ferenc-díj: Imre Géza (világ- és Európa-bajnok, kétszeres olimpiai ezüstérmes párbajtőrvívó), Kammerer Zoltán (háromszoros olimpiai bajnok, többszörös világ- és Európa-bajnok kajakozó), Kökény Beatrix (olimpiai ezüst- és bronzérmes, Európa-bajnok kézilabdázó)

Esterházy Miksa-díj: Jancsár László (Tiszaújvárosi Kajak-kenu és Sárkányhajó Egyesület), Magony Tamás (a Fejér vármegyei sportéletért végzett munkájáért), dr. Török Enikő (a Magyar Úszószövetség szakmai vezetője)

Kemény Ferenc-díj: Bertáné Göntér Krisztina (a nemzetközi együttműködések terén végzett több mint három évtizedes munkájáért), dr. Filep Bálint (a Széchenyi István Egyetem elnöke, egyetemi docens), dr. Fülöp Márta (az MTA doktora, a Károli doktora, a sport széleskörű hátterének bemutatásáért)

Kerezsi Endre-díj: Lomnici Attila (a diákolimpiai és sportszövetségi rendszerben elvégzett munkájáért), Zelcsényi Miklós (a Balatonman Triatlon Kft. versenyigazgatója), Zsámboki Anna (a Bács-Kiskun Vármegyei Diák- és Szabadidősport elnöke)

Miniszter elismerő oklevele: Juhász Erika (a Magyar Olimpiai Bizottság gazdasági vezetője), Marczinka Csaba László (a kézilabdasportágban szerzett elévülhetetlen érdemeiért), Marton Anikó (a kézilabdasportágban elért eredményeiért és edzői munkájáért, a diákolimpiában vállalt munkájáért), Oroszi Zsuzsanna (a Pest vármegyei sportélet és diáksportversenyek szervezésében vállalt kiemelt szerepéért), Sáfrán Ferenc (a diákolimpiai versenyek szervezésében vállalt szerepért), Szabó Ferenc (testnevelő tanár, kajak-kenu edző), Vanczák Attila János (a Borsod-Abaúj-Zemplén vármegye diáksportéletben vállalt szerepéért), Kaposvári Sportközpont és Sportiskola