Lakatos Mónika: a cigányság lelke a hallgatódalokban jelenik meg

2023. 04. 25., 10:20
Lakatos Mónika Kossuth-díjas és WOMEX-életműdíjas énekesnő volt a vendége a Példaképek című beszélgetéssorozatnak a Katona József Könyvtárban. A művésznő bemutatta, a cigányság milyen kulturális hagyományokat ápol a mindennapi életben. A beszélgetést Libor Zoltán kultúraszervező vezette, az előadás legfőbb tanulsága pedig az volt, hogy a cigány hagyományok is ugyanolyan értékesek, mint más nemzet tradíciói.

Lakatos Mónika az éneklést a családjától, illetve a közösség tagjaitól tanulta. A dalok szájhagyomány útján terjedtek tovább, rengeteg emléket hordoznak magukban. Ők egy kicsit megújítva próbálják továbbadni ezeket az embereknek, úgy, hogy az eszmei értékeik megmaradjanak.

A művésznő fontosnak tartja, hogy a következő generáció is megismerhesse, hogy miben különleges ez a kultúra és ez a nyelv.

,,A nyelv nélkül ugyanis a kultúra elveszik” – mondta.

Kifejtette, a cigánydalok rengeteg érzelmet fejeznek ki, hallgatódalokkal sírnak, ebben jelenik meg a cigányság lelke is. Arról is beszélt, hogy cigányság számára a család a legfontosabb közösség. A családban felváltva használják a magyar és a cigány nyelvet.

Lakatos Mónika elmondta, családjukban a mai napig őrzik a hagyományokat, gyermekeik hobbi szinten zenélnek, énekelnek, de nem erőltetik egyikük számára sem, hogy kövessék ezt az irányt.

A művésznő arról is mesélt, hogy itthon sok megjegyzést kapnak a származásuk miatt. Mára már megtanult ezzel együtt élni. Gyakran járnak külföldre, ott azonban nem érzik a negatív megkülönböztetést.

,,Ha kilépünk az utcára, ott sosem mondják ránk, hogy cigányok vagyunk” – jegyezte meg.

Férjével, Rostás Mihály ,,Mazsival” 2004-ben megalapított Romengo elnevezésű együttesével éppen ezért elsősorban külföldön kezdtek el zenélni. Ott a magyarságot is képviselik.

,,Isten segítette az utunkat, hogy mi ketten együtt lehessünk”- vallott férjéről, akinek nagyon hálás, hogy mindenben támogatja őt. Sokat segítette őket abban, hogy ilyen sikereket érjenek el.  

Amikor 2020-ban megtudta, hogy világzenei WOMEX-életműdíjat kap, nehezen akarta elhinni. Nagyon meglepődött, úgy gondolja, hogy az elismerést leginkább maga a cigány kultúra kapta.

Lakatos Mónika azt is elárulta, fontos feladatának tekinti, hogy hidat építsen azoknak az embereknek, akik nyitottak a cigányság hagyományainak befogadására.

Az előadás végén a nézők feltehették személyes kérdéseiket, majd a művésznő betegsége dacára is elvarázsolta a közönséget gyönyörű hangjával. Cigányul énekelt egy olyan szerelemről, ahol egy harmadik fél elszereti a másiktól a társát.

Az előadás végén útravalóként még annyit mondott a közönségnek: ,,Érdemes hinni abban, amit csinálunk, mert meg lesz a gyümölcse.”

Varga Petra Lilla

A Ki mit tud?-tól a Kossuth-díjig

Lakatos Mónika 1978-ban született Budapesten. Autodidakta módon tanult zenélni. 1996-ban a romák közül elsőként, népdal kategóriában megnyerte a Ki mit tud?-ot, amelyre tudta nélkül nevezték be. A világszerte nagy sikerrel turnézó Romengo zenekar Kétháné (2010) és Nagyecsed-Budapest (2014) című lemeze bekerült a World Music Charts Europe legjobb tíz albuma közé. 2017-ben Romanimo címmel megjelent első szólólemeze a World Music Charts Europe negyedik helyéig jutott. 2013-ban Párhuzamos Kultúráért díjat kapott a Mediawave fesztiválon. 2020-ban Pro Cultura Minoritatum Hungariae díjjal tüntették ki. Ugyancsak 2020-ban neki ítélték a világzene egyik legnagyobb kitüntetésének számító WOMEX (World Music Expo) életműdíját, az elismerést a Muzsikás együttes után második magyar és első cigány előadóként érdemelte ki. 2022-ben Kossuth-díjat kapott.