Magyarországon évente 500 nő hal meg méhnyakrákban
Rákszűrésre minden 21. életévét betöltött nőnek érdemes évente egyszer elmennie, hogy ne alakulhasson ki később a rákos folyamat. Magyarországon 100 ezer nőből 16-nak van méhnyakrákja. Finnországban és Ausztráliában ez a szám 4 alatt van. A kecskeméti dr. Nyírády Tamás adjunktus több mint 20 éves szülész-nőgyógyász tapasztalattal azt hangsúlyozza, hogy a kór jó eséllyel gyógyítható, ha időben felismerik.
A védőoltás a HPV típusok ellen alakít ki immunitást, így megakadályozza az általuk okozott daganatos megbetegedések kialakulását. A 12. életévüket betöltött 7. osztályosok ősszel kaphatják az elsőt és tavasszal a másodikat. Részükre a védőoltás ingyenes. Magyarországon körülbelül 500 nő hal meg egy évben méhnyakrákban. Az Európai Méhnyakrák Megelőzési Hétet éppen ezért minden évben január végén rendezik meg, hogy felhívják a figyelmet, erre a legtöbbször nőket érintő 4. leggyakoribb megbetegedésre és halálokra.
A megbetegedések első hullámát a 20-30 évesek körében, míg a másodikat a 40 év felettiek esetében mutatták ki. A méhnyakrák kialakulása nagyon lassú folyamat, akár 10 év is kell hozzá, hogy egy HPV fertőzésből rák alakuljon ki. Ezért is hangsúlyos a szűrés és a védőoltás jelentősége.