Petőfire, a magyar nemzet hősére emlékeztek Kecskeméten

2024. 07. 31., 21:32
Nincs olyan magyar, aki ne ismerné Petőfi Sándor nevét, a nemzeti öntudat egy fontos szereplőjét. Ma, július utolsó napján 175 éve annak, hogy Petőfit elvesztettük. Mind a születése, mind a halála vitatott a forradalmárnak.
A galéria 5 képet tartalmaz

Július utolsó napján emlékezünk meg Petőfi Sándor háláról, ami 1849. július 31-én következett be. Ezen a napon történt meg, hogy Bem József egy 6000 fős csapattal harcba indult egy 12000 fős sereg ellen Fehéregyháza és Segesvár között. Erre az eseményre mai napig Segesvári csataként emlékezünk vissza.

Sok pletyka és mendemonda született Petőfivel kapcsolatban július 31. után. Egyesek vélték látni későbbi években, de van, aki szerint Szerbiába hurcolták, ahonnan aztán megszökött és Oroszországban maradt, hogy írjon. De pontosan a mai napig nem tudjuk, hogy azon a végzetes napon mi történt a forradalmárral. Volt egy időszak, mikor több száz magyar állította azt, hogy nekik van egy kis ujjpercük, vagy koponya darabjuk, esetleg lábszárcsontjuk a költőtől, amit rejtélyes úton szereztek. Mindenesetre sok szóbeszéd és pletyka született arról, hogy hova is lett Petőfi, de mindenki számára úgy maradt meg, hogy ezen a napon vesztettük el.

Július utolsó napján Kecskeméten is megemlékeztek Petőfi Sándor haláláról a város házán felállított emléktábla elött. Székely Kőrösi Ilona történész beszéde után Ádám András szavalt el az odagyűltek számára egy verset, majd két csodás koszorút helyeztek a tábla alá az Irodalmi kör tagjaival.

Petőfi és Kecskemét között szoros kapcsolat volt, míg élt a költő. Számos évet töltött a városunkban, itt végezte el elemi iskoláját, sok vers született innen és vándorszínészként is sokat fordult meg a városban. Még egy verset is írt városunkról Hírös város az aafődön Kecskemét címmel, ahol megemlíti, hogy itt született és nevelkedett, kecskeméti kenyeret evett, amit kecskeméti emberek vetettek.

Kulima Zsófia