Megkezdődött a próbaüzem a Kisfái okos hulladékválogatóban
Az utóbbi két évtized legnagyobb környezetvédelmi beruházása fejeződik be hamarosan térségünkben, amelynek célja a Duna-Tisza Közi Hulladékgazdálkodási és Környezetvédelmi Önkormányzati Társulás működési területéről (101 település) származó vegyesen és szelektíven gyűjtött hulladékok korszerű kezelése és a lerakóra kerülő hulladékok mennyiségének csökkentése. Az építkezés három helyen zajlik egy időben. Kecskeméten kívül Monoron hulladékátrakó épül, Cegléden pedig komposztáló tér. A legnagyobb, leglátványosabb munka azonban a megyeszékhelyen zajlik.
Itt, Kisfái városrészben már megépült a mechanikai-biológiai hulladékválogató több mint 11 milliárd forintból, mintegy 2 hektáros területen. A napokban indult el a létesítmény próbaüzeme, amelyet ma a sajtó képviselőinek is megmutattak. Mint a bejáráson elhangzott, a konténerekből illetve a szürke kukákban összegyűjtött hulladékot a szolgáltató eddig válogatás nélkül egyből a hulladéklerakóra vitte. Most azonban a gépsorok ezt szétválogatják, és csak 15-20 százaléknyi az a mennyiség, amelyet lerakva tárolnak tovább. Vagyis jelentősen csökken a környezet terhelése.
Az új mintegy 8000 négyzetméteres épületben két párhuzamos zárt, válogatómű kapott helyet.
Az okos válogató rendszer befejező részében pedig az úgynevezett örvényszeparátorba kerül a megmaradt hulladék, ahol légáramlat segítségével a levegőben könnyebben mozgó - például papír vagy toll - kerülhet a megfelelő konténerekbe. A létesítmény óránként 36 tonna hulladék feldolgozására képes, éves kapacitása pedig nagyjából 200 ezer tonna.
Kisfáiban ezzel párhuzamosan épül egy teljesen automatizált szelektív hulladékválogató mű is, amelynek várhatóan két hét múlva kezdődik meg a próbaüzeme.