Megkezdődött a próbaüzem a Kisfái okos hulladékválogatóban

2024. 11. 14., 14:41
Több mint 11 milliárdos beruházás eredményeként elkészült a háztartási vegyeshulladék válogatását végző üzem Kisfáiban. A gépsorok már próbaüzemben működnek, ha a létesítmény teljes kapacitással beindul, az oda érkező térségi hulladék mintegy 80 százaléka újrahasznosíthatóvá válik. A projekt keretében heteken belül egy teljesen automatizált szelektív hulladékválogató mű próbaüzeme is elindul.
Fotó: Banczik Róbert
A galéria 17 képet tartalmaz

Az utóbbi két évtized legnagyobb környezetvédelmi beruházása fejeződik be hamarosan térségünkben, amelynek célja a Duna-Tisza Közi Hulladékgazdálkodási és Környezetvédelmi Önkormányzati Társulás működési területéről (101 település) származó vegyesen és szelektíven gyűjtött hulladékok korszerű kezelése és a lerakóra kerülő hulladékok mennyiségének csökkentése. Az építkezés három helyen zajlik egy időben. Kecskeméten kívül Monoron hulladékátrakó épül, Cegléden pedig komposztáló tér. A legnagyobb, leglátványosabb munka azonban a megyeszékhelyen zajlik.

Itt, Kisfái városrészben már megépült a mechanikai-biológiai hulladékválogató több mint 11 milliárd forintból, mintegy 2 hektáros területen. A napokban indult el a létesítmény próbaüzeme, amelyet ma a sajtó képviselőinek is megmutattak. Mint a bejáráson elhangzott, a konténerekből illetve a szürke kukákban összegyűjtött hulladékot a szolgáltató eddig válogatás nélkül egyből a hulladéklerakóra vitte. Most azonban a gépsorok ezt szétválogatják, és csak 15-20 százaléknyi az a mennyiség, amelyet lerakva tárolnak tovább. Vagyis jelentősen csökken a környezet terhelése.

Az új mintegy 8000 négyzetméteres épületben két párhuzamos zárt, válogatómű kapott helyet.

– Először egy dobrostára kerül a hulladék, ahol nagysága szerint kerül szétválogatásra. A dobrostáról egy mágneses szeparátorra kerül a hulladék, ahol értelemszerűen a mágnesezhető fémeket válogatja szét az automatika. A mágneses szeparátor a megmaradt hulladékot továbbítja egy ballisztikus szeparátorhoz, majd onnan egy optikai szeparátorhoz. Ez különböző színhőmérsékletű fényvisszaveréseket generál a hulladékon. Attól függően, hogy milyen a hulladék színhőmérséklete, megállapítja annak fajtáját és elkülöníti azt a többitől
— mondta a helyszínen dr. Orbán Csaba, a polgármesteri hivatal közszolgáltatásszervezési és környezetvédelmi osztályának vezetője.

Az okos válogató rendszer befejező részében pedig az úgynevezett örvényszeparátorba kerül a megmaradt hulladék, ahol légáramlat segítségével a levegőben könnyebben mozgó - például papír vagy toll - kerülhet a megfelelő konténerekbe. A létesítmény óránként 36 tonna hulladék feldolgozására képes, éves kapacitása pedig nagyjából 200 ezer tonna.

Kisfáiban ezzel párhuzamosan épül egy teljesen automatizált szelektív hulladékválogató mű is, amelynek várhatóan két hét múlva kezdődik meg a próbaüzeme.