Mindent a helyi termelőkért, mindent a környezetért – 12. Magvas Nap Kecskeméten

2025. 03. 02., 13:33
12. éve rendezi meg a Kecskeméti Szatyor Egyesület az egyetlen magbörzét Kecskeméten, a Magvas Napot. Termelői büfé, előadások, gyereksarok és magbörze várta az érdeklődőket szombaton, a Civillában. A rendezvény célja a növények genetikai sokszínűségének megőrzése, ezért a résztvevők saját, bevált, boltban nem kapható magjaikat cserélgették. A magcserén részt vett a Csodakertész, Rosznáky-Barna Péter, a magfogásról előadott Réthy Katalin, a Magház Egyesület elnöke.
A galéria 8 képet tartalmaz

Egyedülálló törekvés a Magvas Nap, hiszen akik itt magot cserélnek, olyan növényekhez juthatnak hozzá, amit kistermelők raktak el saját növényeikről, így boltokban nem is elérhetők. Szigeti László, a Kecskeméti Szatyor Egyesület elnöke kifejtette, ez a rendezvény óriási segítség a biodiverzitás, azaz a mezőgazdasági sokféleség megőrzésére.

Úgy jött a kezdeményezés, hogy azt láttuk, hogy nincsen diverzifikálva a kiskerti és az egyéb zöldségtermesztés, úgyhogy azok az emberek, akik otthon szeretnek termeszteni, és magokat fognak, azok egymás között cserélhessenek magokat, egymás között megoszthassák a tudásukat és mindenki otthon tájjellegű és változatos zöldségeket, gyümölcsöket tudjon termelni.
— mondta Szigeti László elnök.

Ám a rendezvény célja nem csak a magcsere volt. Réthy Katalin, a Magház Egyesület elnöke a magfogásról tartott előadást, ami bármilyen hobbikertész kedvenc technikájává válhat a rengeteg előnye miatt.

A magfogás az, amikor felnevelünk egy növényt addig az állapotig, hogy arról olyan magot tudjunk fogni, amit a következő évben el tudunk vetni. Ez több szempontból is előnyös, egyrészt hogyha minden évben kiválogatjuk ezeket a növényeket, amik a legjobban teljesítenek a mi saját kertünkben, akkor tudunk ilyen helyileg alkalmazkodott kis genetikai vonalakat létre hozni, szelekciót végrehajtani, és ezzel akkor olyan növényeket fenntartani, amik a mi kertünkben jól működnek. És ezen kívül pedig ez lehet egy önellátó szemlélet is, hogy ezeket a vetőmagokat minden évben meg kell venni, úgyhogy, ha elsajátítjuk a magfogást, akár csak egy pár növényre, akkor a vetőmag árát megspóroljuk, és olyan fajtákhoz tudunk hozzájutni, mondjuk egy ilyen magbörzén, magcserén, ami akár lehet, hogy nincs is kereskedelmi forgalomban, mert mondjuk tájfajta vagy külföldi egzotikus különlegesség.
— mondta Réthy Katalin elnök

Az előadó azt is kifejtette, hogy sokféleség nem csak a környezetünkre nézve fontos, hanem a táplálkozásunknak is nagyon jót tesz, ha minél többféle szezonális növény van a kertünkben, amit az év során fogyasztunk. Réthy Katalin hangsúlyozta, akár a klímaváltozásra is rezisztens növények jöhetnek létre a sokszínűség megőrzésével.

Sajnos jelenleg az a helyzet, hogy egyre inkább silányul el a genetikai sokfélesége a haszonnövényeknek, és most például szerintem különösen a klímaváltozás tükrében lehet azt mondani, fontos lenne megőrizni ezt a változatosságot, mert nem tudhatjuk azt, hogy milyen genetikai érték, milyen lehetőség rejlik a sokféleségben. Ugye a nemesítők is, a hagyományos nemesítés is mindig a sokféleségből indul ki, és akkor az alapján szelektál, keres olyan növényeket, amik az adott szempontnak megfelelnek.
— tette hozzá Réthy Katalin.

Ezeknek a nemesítőknek, helyi termelőknek segít a Szatyor Egyesület a Magvas Napon. A helyi önkéntesekből álló közösség szemléletformáló, tanító jellegű előadásokkal egészítette ki a magátadást az egész napos program keretein belül. Az egyesület rengeteg másik rendezvénnyel illetve egy webshoppal is próbálja népszerűsíteni a fenntartható fogyasztás, termesztés áldásos hatásait a helyieknek.

A fókuszpontunkban most egy bevásárló közösségnek a működtetése áll, a bevásárlóközösség pedig egy három pillérből álló közösséget jelent. Vannak a termelők, vannak a vevők, akik helyi fogyasztók, a termelőkből is ugye a helyi termelőket részesítjük előnyben és vannak az önkéntesek, akik a Szatyor Egyesület tagjaihoz kapcsolódnak. Ez a hármas közösség alkotja a bevásárló közösséget. Mégpedig ez úgy néz ki gyakorlatban, hogy a helyi termelőknek a portékáit kínáljuk a helyi lakosságnak.
— mondta a Szatyor Egyesület elnöke

A helyi termelők, kiskertészek szép számmal vettek részt mind az előadásokon, mind a délutáni magátadáson, ám nem csak Kecskemétről érkeztek vendégek. Kátai Piroska Sella, nagyrévi biotermesztő elárulta, egy ilyen magcserére mindenkinek érdemes ellátogatnia.

Azért jövök el egy ilyen növénybörzére, mert úgy gondolom, hogy itt olyan kiskertekből jön mag, ami máshol boltban nem kapható. Ezáltal egy sokkal szélesebb spektrumon tudunk mozogni, sokkal többféle fajtát tudunk megóvni, megőrizni. Nekem is van olyan szárazbabom, ami a Nagymama Babja nevet kapta, mert egy nagymamától kaptam. Illetve összeszoktam szedni még azokat az embereket, akik ezeket őrzik, és akkor én is kérek tőlük, csereberélek, és akkor nekem is van ebből magom.
— mondta Kátai Piroska Sella biotermesztő.

Nemes célokkal és jó szándékkal indult tehát a Magvas Nap rendezvény, ami 12 éve szórakozást, tanulási és fejlődési lehetőséget, illetve izgalmas új tájjellegű, egzotikus vagy akár sosem ismert magfajtákat is nyújt résztvevőinek.

Szerző: Salánki Villő