Nem csak a kutyák tűrik rosszul, a méhek pusztulását is okozhatja a tűzijáték
A szilveszteri petárdázás során a méhek is teljesen megzavarodnak – hívja fel a figyelmet Boros Tibor méhrajbefogó posztjában.
Sokan azt gondolják, hogy a méhek télen alszanak. Hát nem… A méhek egész évben gyűjtögetnek, készülnek a téli pihenőre.
Ahogy bejön az ősz vége, nyugovóra térnek. Ez nem azt jelenti, hogy elalszanak, mint a maci. Ez azt jelenti, hogy a kaptárakban egy jó nagy fürtöt alkotnak. A fürt közepén tartózkodik a királynő, őt körülveszi családja. A fürt közepét képesek a testükkel felfűteni 25-30 fokra, így védekezve a megfagyástól.
A kaptárban előfordul az is, hogy fagypont alá esik a hőmérséklet, így igen csak vigyázni kell egymásra.
Nem tehetik meg azt, hogy aki belül van a melegben, nem törődik azzal aki kívül tartózkodik. Ha a külső méhek átfáznak, helyet cserélnek a belsőkkel.
A belső kijön a külső helyére (fagyoskodni), a külső bemegy belülre melegedni. Kis idő múlva újra helyet cserélnek, és ez így megy mind addig még a kaptáron kívüli hőmérséklet el nem éri a +15 fokot. Közben a csere-bere alatt nagyon vigyázni kell arra, hogy tartani tudják a fürt melegét. Ha a fürt kihűl, az a méhcsalád számára a biztos halált jelenti – fogalmaz a szakember.
Boros Tibor úgy magyarázza: a petárdázás hangjára felbomlik a nyugodtan telelő fürt élete. Megijednek, elkezdenek szép lassan szétszéledni. A méhek azt hiszik, veszélyben van a család biztonsága, így beindul a természetes ösztön, hogy meg kell védeni valamitől. „Attól, hogy megbomlott a fürt, az idáig tartott óvott meleg, ami a családot védte, elillan. Szép lassan mindenki átfázik, és nincs akivel helyet cseréljenek, hogy fel tudjanak melegedni”” – húzza alá.
Ilyenkor nagyjából 35-40 ezer méh megdermed, és elpusztul, és oda van egy komplett méhcsalád – teszi hozzá a posztban, kiemelve, hogy nem csak a méhcsalád élete lett ezzel oda, de a méhészé is, hisz az ő bevételétől ezáltal teljesen elesik. „Az anyagi kár 35-50.000 Ft-ig terjedhet egy méhcsaládnál. A méhek elvesztése meg felbecsülhetetlen kár” – írja Boros Tibor.