Női röplabda Európa-liga - Elveszítette az elődöntő első meccsét a magyar válogatott

A 141 perces összecsapáson Németh Anett 35 pontot szerzett, a túloldalon Isabelle Haak 32 ponttal járult hozzá a továbbra is veretlen, Tóth Gábort másodedzőként foglalkoztató svédek sikeréhez.
A párharc visszavágója szerdán lesz Örebróban. A skandinávok egy újabb győzelemmel továbbjutnak, amennyiben viszont a magyarok nyernek bármilyen különbséggel, 15 pontig tartó aranyszett határoz a fináléba kerülésről.
A másik ágon az alapszakaszgyőztes szlovénok és a szlovákok csatáznak a döntőért vasárnap, illetve szintén szerdán.
Az aranymeccs játéknapjai július 8. és 11. vagy 12., bronzmérkőzést nem rendeznek.
Eredmény:
Magyarország-Svédország 2-3 (-21, 18, 14, -22, -12)
a legeredményesebb játékosok: Németh A. 35, Kiss L. 17, illetve I. Haak 32, A. Haak 13
A magyar és a svéd válogatott is hat győzelemmel és 18-1-es játszmaaránnyal zárta a háromhetes alapszakaszt, a skandinávok végül jobb pontarányuknak (470-313 a 474-393-mal szemben) köszönhetően előzték meg az Alessandro Chiappini edzette magyarokat, akik így hazai környezetben kezdték az elődöntőt.
A két együttes mellett a két feladóátló különpárharcát is érdeklődéssel várhatta a közönség: a hazai kedvenc Németh Anettet csak a svédek háromszoros Bajnokok Ligája-győztes szupersztárja, Isabelle Haak előzte meg az El pontlistáján (158 a 138 ellenében).
A fő kérdés az volt, hogy a világranglistán 21. svédektől, vagy az ugyanitt 23. magyaroktól tudnak-e többen "felnőni" a két klasszis mellé.
A svédeknél Tóth mellett egy másik magyar érdekeltség is akadt: a center Linda Andersson 2023 és 2025 között a MÁV Előre röplabdázója volt.
A nagy hőség ellenére a svédek kezdtek jobban, 5-1-es előnyüknél Chiappininek máris időt kellett kérnie. Isabelle Haak több, blokk felett bebombázott labdával jelezte, ő és együttese is győzni érkezett a Messzi István Sportcsarnokba.
Kiss Lilla ászával ugyan közelebb zárkózott a házigazda, de az európai rangsorban tizedik svédek két jó blokkal számukra ismét megnyugtató különbséget alakítottak ki.
A hazaiak nyitásfogadása nem volt tökéletes, így aztán a támadásépítés is akadozott, s hiába sikerült 16-18-ig feljönni, az egyenlítés a ki nem kényszerített hibák miatt - Kertész Petra nagyszerű védekezései ellenére - nem sikerült. A svédek egy ásszal zárták le a szettet.
A második játszmát Bozóki-Szedmák Réka helyén a jövő heti, U18-as Európa-bajnokságra is készülő Pampuch Grétával kezdték az európai rangsorban 12. magyarok, akik Kump Alíz szerváival 4-0-val indítottak.
Isabelle Haak ejtéseiből szinte mindig pont lett, de 11-6-os hazai előnynél a svédeket edző olasz Lorenzo Micelli már másodszor kért időt, mert a többi játékelemben alaposan visszaesett tanítványai teljesítménye.
Németh Anett és Kiss Lilla támadásban remekelt, Csereklye Zsófia blokkból volt eredményes, több hosszú labdamenet is magyar sikerrel zárult, s amikor Isabelle Haakot is sikerült lesáncolni, a magyar játékosok ugrálva örültek a pontnak.
A sokadik sikeres Haak-ejtéssel így is három pontra olvadt a magyar előny, Chiappini pedig védekezést váltott és Kertészt közelebb küldte a hálóhoz, hogy több esélye legyen megfogni ezeket a finom támadásokat.
Sorozatban három megnyert labdamenettel érték el a húsz pontot a magyarok, a túloldalon Micelli levitte Haakot, készülve a harmadik felvonásra, ami Németh Anett ásza után következhetett.
Ebben liberóposzton Kertész és Szalai Anna már felváltva volt a pályán, előbbi fogadásnál, utóbbi a saját nyitásoknál játszott.
A svédek jégtömlőkkel igyekeztek hűteni magukat a melegben, a hazai oldalon pedig Németh kapta el ismét a fonalat.
A tavaly világbajnoki résztvevő svédek négypontos hátrányban időkéréssel, illetve feladócserével próbáltak változtatni az összecsapás menetén, s azonnal ki is egyenlítettek.
Az ezt követő magyar játékmegszakítás után, egy fantasztikus labdamenet megnyerésével előbb visszaállt a korábbi különbség, majd Németh Anett pontjaival, a játékrészt ismét egy ásszal lezárva végül simán nyerte meg ezt a szettet is a magyar csapat.
A negyedik játszmára már bőven 30 fok fölött volt a csarnokban a hőmérséklet, így a pályatörlőknek gyakorlatilag minden labdamenet után akadt dolguk.
Ezúttal is a magyarok nyújtottak stabilabb teljesítményt, Németh Anett 25. pontja így hárompontos előnyt jelentett.
Egy, a hálóról lecsorgó magyar ásznyitást követően már öttel vezetett a jól játszó és a mérkőzést élvező házigazda, míg a skandinávok arcán egyre inkább a tanácstalanság látszott.
Ennek ellenére nagy hajrával - 19-14-ről - 21-21-nél egyenlítettek a vendégek, majd egy magyar hibával a vezetést is átvették. Az északiak Andersson ászával szettlabdához jutottak, majd egalizáltak összesítésben.
A rövidített felvonásban is folytatódott a Németh-Haak ütőpárbaj, s már hárommal vezettek a házigazdák, amikor előbbi előbb megfogta poszttársa ütését, majd a visszatámadásból azonnal pontot szerzett (4-1).
Sorozatban négy svéd pont és magyar időkérés következett, de ez, illetve a két csere sem törte meg a skandinávok lendületét, akik a térfélcserénél néggyel vezettek (4-8).
Csereklye támadásával sikerült ugyan elmozdulni a holtpontról, de az ötpontos hátrányt már nem tudta ledolgozni a nagyot küzdő magyar válogatott, így a svédek várhatják kedvezőbb helyzetből a visszavágót.
mti