Óvintézkedések hőség esetén
Hőség tippek az OMSZ-től
A kánikula a fiatal és idős szervezetre egyaránt megterhelő hatással van. Hangai Józsefet, az Országos Mentőszolgálat, Dél-alföldi Regionális Mentőszervezetének szóvivőjét telefonon kérdeztük arról, hogyan védekezhetünk a hőséggel szemben. A legnagyobb veszély a kiszáradás. A kánikula megterheli szervezetünket, de megfelelő folyadékfogyasztással megvédhetjük magunkat. Fontos, hogy 10 kilogrammonként 4 dl alkohol-, szénsav- és cukormentes folyadékot igyunk. A kiszáradás leginkább a kisgyermekeket, csecsemőket és időseket veszélyezteti.
Az idősekre is a bátyadtság, aluszékonyság, esetleg vérnyomáscsökkenés jellemző kiszáradás esetén. Mivel az idősek nem mindig éreznek szomjúságot, ezért különösen fontos odafigyelni a folyadékbevitelre. Különösen a krónikus ágyban fekvők veszélyeztetettek. Ha összecsípjük a bőrüket és az nem ugrik vissza, az kiszáradás jele lehet.
A legforróbb órákban árnyékos helyen vagy légkondicionált teremben tartózkodjunk. Légkondicionálás esetén ügyeljünk arra, hogy a benti hőmérséklet ne legyen több, mint 3-5 fokkal alacsonyabb a kinti hőmérsékletnél. A hirtelen hőmérsékletváltozás megfázáshoz, szédüléshez, vérnyomáseséshez, sőt, akár ájuláshoz is vezethet.
Viseljünk fejfedőt, kalapot, sapkát, és használjunk fényvédőt. A túlzásba vitt napozás egyértelműen összefügg a bőrrák kialakulásával. A nagy melegben romlik a reakcióidő, ezért különösen körültekintően vezessünk.
Akik rendszeresen szednek gyógyszereket, folytassák a szedésüket, és vérnyomás-ingadozásra hajlamosak ellenőrizzék vérnyomásukat, szükség esetén konzultáljanak háziorvosukkal.