Patikusok és egy háziorvos a vádlottak padján

Hamis vényekkel, patikusok segítségével, többezer doboz erős fájdalomcsillapítót szereztek meg

KÖZLEMÉNY
2025. 03. 25., 08:29
A Bács-Kiskun Vármegyei Főügyészség vesztegetés, gyógyszerhamisítás, hamis magánokirat felhasználása és személyes adattal visszaélés miatt emelt vádat abban az ügyben, amelynek vádlottjai patikusok és egy háziorvos bevonásával hamis vényekkel többezer doboz opioid-típusú fájdalomcsillapítót szereztek meg, hogy azokkal ellenőrizetlenül kereskedjenek.

A vád szerint a szegedi férfi – a tizenkét vádlottas ügy elsőrendű terheltje - 2020 elején megállapodott egy makói társával abban, hogy jutalék fejében havonta 500-1000 doboz vényköteles, kifejezetten erős fájdalomcsillapítót szerez be a feketepiacon történő továbbértékesítés céljából. Ennek érdekében az ország számos pontján gyógyszertári kapcsolatokkal rendelkező szegedi vádlott megegyezett a patikákat vezető ismerőseivel, hogy hamis külföldi vényekkel nagy mennyiségben vásárol tőlük opioid-típusú fádalomcsillapítót és más, pszichotróp hatóanyag tartalmú görcsoldót. A patikusok tisztában voltak azzal, hogy a kiváltott gyógyszerek nem a vényeken szereplő személyekhez kerülnek, hanem ellenőrizhetetlen módon ismeretlenek részére értékesítik.

A 2022 tavaszáig működtetett üzleti modell nemcsak a gyógyszertárak forgalmának megnövelésével kecsegtetett, hanem azzal is, hogy a hamis receptek mellett a gyógyszerek beszerzésének anyagi terheit ugyancsak a szegedi szervező viseli. Ugyancsak az ő ajánlatára egy háziorvos - jogosulatlanul felhasználva a betegei személyes adatait - többezer doboz fájdalomcsillapítóról hamis recepteket állított ki.

Az üzlet lényege abban állt, hogy a szegedi vádlott a normatív támogatású gyógyszereket töredék áron kiváltotta, majd miután teljes áron értékesítette, a hasznon megosztozott a háziorvos vádlottal.

A szegedi férfi arra is ügyelt, hogy mindez egy esetleges ellenőrzésen ne keltsen gyanút, ezért a megrendelt mennyiséget kisebb tételekben, hetente vitte el a patikákból. Az így beszerzett gyógyszereket a szerbiai kapcsolatokkal rendelkező vádlott társa közreműködésével külföldre juttatta.

Az ügyészség a szegedi férfit bűnszövetségben, üzletszerűen elkövetett vesztegetés és gyógyszerhamisítás bűntettével, valamint hamis magánokirat felhasználásának vétségével vádolja és ezért vele szemben végrehajtandó börtönbüntetés kiszabását indítványozza. A háziorvos vádlottat az ügyészség a vesztegetés elfogadása és az egészségügyi dolgozóként, bűnszövetségben elkövetett gyógyszerhamisítás bűntette mellett személyes adattal visszaélés vétségével is vádolja. A patikavezetőknek gyógyszerhamisítás bűntette és hamis magánokirat felhasználásának vétsége miatt, a gyógyszereket külföldre juttató vádlottnak pénzmosás bűntette miatt kell felelniük. Bűnösségükről a Kecskeméti Törvényszék fog dönteni.

A csatolt rendőrségi szemlefotókon a vádlottaktól lefoglalt gyógyszerek és készpénz látható.

Bács-Kiskun Vármegyei Főügyészség