Pécs adott otthont az VOSZFESZT Vállalkozói Szabadegyetemnek

2025. 04. 12., 12:15
Győr és Veszprém után csütörtökön Pécs adott otthont a VOSZFESZT-nek, vagyis a Vállalkozói Szabadegyetemnek, amelyet három évvel ezelőtt a Vállalkozók Országos Szövetsége indított útjára. Az ide rendezvény középpontjában a mesterséges intelligencia legújabb alkalmazási lehetőségei álltak.

Április 10-én már harmadik alkalommal rendezték meg a VOSZFESZT-et, ezúttal a VOSZ és a Pécsi Tudományegyetem közös szervezésében. A Vállalkozói Szabadegyetem pécsi rendezvényének fókuszában a mesterséges intelligencia legújabb trendjei, illetve az ehhez kapcsolódó kihívások álltak. Mint a rendezvényen elhangzott, az EI alkalmazásának ma már ott a helye a vállalkozások mindennapjaiban.

– Mindenkinek lehet olyan mesterséges intelligenciája, amivel teljesen önálló, saját gondolatokat képezhet, elbeszélgethet vele. Sőt, a mesterséges intelligencia modulok egyre több memóriával rendelkeznek majd, emlékezni fognak arra, hogy tegnap mit beszéltek velünk, emlékezni fognak arra, hogy működik egy vállalkozás, egy folyamat. Ez gyakorlatilag ebben az évben, illetve a jövő évben lezajló folyamat, tehát testre szabható mindenki számára az üzenet. Ha ma egy vállalkozásban gondolkodunk, egy folyamatban, akkor az ma már a mesterséges intelligencia segítségével testre szabható egy adott emberre, egy adott ügyfélre
— fejtette ki Keleti Arthur jövőkutató.

A 400 vállalkozással és 25 000 taggal rendelkező Vállalkozók Országos Szövetsége negyedévente készít belső reprezentatív felmérést. Ezek egyikének eredménye ösztönözte arra a szervezetet, hogy a mesterséges intelligenciában rejlő lehetőségekről tájékoztatni kell a vállalkozásokat. 

Azt láttuk, hogy a vállalkozások befogadóak, több mint a 60 százalékuk befogadó a mesterséges intelligenciával kapcsolatban, kíváncsian tekint, nyitott szemmel néz, nyitott szívvel néz e felé, viszont alig éri el a 20 százalékot az, aki egyáltalán használta már. A használók is inkább sziget szerű használók, egy-két apróbb feladatra megpróbálkoztak vele. Nagyon kevés az olyan, főleg a KKV-k körében, akik integrálták a vállalati működésbe, például ügyfélkapcsolati rendszerre alkalmazzák. Ezért tartjuk fontosnak, hogy megtegyék az első lépést, tovább tudjanak lépni és egyre inkább beépítsék a mesterséges intelligenciát, hiszen ez a termelékenységi, versenyképességi ugráshoz elengedhetetlenül szükséges, vagy úgy is fogalmazhatnánk, hogy ez egy történelmi esély a magyarországi vállalkozásoknak.
— mondta el Perlusz László, a VOSZ főtitkára.

A sorrendben harmadik VOSZFESZT-nek otthont adó Pécsi Egyetem tavaly kötött együttműködési megállapodást a Vállakozók Országos Szövetségével, azzal a céllal, hogy a térség vállalkozásait közelebb hozzák az egyetemhez. 

 

– A modellváltással együtt elindult ez a fókusz mint harmadik missziós tevékenység és mind az oktatás-kutatásba, mind az egyetemen megképződő tudást úgy hasznosítjuk, hogy a vállalkozások közvetve és közvetlenül annak a haszonélvezői legyenek. Ez megjelenhet duális képzésben megjelenhet hallgatói munkavállalásban, kutatás-fejlesztésben is
— hangsúlyozta Decsi István, a Pécsi Tudományegyetem kancellárja.

A pécsi VOSZFESZT-en ott volt a VOSZ Bács-Kiskun vármegyei elnöke is, aki szerint a kisebb vállalkozásoknak is hasznos lehet a AI adta lehetőségek kihasználása.

A magyar kkv-k nyitottak a mesterséges intelligenciára, azokat a pontokat keresik, ahol tudnak kapcsolódni hozzá, ahol tudnak hatékonyságot növelni ezáltal a cégek, és ennek köszönhetően tudják növelni az eredményességüket.
— mondta Weninger Richárd, a VOSZ Bács-Kiskun vármegyei elnöke.

A VOSZ Bács-Kiskun vármegyei szervezete hamarosan új kecskeméti irodájában is tud majd segíteni partnereinek, például a mesterséges intelligencia alkalmazása kapcsán felmerülő kérdésekben.