Sebészeti robottal ismerkedhetnek meg a kecskeméti kórház szakemberei

2024. 09. 06., 12:21
Egy hétre érkezett Kecskemétre a Versius sebészeti robot. Interaktív bemutatóval színesítve a skill labor műtőjében ismerkedhettek meg vele pénteken a Bács-Kiskun Vármegyei Oktatókórház munkatársai.

21. századi segítő érkezett a Bács-Kiskun Vármegyei Oktatókórházba. A Versius sebészeti robot egy újgenerációs sebészeti eszköz, a laparoszkópos technika továbbfejlesztett változata, mely az urológia, a nőgyógyászat és a sebészet területén modernizálja a beavatkozást. A rendszert a Cambridge-i székhelyű, vállalat a CMR Surgical alkotta meg.

A robotsebészeti eszközzel minimál invazív sebészeti beavatkozások végezhetők. A minimál invazív beavatkozás során a műtéteket nagyobb, a testen ejtett vágás nélkül végzik. Leggyakoribb képviselője ezen eljárásoknak a laparoszkópos műtétek. A minimálisan invazív sebészeti műtétek kapcsán a beteg testén ejtett vágások mérete lényegesen kisebb, legtöbbször az izomzat sem kerül átvágásra. A betegek gyógyulási időtartama rövidebb a hagyományos módon végzett sebészeti eljárásokhoz képest, így kevesebb időt kell kórházban tölteniük, hamarabb térhetnek vissza otthonukba és munkájukhoz. Nem mellesleg a kozmetikai eredmény is szebb a hagyományos műtétekhez képest.

A rendszer használatának lényege, hogy a sebész egy konzol segítségével mozgatja a robot karjait, mialatt egy monitoron három dimenzióban látja a műtéti területet. A műtétet végző orvos a folyamat közben ülhet vagy állhat is. A rendszer használata csökkenti a sebész és asszisztenciát végzők fizikai terhelését, mely jó hatással van a koncentrációképesség megtartására.

A kiegészítő eszközök segítségével a robot olyan területeket is el tud érni, melyekre a hagyományos módszerek nem adnak lehetőséget.

A robotasszisztált rendszerek alkalmazásával a műtéti beavatkozások még precízebben hajthatók végre, melyek eredményeként a betegek kórházban töltött ideje csökken, gyógyulási és jobb életminőségre való esélyük pedig nő.

A rendszer innovatív technológiájának köszönhetően a Versius kicsi, moduláris és hordozható, könnyen mozgatható igény szerint, a kórházban a műtők között is.

A moduláris rendszernek köszönhetően az egyes karok külön-külön tehetőek a műtőasztal mellé, igény szerint, ahová az orvos szeretné, és akár menet közben is gyorsan változtatható. A gyártó cég tízéves, ezalatt világszerte 20.000 műtétet végeztek el a Versiussal. Magyarországon nincs még használatban ilyen készülék
— mondta Kajtár Csaba, a Versius robot sebészet applikációs szakértője, a Promedica Healthcare Hungary Kft. munkatársa.

A vezeték nélküli kapcsolat még nem tudja biztosítani azt a pontosságot és gyorsaságot, mely szükséges a biztonság szemponjából, ezért az adatátvitel vezetékkel működik, a vezérlőegység - melynél az orvos ül vagy áll - a műtőben vagy annak közvetlen közelében helyezhető el.

Dr. Horváth Zsolt orvosigazgató ás Kajtár Csaba, a robotsebészeti rendszer applikációs szakértője szimulációs gyakorlat közben

– Az orvosoknak először meg kell tanulniuk a kontrollereket használni a virtuális tréner segítségével. Ez tulajdonképpen egy számítógép, melyben 16 féle feladat található, mint például a varrás. A rendszerhez tartozó karokat az emberi kar ihlette, váll, könyök, csukló kialakítással. Ezekből kétféle van, az egyik a kamerát, a többi az eszközöket tartja, és mindegyiket tudjuk irányítani – ismertette a rendszert a szakember.

Természetesen a műtét során az operáló orvos nem egyedül van, ez is csapatmunka, az asszisztenciával, anesztéziával együttműködve. Egy robotsebészeti team általában két orvosból és két asszisztensből áll.

Robotsebészet hazánkban

A hazánkban is alkalmazott robotsebészeti technika közel három évtizedes múlttal rendelkezik, Magyarországon 2022-ben kezdték el használni a legismertebb da Vinci rendszert. Az első robotasszisztált műtéti eljárásokat Magyarországon az Országos Onkológiai Intézetben és a Jahn Ferenc Kórházban kezdték meg, ma már rendszeresen használják egyetemi klinikákon. A robotsebészeti eszköz segítségével az általános sebészeti és onkológiai műtétek mellett urológiai, nőgyógyászati és fül-orr-gégészeti beavatkozásokat lehet elvégezni.

Forrás: Bács-Kiskun vármegyei Oktatókórház facebook oldala