Tervek a Homokhátság vízutánpótlására- szakmai konferenciát rendeztek Kecskeméten
A Homokhátság területét érő kedvezőtlen hatások mérséklése Magyarország egyik legfontosabb és kiemelten kezelt területfejlesztési kérdésévé vált. 2021 óta KEHOP pályázati forrás segíti a Duna-Tisza-közi Homokhátság területének vízgazdálkodás-fejlesztését előkészítő munkálatokat.
2020-ban készült el a Homokhátság vízutánpótlásának terve, amelyben 7 fejlesztési célterületet határoztak meg a szakembere. Ezek a vízpótlás és a vízvisszatartás az állami főműveken megvalósulhat, lehetőséget biztosítva ezzel a további lokális projektekre. Mint az előadásokban elhangzott, az a terv, hogy a Dunából és a Tiszából juttatják a vizet a Homokhátság területére, ahonnan gravitációs úton terül szét a víz. Ehhez jelentős részben lehet használni a már meglévő csatornahálózatokat, de szükséges újak létesítése is.
Az előadások kitértek arra is, hogy 1981-től napjainkig a vízszint drasztikusan 6 méterrel csökkent. Ezt már a természet megújulásával nem tudják megoldani. Amit lehetett, azt pedig már megtették annak érdekében, hogy ne csökkenjen tovább. A rendszer, ami segíteni tudna a problémán, több száz vagy akár ezer milliárd fölötti összegbe is kerülhet. A konferencián részt vett Lezsák Sándor, a Magyar Országgyűlés alelnöke, Bányai Gábor, a Miniszterelnökség kormánymegbízottja,
Dr. Salacz László országgyűlési képviselő, valamint Rideg László a Bács-Kiskun Vármegyei Közgyűlés elnöke. A Homokhátság ökoszisztémájának helyreállítása 2022-ben kezdődött el. A kormány 2020-ban 1,7 milliárd forinttal támogatta az előkészítést, majd 2021-ben az előkészítés második ütemére újabb 4,5 milliárd forintot adott az Országos Vízügyi Főigazgatóságnak. A rendezvényen résztvevők megismerhették a problémát és annak megoldását a szakemberek előadásában.