Trianonra emlékeztek a hetényegyházi Kalmár tanyán álló kettős keresztnél

2024. 06. 04., 18:23
Hazánk trianoni békediktátum okozta traumájára emlékeztek vasárnap a hetényegyházi kettős keresztnél. Verssel, énekkel békegalamb-reptetéssel, egyházi szertartással készültek a szervezők, hogy a kilátogatókkal együtt kifejezzék: sohasem merülhet feledésbe a magyarság talán legnagyobb sorscsapása.

A hetényegyházi Kalmár család nevében Kalmár Pál vállalkozó 2020-ban, Trianon századik évfordulója alkalmából állíttatta fel a Kalmár tanya és Rendezvényudvar mellett a majd’ négy méter magas kettős keresztet.

– Engem személy szerint is mélyen megérint a Trianon nevével összeforrott magyar sorstragédia. Mindig is úgy gondoltam, hogy mi, az utódok tartozunk annyival Magyarországnak és akkori lakóinak, valamint az azóta felnőtt, érintett generációknak, hogy méltón megemlékezünk a hazánkat egyharmadára megcsonkító, ellehetetlenítő békediktátum kárvallotjairól, a megtépázott ország fájdalmáról
— indokolta kezdeményezését Kalmár Pál.

A századik évforduló óta többször tartottak különböző szakrális rendezvényeket a kettős keresztnél, vasárnap pedig gazdag műsorral és egyházi szertartartással emlékeztek meg Trianon 104. évfordulójáról.

A megjelenteket dr. Papp Zoltán helyi önkormányzati képviselő köszöntötte, aki saját családjának Trianon által meghatározott történetét állította példaként a megemlékezők elé. Mint mondta, nagyváradi magyar család szülötteként Romániában gyakran megkapta a „hazátlan” jelzőt, az anyaországba áttelepülve pedig kortársai sokszor „románnak” nevezték. Az így szemléltetett magyar sajátságot, széthúzást azonban a nagy történelmi összefogásainkkal állította szembe, például, amint Európát is védtük a törökkel szemben.

– Európa megmenekült, mert itt voltunk mi, magyarok… És mit kaptunk érte cserébe? Trianont
— szögezte le a képviselő, hozzátéve, hogy „Európa tartozik nekünk, és örökké tartozni is fog”.

Beszédét követően trianoni megemlékezést tartottak a hetényegyházi Móricz Zsigmond Általános Iskola felső tagozatos diákjai, a béke jelképeként fehér galambokat röptettek, majd vers, tárogatószó és egyházi szertartás zárta az eseményt.