Százéves kocsányos tölgy törzsébe fecskendeztek mérget Kecskeméten

Május 22. A biodiverzitás védelmének világnapja, mely az élővilág sokféleségére, illetve az azt fenyegető veszélyekre igyekszik ráirányítani a széles nyilvánosság figyelmét. Épp ezen a napon tartott sajtótájékoztatót a Kecskeméten történt több helyszínen elkövetett szándékos fakárosítás esete miatt Győri András városi főkertész, Nemcsik Mátyás önkormányzati képviselő és Boros Gábor, a Kecskeméti Városüzemeltetési Nonprofit Kft. ügyvezetője. A helyszín a Téglagyár utca, ahol egy közel 100 éves kocsányos tölgy törzsét fűrészelték meg, fúrtak lyukakat rajta, melyen keresztül feltételezhetően mérget fecskendeztek a fa belsejébe ismeretlen tettesek. A tett bűncselekménynek minősül, a Btk. szerint ha valaki a környezetet, ezen belül az élővilágot olyan mértékben károsítja, hogy az eredeti állapot nem állítható helyre, az két évtől nyolc évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.

A szakember az ügy kezdetéről elmondta, hogy lakossági bejelentés történt az önkormányzat felé két hete, a bejelentő attól félt, hogy a fa rossz állapota miatt elszáradt ágak törhetnek, szakadhatnak le róla és ezzel veszélyeztethetik az ingatlanát. Az eset megvizsgálása után az önkormányzat azonnal értesítette a Városrendészetet, melynek a rendőrséghez kellett fordulnia, hiszen ismeretlen tettes általi környezetkárosítás történt, és ez nyomozást igényel.
Az elmúlt néhány héten három helyszínen is fák pusztulására irányuló környezetkárosítást hajtottak végre ismeretlen tettesek. Összesen öt fa szenvedte el az ember által történt pusztítást egymással megegyező módszerekkel végrehajtva. Ezek a történések arra hívják fel a figyelmet és azért kell velük foglalkoznunk, hogy több fával ne történjen meg hasonló eset hangsúlyozta Nemcsik Mátyás, a körzet képviselője.

Kecskemét aktívan és folyamatosan igyekszik a fásításokkal biztosítani a zöld környezetet úgy a belvárosban, mint a kintebb eső városrészekben – mondta el Nemcsik Mátyás. Emellett a városvezetés fontosnak tartja azt is, hogy évről évre minél több térfigyelő kamera kerüljön kihelyezésre Kecskemét közterületeire, az ilyen esetekben is nagy segítséget nyújthat az elkövetők kézre kerítésében.
A Magyar Faápolók Egyesülete által kifejlesztett komplex fa értékszámítási módszerrel mért értéke alapján a kárérték 30-40 millió Ft. Ebben figyelembe veszik a fa faját, szén-dioxid megkötő képességét, oxigéntermelő képességét, pormegkötő képességét, illetve azt is, hogy ha kipusztulna, hány darab és milyen facsemetével lehetne pótolni.
Másik helyszínen, a Bánffy utcában egy szintén nagy méretű, idős, 30-50 év körüli, 7 millió forint faértékű nyugati ostorfát ért olyan jellegű károsítás, hogy a fa láthatóan elpusztult. A Petőfivárosban ugyanezen faj három példányával művelték ugyanezt ismeretlen elkövetők a Petőfi Parkban.
Boros Gábor bízik benne, hogy ezzel nem indul el egy sorozat.
A város nagyon sokat tesz azért, hogy a zöldinfrastruktúra megmaradjon, jelenleg is közel 6000 facsemetét gondoznak, hogy minél zöldebb legyen a város, ez éves szinten százmilliós nagyságrendű költséget jelent. A városüzemeltetés ügyvezetője reméli, hogy a városban ritkának számító, tájhonos, kocsányos tölgyet is sikerül megmenteniük, szakember fogja megvizsgálni, mit tudnak tenni érte.
Az éghajlati viszonyok úgy megváltoztak Magyarországon, hogy ebben a légköri aszályos időszakban nagyon nagy szükségünk van arra, hogy minél több ép fánk legyen nagy lombkoronákkal, hiszen azok megfelelő árnyékot adnak, sokkal hűsebb, kellemesebb közérzetünk lehet általa. A lakosok azonban több alkalommal tesznek panaszos bejelentést a Városüzemeltetés felé, miszerint a falevél behullik az udvarukba vagy a fa gyökérzete felnyomja a járdát. Ez utóbbi esetben a lakosok megértését kérjük – mondja el Boros Gábor. Hiszen, ha egészséges fáról van szó, nem szeretnénk elpusztítani, ezért inkább átépítjük a járdát picit, azzal megoldást nyerünk hosszabb időszakra is. Sokszor viszont megoldásként elegendő a nyesés, ritkítás is.